Strategiat ja ohjelmat

Strategiat ja ohjelmat

MDI sparraa ja valmistelee kehittämisstrategioita ja ohjelmavalmistelua.

Luotsaamme alueiden, organisaatioiden ja verkostojen strategiatyötä, muotoilemme kehittämisohjelmat ja laadimme innostavia tiekarttoja tulevaisuuteen.

Lue lisää

Arvioinnit

Sparraavat arvioinnit

Pyrimme sparraavaan ja vuorovaikutteiseen arviointiin.

Teemme kehittämisohjelmien ja -projektien, politiikkatoimenpiteiden ja organisaatioiden sparraavia ja toimintaa kehittäviä ennakko-, väli- ja jälkiarviointeja.

Lue lisää

Tutkimukset ja selvitykset

Tutkimukset, selvitykset ja kokeilut

MDI tekee sekä pitkäjänteisiä perusteellisia tutkimuksia että nopeapoljentoisia ja käytännönläheisiä selvityksiä.

Toteutamme pitkäjänteisiä tutkimuksia, erilaisia nopeapoljentoisia ja käytännönläheisiä selvityksiä sekä innostavia toimintamallien kokeiluja.

Lue lisää

Työpajat, luennot ja leirit

Työpajat, luennot ja leirit

MDI:n bravuurinumeroja ovat inspiroivat ja innostavat työpajat, kehittämisleirit ja luennot.

Bravuurinumerojamme ovat inspiroivat ja innostavat työpajat, intensiiviset ja uutta luovat kehittämisleirit sekä aluekehittämiseen ja verkostomaiseen toimintaan liittyvät asiantuntijaluennot.

Lue lisää

MDI lukuina

1 kantava ajatus, idea ja tavoite – vaikuttavampaa aluekehittämistä

3 toimistoa

23 asiantuntijan osaaminen

100+ työpajaa vuodessa

500+ huolellista ja räätälöityä teemahaastattelua

3 000+ osallistujaa pajoissa ja tapahtumissa

20 000+ vastaajaa tekemiimme kyselyihin

100 000+ junakilometriä asiakkaita tapaamaan

Me

MDI Team

Janne Antikainen

Janne Antikainen, FL

Kehitysjohtaja, osakas, hallituksen puheenjohtaja 040 764 1829 janne.antikainen@mdi.fi

Timo Aro, VTT

Asiantuntija (aloittaa 6.11.2017) 045 657 7890 timo.aro@mdi.fi

Elina Auri, FM

Asiantuntija 050 351 3023 elina.auri@mdi.fi

Susanna Haanpää, FM

Asiantuntija 040 936 8863 susanna.haanpaa@mdi.fi

Benjamin Heikkinen, HTM

Asiantuntija 040 410 9310 benjamin.heikkinen@mdi.fi

Valtteri Laasonen, FM

Asiantuntija, osakas 050 533 0604 valtteri.laasonen@mdi.fi

Kristiina Lahti, LuK

Asiantuntija 040 653 7384 kristiina.lahti@mdi.fi

Samuli Manu, YTK

Asiantuntija 050 356 3980 samuli.manu@mdi.fi

Juho Nyman, FM

Asiantuntija 050 321 8790 juho.nyman@mdi.fi

Sinikukka Pyykkönen

Sinikukka Pyykkönen, HTM, YTK

Asiantuntija 040 846 0846 sinikukka.pyykkonen@mdi.fi

Tommi Ranta, KTT

Toimitusjohtaja, osakas 040 588 2839 tommi.ranta@mdi.fi

Ilppo Soininvaara, LuK

Asiantuntija 050 411 0980 ilppo.soininvaara@mdi.fi

Satu Tolonen

Satu Tolonen, FM

Asiantuntija 040 704 3247 satu.tolonen@mdi.fi

Mikko Valtakari, FL

Asiantuntija, osakas 040 569 1568 mikko.valtakari@mdi.fi

Maria Yli-Koski, KTK

Asiantuntija 050 595 0480 maria.yli-koski@mdi.fi

Anssi Kumpula

Anssi Kumpula, KTK

Graphic Designer 050 357 9252 anssi.kumpula@mdi.fi

Advisor Team

Sari Rannanpää, M.Phil.

Neuvonantaja, maaseutupolitiikka 050 523 6872 sari.rannanpaa@mdi.fi

Eero Holstila

Eero Holstila, VTM

Neuvonantaja, kaupunkipolitiikka 050 567 2087 eero.holstila@mdi.fi

Timo Hämäläinen

Timo Hämäläinen, FM, M.A.

