Strategiat ja ohjelmat

Strategiat ja ohjelmat

MDI sparraa ja valmistelee kehittämisstrategioita ja ohjelmavalmistelua.

Luotsaamme alueiden, organisaatioiden ja verkostojen strategiatyötä, muotoilemme kehittämisohjelmat ja laadimme innostavia tiekarttoja tulevaisuuteen.

Lue lisää

Arvioinnit

Sparraavat arvioinnit

Pyrimme sparraavaan ja vuorovaikutteiseen arviointiin.

Teemme kehittämisohjelmien ja -projektien, politiikkatoimenpiteiden ja organisaatioiden sparraavia ja toimintaa kehittäviä ennakko-, väli- ja jälkiarviointeja.

Lue lisää

Tutkimukset ja selvitykset

Tutkimukset, selvitykset ja kokeilut

MDI tekee sekä pitkäjänteisiä perusteellisia tutkimuksia että nopeapoljentoisia ja käytännönläheisiä selvityksiä.

Toteutamme pitkäjänteisiä tutkimuksia, erilaisia nopeapoljentoisia ja käytännönläheisiä selvityksiä sekä innostavia toimintamallien kokeiluja.

Lue lisää

Työpajat, luennot ja leirit

Työpajat, luennot ja leirit

MDI:n bravuurinumeroja ovat inspiroivat ja innostavat työpajat, kehittämisleirit ja luennot.

Bravuurinumerojamme ovat inspiroivat ja innostavat työpajat, intensiiviset ja uutta luovat kehittämisleirit sekä aluekehittämiseen ja verkostomaiseen toimintaan liittyvät asiantuntijaluennot.

Lue lisää

MDI lukuina

1 kantava ajatus, idea ja tavoite – vaikuttavampaa aluekehittämistä

3 toimistoa

27 asiantuntijan osaaminen

100+ työpajaa vuodessa

500+ huolellista ja räätälöityä teemahaastattelua

3 000+ osallistujaa pajoissa ja tapahtumissa

20 000+ vastaajaa tekemiimme kyselyihin

100 000+ junakilometriä asiakkaita tapaamaan

Me

MDI Team

Marjo Alaviitala, FM

Asiantuntija 0503294015 marjo.alaviitala@mdi.fi

Janne Antikainen, FL

Kehitysjohtaja, osakas, hallituksen puheenjohtaja 040 764 1829 janne.antikainen@mdi.fi

Rasmus Aro, VTK

Asiantuntija 040 187 1027 rasmus.aro@mdi.fi

Timo Aro, VTT

Asiantuntija 045 657 7890 timo.aro@mdi.fi

Susanna Haanpää, FM

Asiantuntija 040 936 8863 susanna.haanpaa@mdi.fi

Benjamin Heikkinen, HTM

Asiantuntija 040 410 9310 benjamin.heikkinen@mdi.fi

Jaakko Huttunen, FM

Asiantuntija 044 970 7798 jaakko.huttunen@mdi.fi

Jouko Järnefelt, FM

Asiantuntija 050 373 3638 jouko.jarnefelt@mdi.fi

Anssi Kumpula

Anssi Kumpula, KTK

Graphic Designer 050 357 9252 anssi.kumpula@mdi.fi

Valtteri Laasonen, FM

Asiantuntija, osakas 050 533 0604 valtteri.laasonen@mdi.fi

Anna Laiho, VTM

Asiantuntija 040 536 5747 anna.laiho@mdi.fi

Samuli Manu, YTK

Asiantuntija 050 356 3980 samuli.manu@mdi.fi

Minna Mayer, VTT

Asiantuntija 040 709 6898 minna.mayer@mdi.fi

Juho Nyman, FM

Asiantuntija 050 321 8790 juho.nyman@mdi.fi

Sinikukka Pyykkönen, HTM, YTK

Asiantuntija 040 846 0846 sinikukka.pyykkonen@mdi.fi

Sari Rannanpää, M.Phil.

Asiantuntija 050 523 6872 sari.rannanpaa@mdi.fi

Tommi Ranta, KTT

Toimitusjohtaja, osakas 040 588 2839 tommi.ranta@mdi.fi

Kirsi Siltanen, HM

Asiantuntija 040 667 4678 kirsi.siltanen@mdi.fi

Ilppo Soininvaara, FM

Asiantuntija 050 411 0980 ilppo.soininvaara@mdi.fi

Jere Talvitie, HTK

Asiantuntija 050 301 4698 jere.talvitie@mdi.fi

Satu Tolonen

Satu Tolonen, FM

Asiantuntija 040 704 3247 satu.tolonen@mdi.fi

Mikko Valtakari, FL

Asiantuntija, osakas 040 569 1568 mikko.valtakari@mdi.fi

Maria Yli-Koski, KTK

Asiantuntija 050 595 0480 maria.yli-koski@mdi.fi

Advisor Team

Kari Hannus, DI

Neuvonantaja, MAL (maankäyttö, asuminen, liikenne) ja kuntien liiketoiminta 050 2970

Eero Holstila

Eero Holstila, VTM

Neuvonantaja, kaupunkipolitiikka 050 567 2087 eero.holstila@mdi.fi

Timo Hämäläinen

Timo Hämäläinen, FM, M.A.

