Strategiat ja ohjelmat

Strategiat ja ohjelmat

MDI sparraa ja valmistelee kehittämisstrategioita ja ohjelmavalmistelua.

Luotsaamme alueiden, organisaatioiden ja verkostojen strategiatyötä, muotoilemme kehittämisohjelmat ja laadimme innostavia tiekarttoja tulevaisuuteen.

Lue lisää

Arvioinnit

Sparraavat arvioinnit

Pyrimme sparraavaan ja vuorovaikutteiseen arviointiin.

Teemme kehittämisohjelmien ja -projektien, politiikkatoimenpiteiden ja organisaatioiden sparraavia ja toimintaa kehittäviä ennakko-, väli- ja jälkiarviointeja.

Lue lisää

Tutkimukset ja selvitykset

Tutkimukset, selvitykset ja kokeilut

MDI tekee sekä pitkäjänteisiä perusteellisia tutkimuksia että nopeapoljentoisia ja käytännönläheisiä selvityksiä.

Toteutamme pitkäjänteisiä tutkimuksia, erilaisia nopeapoljentoisia ja käytännönläheisiä selvityksiä sekä innostavia toimintamallien kokeiluja.

Lue lisää

Työpajat, luennot ja leirit

Työpajat, luennot ja leirit

MDI:n bravuurinumeroja ovat inspiroivat ja innostavat työpajat, kehittämisleirit ja luennot.

Bravuurinumerojamme ovat inspiroivat ja innostavat työpajat, intensiiviset ja uutta luovat kehittämisleirit sekä aluekehittämiseen ja verkostomaiseen toimintaan liittyvät asiantuntijaluennot.

Lue lisää

MDI lukuina

1 kantava ajatus, idea ja tavoite

2 toimistoa

18 asiantuntijan osaaminen

100+ työpajaa vuodessa

500+ huolellista ja räätälöityä teemahaastattelua

3 000+ osallistujaa pajoissa ja tapahtumissa

20 000+ vastaajaa tekemiimme kyselyihin

100 000+ junakilometriä asiakkaita tapaamaan

Me

MDI Team

Janne Antikainen

Janne Antikainen, FL

Kehitysjohtaja, osakas, hallituksen puheenjohtaja 040 764 1829 janne.antikainen@mdi.fi

Tommi Ranta

Tommi Ranta, KTT

Toimitusjohtaja, osakas 040 588 2839 tommi.ranta@mdi.fi

Sinikukka Pyykkönen

Sinikukka Pyykkönen, HTM, YTK

Asiantuntija 040 846 0846 sinikukka.pyykkonen@mdi.fi

Elina Auri, FM

Asiantuntija 050 351 3023 elina.auri@mdi.fi

Valtteri Laasonen

Valtteri Laasonen, FM

Asiantuntija, osakas 050 533 0604 valtteri.laasonen@mdi.fi

Satu Tolonen

Satu Tolonen, FM

Asiantuntija 040 704 3247 satu.tolonen@mdi.fi

Anssi Kumpula

Anssi Kumpula, KTK

Graphic Designer 050 357 9252 anssi.kumpula@mdi.fi

Advisor Team

Tero Vuorinen

Tero Vuorinen, KTT

Neuvonantaja, strategiatyö 040 536 7179 tero.vuorinen@mdi.fi

Tytti Isokangas

Tytti Isokangas, KM

Neuvonantaja, kokeilukulttuuri 040 556 0804 tytti.isokangas@mdi.fi

Osmo Soininvaara, VTL

Neuvonantaja osmo@soininvaara.fi

Jukka Vesalainen

Jukka Vesalainen, KTT

Neuvonantaja, osakas 050 562 5048 jukka.vesalainen@mdi.fi

Anssi Uitto

Anssi Uitto, DI

Osakas, hallituksen jäsen 040 527 3844 anssi.uitto@mdi.fi

Jarl Matti Anttila, KTM

Osakas, hallituksen jäsen 041 439 2582 matti.anttila@mdi.fi

Petri Jalasto

Petri Jalasto, DI

Neuvonantaja, liikennepolitiikka petri.jalasto@mdi.fi

Perttu Vartiainen

Perttu Vartiainen, FT

Neuvonantaja, aluekehitys perttu.vartiainen@mdi.fi

Timo Aro

Timo Aro, VTT

Neuvonantaja, aluekehitys timo.aro@mdi.fi

Timo Hämäläinen

Timo Hämäläinen, FM, M.A.

