Strategiat ja ohjelmat

Strategiat ja ohjelmat

MDI sparraa ja valmistelee kehittämisstrategioita ja ohjelmavalmistelua.

Luotsaamme alueiden, organisaatioiden ja verkostojen strategiatyötä, muotoilemme kehittämisohjelmat ja laadimme innostavia tiekarttoja tulevaisuuteen.

Lue lisää

Arvioinnit

Sparraavat arvioinnit

Pyrimme sparraavaan ja vuorovaikutteiseen arviointiin.

Teemme kehittämisohjelmien ja -projektien, politiikkatoimenpiteiden ja organisaatioiden sparraavia ja toimintaa kehittäviä ennakko-, väli- ja jälkiarviointeja.

Lue lisää

Tutkimukset ja selvitykset

Tutkimukset, selvitykset ja kokeilut

MDI tekee sekä pitkäjänteisiä perusteellisia tutkimuksia että nopeapoljentoisia ja käytännönläheisiä selvityksiä.

Toteutamme pitkäjänteisiä tutkimuksia, erilaisia nopeapoljentoisia ja käytännönläheisiä selvityksiä sekä innostavia toimintamallien kokeiluja.

Lue lisää

Työpajat, luennot ja leirit

Työpajat, luennot ja leirit

MDI:n bravuurinumeroja ovat inspiroivat ja innostavat työpajat, kehittämisleirit ja luennot.

Bravuurinumerojamme ovat inspiroivat ja innostavat työpajat, intensiiviset ja uutta luovat kehittämisleirit sekä aluekehittämiseen ja verkostomaiseen toimintaan liittyvät asiantuntijaluennot.

Lue lisää

MDI lukuina

1 kantava ajatus, idea ja tavoite – vaikuttavampaa aluekehittämistä

3 toimistoa

27 asiantuntijan osaaminen

100+ työpajaa vuodessa

500+ huolellista ja räätälöityä teemahaastattelua

3 000+ osallistujaa pajoissa ja tapahtumissa

20 000+ vastaajaa tekemiimme kyselyihin

100 000+ junakilometriä asiakkaita tapaamaan

Me

MDI Team

Janne Antikainen, FL

Kehitysjohtaja, osakas, hallituksen puheenjohtaja 040 764 1829 janne.antikainen@mdi.fi

Timo Aro, VTT

Asiantuntija 045 657 7890 timo.aro@mdi.fi

Elina Auri, FM

Asiantuntija 050 351 3023 elina.auri@mdi.fi

Susanna Haanpää, FM

Asiantuntija 040 936 8863 susanna.haanpaa@mdi.fi

Benjamin Heikkinen, HTM

Asiantuntija 040 410 9310 benjamin.heikkinen@mdi.fi

Valtteri Laasonen, FM

Asiantuntija, osakas 050 533 0604 valtteri.laasonen@mdi.fi

Jaakko Huttunen, FM

Asiantuntija 040 665 2356 jaakko.huttunen@mdi.fi

Samuli Manu, YTK

Asiantuntija 050 356 3980 samuli.manu@mdi.fi

Minna Mayer, VTT

Asiantuntija 040 709 6898 minna.mayer@mdi.fi

Iida Mäkelä, VTK

Asiantuntija, harjoittelija 044 588 7040 iida.makela@mdi.fi

Juho Nyman, FM

Asiantuntija 050 321 8790 juho.nyman@mdi.fi

Sinikukka Pyykkönen

Sinikukka Pyykkönen, HTM, YTK

Asiantuntija 040 846 0846 sinikukka.pyykkonen@mdi.fi

Sari Rannanpää, M.Phil.

Asiantuntija 050 523 6872 sari.rannanpaa@mdi.fi

Tommi Ranta, KTT

Toimitusjohtaja, osakas 040 588 2839 tommi.ranta@mdi.fi

Ilppo Soininvaara, FM

Asiantuntija 050 411 0980 ilppo.soininvaara@mdi.fi

Jere Talvitie, HTK

Asiantuntija, harjoittelija 050 301 4698 jere.talvitie@mdi.fi

Satu Tolonen

Satu Tolonen, FM

Asiantuntija 040 704 3247 satu.tolonen@mdi.fi

Mikko Valtakari, FL

Asiantuntija, osakas 040 569 1568 mikko.valtakari@mdi.fi

Maria Yli-Koski, KTK

Asiantuntija 050 595 0480 maria.yli-koski@mdi.fi

Anssi Kumpula

Anssi Kumpula, KTK

Graphic Designer 050 357 9252 anssi.kumpula@mdi.fi

Advisor Team

Eero Holstila

Eero Holstila, VTM

Neuvonantaja, kaupunkipolitiikka 050 567 2087 eero.holstila@mdi.fi

Timo Hämäläinen

Timo Hämäläinen, FM, M.A.

