Strategiat ja ohjelmat

Strategiat ja ohjelmat

MDI sparraa ja valmistelee kehittämisstrategioita ja ohjelmavalmistelua.

Luotsaamme alueiden, organisaatioiden ja verkostojen strategiatyötä, muotoilemme kehittämisohjelmat ja laadimme innostavia tiekarttoja tulevaisuuteen.

Lue lisää

Arvioinnit

Sparraavat arvioinnit

Pyrimme sparraavaan ja vuorovaikutteiseen arviointiin.

Teemme kehittämisohjelmien ja -projektien, politiikkatoimenpiteiden ja organisaatioiden sparraavia ja toimintaa kehittäviä ennakko-, väli- ja jälkiarviointeja.

Lue lisää

Tutkimukset ja selvitykset

Tutkimukset, selvitykset ja kokeilut

MDI tekee sekä pitkäjänteisiä perusteellisia tutkimuksia että nopeapoljentoisia ja käytännönläheisiä selvityksiä.

Toteutamme pitkäjänteisiä tutkimuksia, erilaisia nopeapoljentoisia ja käytännönläheisiä selvityksiä sekä innostavia toimintamallien kokeiluja.

Lue lisää

Työpajat, luennot ja leirit

Työpajat, luennot ja leirit

MDI:n bravuurinumeroja ovat inspiroivat ja innostavat työpajat, kehittämisleirit ja luennot.

Bravuurinumerojamme ovat inspiroivat ja innostavat työpajat, intensiiviset ja uutta luovat kehittämisleirit sekä aluekehittämiseen ja verkostomaiseen toimintaan liittyvät asiantuntijaluennot.

Lue lisää

MDI lukuina

1 kantava ajatus, idea ja tavoite – vaikuttavampaa aluekehittämistä

3 toimistoa

27 asiantuntijan osaaminen

100+ työpajaa vuodessa

500+ huolellista ja räätälöityä teemahaastattelua

3 000+ osallistujaa pajoissa ja tapahtumissa

20 000+ vastaajaa tekemiimme kyselyihin

100 000+ junakilometriä asiakkaita tapaamaan

Me

MDI Team

Janne Antikainen, FL

Kehitysjohtaja, osakas, hallituksen puheenjohtaja 040 764 1829 janne.antikainen@mdi.fi

Timo Aro, VTT

Asiantuntija 045 657 7890 timo.aro@mdi.fi

Elina Auri, FM

Asiantuntija 050 351 3023 elina.auri@mdi.fi

Susanna Haanpää, FM

Asiantuntija 040 936 8863 susanna.haanpaa@mdi.fi

Benjamin Heikkinen, HTM

Asiantuntija 040 410 9310 benjamin.heikkinen@mdi.fi

Jaakko Huttunen, FM

Asiantuntija 044 970 7798 jaakko.huttunen@mdi.fi

Valtteri Laasonen, FM

Asiantuntija, osakas 050 533 0604 valtteri.laasonen@mdi.fi

Kristiina Lahti, LuK

Asiantuntija 040 653 7384 kristiina.lahti@mdi.fi

Samuli Manu, YTK

Asiantuntija 050 356 3980 samuli.manu@mdi.fi

Juho Nyman, FM

Asiantuntija 050 321 8790 juho.nyman@mdi.fi

Sinikukka Pyykkönen

Sinikukka Pyykkönen, HTM, YTK

Asiantuntija 040 846 0846 sinikukka.pyykkonen@mdi.fi

Sari Rannanpää, M.Phil.

Asiantuntija 050 523 6872 sari.rannanpaa@mdi.fi

Tommi Ranta, KTT

Toimitusjohtaja, osakas 040 588 2839 tommi.ranta@mdi.fi

Ilppo Soininvaara, LuK

Asiantuntija 050 411 0980 ilppo.soininvaara@mdi.fi

Jere Talvitie, HTK

Asiantuntija, harjoittelija 050 301 4698 jere.talvitie@mdi.fi

Satu Tolonen

Satu Tolonen, FM

Asiantuntija 040 704 3247 satu.tolonen@mdi.fi

Mikko Valtakari, FL

Asiantuntija, osakas 040 569 1568 mikko.valtakari@mdi.fi

Maria Yli-Koski, KTK

Asiantuntija 050 595 0480 maria.yli-koski@mdi.fi

Anssi Kumpula

Anssi Kumpula, KTK

Graphic Designer 050 357 9252 anssi.kumpula@mdi.fi

Advisor Team

Eero Holstila

Eero Holstila, VTM

Neuvonantaja, kaupunkipolitiikka 050 567 2087 eero.holstila@mdi.fi

Timo Hämäläinen

Timo Hämäläinen, FM, M.A.