Neuvonantaja, kaupunkipolitiikka 040 510 0313 timo.hamalainen@mdi.fi

Eero Holstila

Eero Holstila, VTK

Neuvonantaja, kaupunkipolitiikka 050 567 2087 eero.holstila@mdi.fi

Kouvolan kaupunki

Kouvolan kaupungin elinvoimasparraus

Lue lisää

Useita tilaajia, esimerkiksi DG Regio

Kansainväliset arviointi- ja selvitystyöt

Lue lisää

Seinäjoen kaupunki

Seinäjoki ROASTED -strategiasparraus

Lue lisää

Into Seinäjoki Oy

Komia Camp 2015 ja 2016 -innovaatioleirit

Lue lisää

Blogi: Nuoret naiset määräävät aluekehityksen suunnan

Helsingissä on vakava pula nuorista miehistä, raportoi Helsingin Sanomat tammikuussa. Sataa naista kohti on vain 86 miestä 20-29 -vuotiaiden ikäluokassa. Naisenemmyys on kärjistynyt voimakkaasti tällä vuosikymmenellä. Samansuuntainen tilanne on muissakin suurissa kaupungeissa kuten Tampereella ja Turussa. Isot kaupungit houkuttelevat nuoria naisia huomattavasti enemmän kuin miehiä. Vastaavasti pienillä paikkakunnilla nuorten miesten enemmyys saattaa olla silmiinpistävää. Peräkamareihin … Jatka lukemista Blogi: Nuoret naiset määräävät aluekehityksen suunnan

Lue lisää

Blogi: Kerron sen kuvin

Kuvasarjojen avulla voi kertoa tarinoita ja onnekseni työssäni graafisena suunnittelijana saan myös valokuvata tapahtumia. 20–30 kuvan kuvasarjalla voi tiivistää päivän tilanteet ja kuvavalinnoilla vaikuttaa siihen millaisena tapahtuma myöhemmin nähdään. Kaikkia tilanteita ei tarvitse eikä voi kertoa ja valintoja on tehtävä. Tapahtumissa kuvaan yleensä muutamasta sadasta tuhanteenkin kuvaan päivässä, joten lopullisen muutaman kymmenen kuvan kuvasarjan karsiminen on … Jatka lukemista Blogi: Kerron sen kuvin

Lue lisää

MDI kumppaneineen luo tilannekuvatyökalun maakuntauudistukseen

MDI johtaa vuoden 2017 aikana konsortiota, joka luo aluetalouden tilannekuvatyökalun, jossa yhdistetään käyttäjälähtöisesti valtion ja alueiden tietotuotannon toimivimmat mallit ja käytännöt. Tavoitteena on valita tärkeimmät määrälliset ja laadulliset indikaattorit, joiden avulla saadaan nopeasti oikeaa ja ajantasaista tietoa alueiden kehityksestä. Tavoitteena on valita näyttöön perustuen sellaisia tilannekuvaindikaattoreita, jotka ovat luonteeltaan niin sanottuja nopeita ja herkkiä muuttujia, … Jatka lukemista MDI kumppaneineen luo tilannekuvatyökalun maakuntauudistukseen

Lue lisää

Purtavaa päätösten pohjaksi

Valtioneuvoston selvitys- ja tutkimustoiminnan tavoitteena on tuottaa tutkittua tietoa päätöksenteon tueksi. Vuoden 2016 aikana olimme mukana kolmessa VN TEAS -hankkeessa, joista kahdessa vedimme itse erinomaisen asiantuntevia konsortioita ja kolmannessa olemme osatoteuttajana mukana. VNK julkaisi vetämiemme tutkimushankkeidemme loppuraportit tammikuun loppupuolella. Vallan ja vastuun uusjako -raportti syntyi VAAKA-hankkeen tuloksena. Hankkeessa perehdyttiin, miten maakuntauudistus vaikuttaa ELY-keskusten ja TE-toimistojen … Jatka lukemista Purtavaa päätösten pohjaksi

Lue lisää