Neuvonantaja, kaupunkipolitiikka 040 510 0313 timo.hamalainen@mdi.fi

Jari Kolehmainen, HT

Neuvonantaja, alue- ja kaupunkikehittäminen 040 584 9077 jari.kolehmainen@mdi.fi

Osmo Soininvaara, VTL

Neuvonantaja osmo@soininvaara.fi

Jukka Vesalainen

Jukka Vesalainen, KTT

Neuvonantaja 050 562 5048 jukka.vesalainen@mdi.fi

Jarl Matti Anttila, KTM

Osakas, hallituksen jäsen 041 439 2582 matti.anttila@mdi.fi

Anssi Uitto

Anssi Uitto, DI

Osakas, hallituksen jäsen 040 527 3844 anssi.uitto@mdi.fi

Petri Jalasto

Petri Jalasto, DI

Neuvonantaja, liikennepolitiikka petri.jalasto@mdi.fi

Kouvolan kaupunki

Kouvolan kaupungin elinvoimasparraus

Lue lisää

Useita tilaajia, esimerkiksi DG Regio

Kansainväliset arviointi- ja selvitystyöt

Lue lisää

Seinäjoen kaupunki

Seinäjoki ROASTED -strategiasparraus

Lue lisää

Into Seinäjoki Oy

Komia Camp 2015 ja 2016 -innovaatioleirit

Lue lisää

Seutukaupunkianalyysi paljastaa menestyjät

Suomessa on suurten kaupunkien ja maakuntakeskusten rinnalla joukko kaupunkeja, jotka toimivat oman seutunsa keskuksina ja samalla koko seudun elinvoiman vetureina. Näitä kaupunkeja kutsutaan seutukaupungeiksi, joiden muodostamaa seutukaupunkiverkostoa Kuntaliitto koordinoi. MDI toteutti seutukaupunkiverkoston ja SEUTU-ohjelman toimeksiannosta tilastoihin perustuvan analyysin 55 suomalaisen seutukaupungin elinvoimasta ja vetovoimasta. Joukkoa kutsutaan T55-kaupungeiksi. Analyysin punaisena lankana on seutukaupunkien asema, rooli ja … Jatka lukemista Seutukaupunkianalyysi paljastaa menestyjät

Lue lisää

Blogi: Täysporilaisesta puolivantaalaiseksi

Joskus elämässä teoria ja käytäntö kohtaavat iloisesti toisensa. Tein pro gradu –tutkielman ’Urbaani periferia –tutkimus Maskun tulo- ja lähtömuutosta’ viime vuosituhannen loppupuolella. Siitä saakka olen kyllästymiseen saakka viisastellut muuttamisesta ja muuttoliikkeestä. Esimerkkinä on alla oleva koonti alueiden vetovoimatekijöistä (klikkaa kuva isommaksi). Teoria muuttui käytännöksi siirryttyäni MDI:lle. Perheessä oli pitkään puhuttu (lue: vaimo!) toisen asunnon hankkimisesta … Jatka lukemista Blogi: Täysporilaisesta puolivantaalaiseksi

Lue lisää

Posintralle positiivista peliasentoa hakemassa

Jalkapallopuheeseen on viime vuosina noussut termi positiivinen peliasento. Se tarkoittaa, että pelaajan tulee olla jo valmiiksi rintamasuunta kohti hyökkäyssuuntaa, tämä mahdollistaa nopeamman pelaamisen – vie peliä nopeasti eteenpäin. MDI teki Itä-Uudenmaan kehittämisyhtiölle selvityksen kehittämisyhtiön paikasta ja roolista kehittämisen kentässä. Työllä hahmotettiin missä peliasennossa Posintra tällä hetkellä on, ja vielä perusteellisemmin yrittää hahmottaa, että millä kentällä … Jatka lukemista Posintralle positiivista peliasentoa hakemassa

Lue lisää

Kristiina Helenius ja Natalia Rincon MDI:n neuvonantajiksi, Minna Utriainen kumppaniksi

MDI:n vaikuttamisen, kansainvälisen toimintaympäristön ja kaupunkisuunnittelun siipi saa vahvistusta kesän kynnyksellä. Saamme iloksemme ilmoittaa, että KTM Kristiina Helenius ja arkkitehti Natalia Rincon liittyvät neuvonantajatiimiin. Kristiina on vienyt Suomea ulkomaille ja ulkomaita Suomeen parinkymmenen vuoden ajan. Päivätyönään Nordic West Officen Yhdysvalloista vastaavana johtajana hän haluaa varmistaa, että pohjoismainen ääni kuuluu supervallan pääkaupungissa. Hän toimii MDI:n kansainvälisen … Jatka lukemista Kristiina Helenius ja Natalia Rincon MDI:n neuvonantajiksi, Minna Utriainen kumppaniksi

Lue lisää