Neuvonantaja, kaupunkipolitiikka 040 510 0313 timo.hamalainen@mdi.fi

Jari Kolehmainen, HT

Neuvonantaja, alue- ja kaupunkikehittäminen 040 584 9077 jari.kolehmainen@mdi.fi

Osmo Soininvaara, VTL

Neuvonantaja osmo@soininvaara.fi

Jukka Vesalainen

Jukka Vesalainen, KTT

Neuvonantaja 050 562 5048 jukka.vesalainen@mdi.fi

Jarl Matti Anttila, KTM

Osakas, hallituksen jäsen 041 439 2582 matti.anttila@mdi.fi

Anssi Uitto

Anssi Uitto, DI

Osakas, hallituksen jäsen 040 527 3844 anssi.uitto@mdi.fi

Petri Jalasto

Petri Jalasto, DI

Neuvonantaja, liikennepolitiikka petri.jalasto@mdi.fi

Kouvolan kaupunki

Kouvolan kaupungin elinvoimasparraus

Lue lisää

Useita tilaajia, esimerkiksi DG Regio

Kansainväliset arviointi- ja selvitystyöt

Lue lisää

Seinäjoen kaupunki

Seinäjoki ROASTED -strategiasparraus

Lue lisää

Into Seinäjoki Oy

Komia Camp 2015 ja 2016 -innovaatioleirit

Lue lisää

Kasvuyritysten työllisyysohjelmalla tuetaan kasvuyritysten ja yritysverkostojen liiketoimintaa ja kasvumahdollisuuksia

MDI arvioi TEM:n toimeksiannosta vuonna 2016 käynnistynyttä kasvuyritysten työllisyysohjelmaa 2016–2018. Ohjelman tavoitteena on tukea kasvuyritysten toimintaa ja kilpailukykyä sekä ehkäistä osaavaan työvoiman työttömyyttä. Kasvuyritysten työllisyysohjelman tavoitteena on myös auttaa yrityksiä tunnistamaan paremmin korkeasti koulutetun työvoiman mahdollisuudet kilpailukykytekijänä omassa liiketoiminnassa. Käynnissä olevassa arviointityössä selvitetään ohjelman vaikutuksia sekä arvioidaan, miten kasvuyritysten työllisyysohjelman hankkeet eri alueilla ja valtakunnallisesti … Jatka lukemista Kasvuyritysten työllisyysohjelmalla tuetaan kasvuyritysten ja yritysverkostojen liiketoimintaa ja kasvumahdollisuuksia

Lue lisää

MDI arvioi elokuvatuotannon tukien tehokkuutta ja vaikutuksia

MDI on käynnistänyt vuoden 2017 lopulla OKM:n toimeksiannosta arviointitutkimuksen, jossa selvitetään kotimaiseen elokuvatuotantoon ja riippumattomaan televisiotuotantoon suunnattujen kansallisten tukien tehokkuutta ja vaikutuksia. Tutkimuksessa pyritään samalla täsmentämään kuvaa elokuva-alan taloudesta ja alan liiketoiminnan nykytilanteesta Suomessa. Valtion myöntämä rahoitus elokuvatuotantoon on tärkeä osa elokuvatuotannon kokonaisrahoituksesta. Valtion vuoden 2017 talousarviossa kotimaisen elokuvan tukemiseen oli varattu noin 25 miljoonan … Jatka lukemista MDI arvioi elokuvatuotannon tukien tehokkuutta ja vaikutuksia

Lue lisää

Tulevaisuuden tietojohtaminen maakunnissa

MDI on mukana maakuntien tietojohtamisen käytänteitä käsittelevässä VN TEAS -hankkeessa, jonka tavoitteena on määritellä tavoitteet tietojohtamiselle sekä arvioida maakuntien valmistelun nykytilaa ja suunnitelmia suhteessa tietojohtamisen tavoitteisiin. Tietojohtaminen jaetaan selvityksessä kolmeen toisiaan täydentävään kokonaisuuteen, joita ovat sisällölliset tavoitteet (mitä tietoa kerätään?), teknologiset tavoitteet (miten tietoa kerätään, siirretään ja yhdistellään) ja johtamisen tavoitteet (miten kerättyä ja jalostettua … Jatka lukemista Tulevaisuuden tietojohtaminen maakunnissa

Lue lisää

Blogi: Harmaa allianssi

Osana käynnissä olevaa sote- ja maakuntauudistusta myllerretään myös työllisyys- ja yrityspalvelut uuteen asentoon. Nykyisten TE-toimistojen ja ELY-keskusten tehtävät kootaan alueellisiksi kasvupalveluiksi, joissa maakunta toimii palvelujen järjestäjänä. Kaksi kiperää kysymystä on leimannut kasvupalveluista käytävää keskustelua koko valmistelun ajan – kuntien rooli ja markkinaehtoisuus palvelujen tuotannossa. Kaupungit ovat Vapaavuoren C21-ryhmä edellä ja seutukaupunkien T50-ryhmä vanavedessä haastaneet uudistusta ja … Jatka lukemista Blogi: Harmaa allianssi

Lue lisää