Neuvonantaja, kaupunkipolitiikka 040 510 0313 timo.hamalainen@mdi.fi

Jari Kolehmainen, HT

Neuvonantaja, alue- ja kaupunkikehittäminen 040 584 9077 jari.kolehmainen@mdi.fi

Osmo Soininvaara, VTL

Neuvonantaja

Kristiina Helenius, KTM

Neuvonantaja, kansainväl. toimintaympäristö, Yhdysvallat 045 122 6051 / +1 202 365 9174

Natalia Rincon, arkkit., Ph.D.-jatko-opiskelija

Neuvonantaja, kaupunkipolitiikka 040 9359 824

Jukka Vesalainen

Jukka Vesalainen, KTT

Neuvonantaja 050 562 5048 jukka.vesalainen@mdi.fi

Jarl Matti Anttila, KTM

Osakas, hallituksen jäsen 041 439 2582 matti.anttila@mdi.fi

Anssi Uitto

Anssi Uitto, DI

Osakas, hallituksen jäsen 040 527 3844 anssi.uitto@mdi.fi

Petri Jalasto

Petri Jalasto, DI

Neuvonantaja, liikennepolitiikka petri.jalasto@mdi.fi

Koetellut kumppanit

Eero Laesterä, HT

Hallituksen puheenjohtaja, Perlacon Oy 0400 735 772 eero.laestera@perlacon.fi

Jouko Luukkonen, HTM, MBA

Omistajayrittäjä, LGR-Consulting Oy 045 189 3138 jouko.luukkonen@kotinet.com

Mari Dawe,

Asiakkuusjohtaja 050 441 3209 mari.dawe@bstr.fi

Minna Utriainen,

COO, Strategist, Avidly 040 834 4482 minna.utriainen@avidlyagency.com

Kouvolan kaupunki

Kouvolan kaupungin elinvoimasparraus

Lue lisää

Useita tilaajia, esimerkiksi DG Regio

Kansainväliset arviointi- ja selvitystyöt

Lue lisää

Seinäjoen kaupunki

Seinäjoki ROASTED -strategiasparraus

Lue lisää

Into Seinäjoki Oy

Komia Camp 2015 ja 2016 -innovaatioleirit

Lue lisää

Blogi: Älä alueellista!

Aluekehittämiseen sisältyy monenlaisia pirullisia ongelmia, joiden ratkaiseminen edellyttää uudenlaista ajattelua. Mikäli vanhat keinot tepsisivät, ei ongelmiakaan olisi. Jostain syystä vanhat konstit kuitenkin usein nostavat päätään poliittisessa keskustelussa, ja ongelmien ratkaisu typistyy niiden lievittämiseksi. Kehittäminen muuttuu tukemiseksi. Osin tätä ilmiötä selittänee politiikan fokuksen lyhytjänteisyys, kun voittoja on saatava heti eikä huomenna. Timo Reina ja Anna-Kaisa Ikonen … Jatka lukemista Blogi: Älä alueellista!

Lue lisää

MDI mukana tarkastelemassa ja arvioimassa työvoima- ja yrityspalvelujen alueellisia kokeiluja

Työvoima- ja yrityspalvelujen alueellisten kokeilujen tavoitteena on ollut vähentää pitkäaikaistyöttömyyttä ja nostaa työllisyysastetta. Kokeilujen tarkoituksena on ollut myös valmistautua uuteen maakuntamalliin ja sen myötä muuttuvaan tuottajarakenteeseen, kehittää asiakaslähtöisiä työllisyys- ja yrittäjyyspalveluja ja uudenlaisia palvelujen tuottamistapoja sekä lisätä asiakkaille tarjottavaa lähipalvelua. Valtioneuvoston selvitys- ja tutkimustoiminnan Yrittäjyyttä ja työllisyyttä (YTYÄ) maakuntiin -hanke seurasi ja arvioi kokeiluja näiden … Jatka lukemista MDI mukana tarkastelemassa ja arvioimassa työvoima- ja yrityspalvelujen alueellisia kokeiluja

Lue lisää

MDI selvitti saaristo- ja vesistöaluepolitiikkoja Euroopassa

MDI toteutti maa- ja metsätalousministeriölle ja saaristoasiain neuvottelukunnalle Saaristo- ja vesistöaluepolitiikat Euroopassa – selvityshankkeen, jonka tavoitteena oli luoda kuva Euroopan maiden saaristoisuudesta, erityisesti ympärivuotisesti asuttujen ilman kiinteää tieyhteyttä olevien saarten osalta, ja vesistöisyydestä sekä saaristo- ja vesistöalueiden huomioimisesta aluepolitiikassa. Selvitys on ainutlaatuinen, sillä eurooppalaisia saaristopolitiikoita ei ole aiemmin tutkittu ja vertailtu kattavasti. Lisäksi selvityksen tuottamaa … Jatka lukemista MDI selvitti saaristo- ja vesistöaluepolitiikkoja Euroopassa

Lue lisää

Pohjoisen kasvuvyöhykkeen meriklusterin toimijaverkkoanalyysi valmistui

Pohjoisen kasvuvyöhykkeen meriklusterin toimijoiden verkostoitumista tutkittiin Pohjoinen kasvuvyöhyke klustereiden kehittämisalustana: Havaintoja meriklusterin toimijaverkostoista -julkaisussa, joka on nyt valmistunut. MDI oli mukana yhdessä Sweco Ympäristön kanssa Turun kauppakorkeakoulun koordinoimassa selvityshankkeessa, jonka tavoitteena on hahmottaa Pohjoisen kasvuvyöhykkeen meriklusterin verkostosuhteita ja pureutua toimijoiden välisiin vuorovaikutussuhteisiin ja keskinäisriippuvuuksiin. Selvityksen mukaan vyöhykkeen korkeakoulut ja yritykset toimivat vyöhykkeen alueella verkostomaisesti, huolimatta … Jatka lukemista Pohjoisen kasvuvyöhykkeen meriklusterin toimijaverkkoanalyysi valmistui

Lue lisää