Neuvonantaja, kaupunkipolitiikka 040 510 0313 timo.hamalainen@mdi.fi

Osmo Soininvaara, VTL

Neuvonantaja osmo@soininvaara.fi

Tytti Isokangas

Tytti Isokangas, KM

Neuvonantaja, kokeilukulttuuri 040 556 0804 tytti.isokangas@mdi.fi

Jukka Vesalainen

Jukka Vesalainen, KTT

Neuvonantaja, osakas 050 562 5048 jukka.vesalainen@mdi.fi

Jarl Matti Anttila, KTM

Osakas, hallituksen jäsen 041 439 2582 matti.anttila@mdi.fi

Anssi Uitto

Anssi Uitto, DI

Osakas, hallituksen jäsen 040 527 3844 anssi.uitto@mdi.fi

Petri Jalasto

Petri Jalasto, DI

Neuvonantaja, liikennepolitiikka petri.jalasto@mdi.fi

Kouvolan kaupunki

Kouvolan kaupungin elinvoimasparraus

Lue lisää

Useita tilaajia, esimerkiksi DG Regio

Kansainväliset arviointi- ja selvitystyöt

Lue lisää

Seinäjoen kaupunki

Seinäjoki ROASTED -strategiasparraus

Lue lisää

Into Seinäjoki Oy

Komia Camp 2015 ja 2016 -innovaatioleirit

Lue lisää

Vieraskynä: Kulttuurimatkailun ekosysteemi kuntoon

Taloudellisen yhteistyön ja kehityksen järjestö, OECD, julkaisi vuonna 2009 selvityksen ”The impact of cultural tourism. Selvityksen keskeinen sanoma oli: “Cultural tourism is one of the largest and fastest-growing global tourism markets. Culture and creative industries are increasingly being used to promote destinations and enhance their competitiveness and attractiveness. Many locations are now actively developing their … Jatka lukemista Vieraskynä: Kulttuurimatkailun ekosysteemi kuntoon

Lue lisää

Blogi: Helsinki, missä ovat kimppakämpät?

Asuminen ja asuntopolitiikka on herättänyt keskustelua niin MDI:llä kuin koko maassa. MDI:n tekemä asuntopolitiikan selvitys eduskunnalle julkaistiin syyskuun alkupuolella. Asuntomarkkinat ja etenkin vuokra-asuntomarkkinat Helsingissä ovat haasteelliset. Tässä tekstissä kuitenkin tarjoan Helsingin vuokra-asuntoahdinkoon hieman erilaista näkökulmaa, kuten jo otsikkokin kertoo. Vaikka asuntojen hintojen kasvuvauhti on hiipunut, vuokrat ovat silti kasvaneet tasaisesti koko pääkaupunkiseudulla. Pienten asuntojen kysyntä … Jatka lukemista Blogi: Helsinki, missä ovat kimppakämpät?

Lue lisää

Blogi: 10 vuotta hekumaa, 10 vuotta korpitaivalta – mitä seuraavaksi kaupunkipolitiikka?

Istuessani Kanavarannan hipsterihenkisessä paikassa lounaalla lukemassa eilistä Maaseudun tulevaisuutta aukeaa jokaiselta aukeamalta juttuja kaupunkipolitiikasta ja maakuntauudistuksesta: ’EU:ssa Helsinki ei pääsisi C21-joukkoon’, Pentti Mäkisen ansioitunut yliö: ’Kuntien ja maakuntien vastakkainasettelua ei tarvita’ jne. Elämme aluepoliittisen keskustelun ruska-aikaa, värikästä ja tuulista. C21 on jyrähtänyt, Antti Rantakokko esittänyt ajatuksensa T50 joukon eli seutukaupunkien vahvistamiseksi. Ajatukset palavat ammatillisen uran … Jatka lukemista Blogi: 10 vuotta hekumaa, 10 vuotta korpitaivalta – mitä seuraavaksi kaupunkipolitiikka?

Lue lisää

Suunnitelmat keskustojen palvelujen ja viihtyisyyden kehittämiseen

Neljä Ylä-Savon kuntaa (Iisalmi, Lapinlahti, Sonkajärvi ja Vieremä) haluaa vahvistaa veto- ja elinvoimaansa kehittämällä kuntakeskustoja. Keväällä 2017 kunnat ovat omana työnään toteuttaneet asukkaita, yrityksiä ja sidosryhmiä osallistaneet kyselyt, joiden kautta kerättiin ajatuksia ja ideoita keskusta-alueiden kehittämiseksi neljässä kunnassa. MDI toteuttaa kunnille intensiivisen prosessin, jonka tuloksena laaditaan jokaiselle kunnalle keskustan kehittämissuunnitelmat keskittyen keskustan palveluihin ja viihtyisyyteen. … Jatka lukemista Suunnitelmat keskustojen palvelujen ja viihtyisyyden kehittämiseen

Lue lisää