Strategiat ja ohjelmat

Strategiat ja ohjelmat

MDI sparraa ja valmistelee kehittämisstrategioita ja ohjelmavalmistelua.

Luotsaamme alueiden, organisaatioiden ja verkostojen strategiatyötä, muotoilemme kehittämisohjelmat ja laadimme innostavia tiekarttoja tulevaisuuteen.

Lue lisää

Arvioinnit

Sparraavat arvioinnit

Pyrimme sparraavaan ja vuorovaikutteiseen arviointiin.

Teemme kehittämisohjelmien ja -projektien, politiikkatoimenpiteiden ja organisaatioiden sparraavia ja toimintaa kehittäviä ennakko-, väli- ja jälkiarviointeja.

Lue lisää

Tutkimukset ja selvitykset

Tutkimukset, selvitykset ja kokeilut

MDI tekee sekä pitkäjänteisiä perusteellisia tutkimuksia että nopeapoljentoisia ja käytännönläheisiä selvityksiä.

Toteutamme pitkäjänteisiä tutkimuksia, erilaisia nopeapoljentoisia ja käytännönläheisiä selvityksiä sekä innostavia toimintamallien kokeiluja.

Lue lisää

Työpajat, luennot ja leirit

Työpajat, luennot ja leirit

MDI:n bravuurinumeroja ovat inspiroivat ja innostavat työpajat, kehittämisleirit ja luennot.

Bravuurinumerojamme ovat inspiroivat ja innostavat työpajat, intensiiviset ja uutta luovat kehittämisleirit sekä aluekehittämiseen ja verkostomaiseen toimintaan liittyvät asiantuntijaluennot.

Lue lisää

MDI lukuina

1 kantava ajatus, idea ja tavoite – vaikuttavampaa aluekehittämistä

3 toimistoa

27 asiantuntijan osaaminen

100+ työpajaa vuodessa

500+ huolellista ja räätälöityä teemahaastattelua

3 000+ osallistujaa pajoissa ja tapahtumissa

20 000+ vastaajaa tekemiimme kyselyihin

100 000+ junakilometriä asiakkaita tapaamaan

Me

MDI Team

Janne Antikainen, FL

Kehitysjohtaja, osakas, hallituksen puheenjohtaja 040 764 1829 janne.antikainen@mdi.fi

Timo Aro, VTT

Asiantuntija 045 657 7890 timo.aro@mdi.fi

Elina Auri, FM

Asiantuntija 050 351 3023 elina.auri@mdi.fi

Susanna Haanpää, FM

Asiantuntija 040 936 8863 susanna.haanpaa@mdi.fi

Benjamin Heikkinen, HTM

Asiantuntija 040 410 9310 benjamin.heikkinen@mdi.fi

Valtteri Laasonen, FM

Asiantuntija, osakas 050 533 0604 valtteri.laasonen@mdi.fi

Jaakko Huttunen, FM

Asiantuntija 040 665 2356 jaakko.huttunen@mdi.fi

Samuli Manu, YTK

Asiantuntija 050 356 3980 samuli.manu@mdi.fi

Minna Mayer, VTT

Asiantuntija 040 709 6898 minna.mayer@mdi.fi

Iida Mäkelä, VTK

Asiantuntija, harjoittelija 044 588 7040 iida.makela@mdi.fi

Juho Nyman, FM

Asiantuntija 050 321 8790 juho.nyman@mdi.fi

Sinikukka Pyykkönen

Sinikukka Pyykkönen, HTM, YTK

Asiantuntija 040 846 0846 sinikukka.pyykkonen@mdi.fi

Sari Rannanpää, M.Phil.

Asiantuntija 050 523 6872 sari.rannanpaa@mdi.fi

Tommi Ranta, KTT

Toimitusjohtaja, osakas 040 588 2839 tommi.ranta@mdi.fi

Ilppo Soininvaara, FM

Asiantuntija 050 411 0980 ilppo.soininvaara@mdi.fi

Jere Talvitie, HTK

Asiantuntija, harjoittelija 050 301 4698 jere.talvitie@mdi.fi

Satu Tolonen

Satu Tolonen, FM

Asiantuntija 040 704 3247 satu.tolonen@mdi.fi

Mikko Valtakari, FL

Asiantuntija, osakas 040 569 1568 mikko.valtakari@mdi.fi

Maria Yli-Koski, KTK

Asiantuntija 050 595 0480 maria.yli-koski@mdi.fi

Anssi Kumpula

Anssi Kumpula, KTK

Graphic Designer 050 357 9252 anssi.kumpula@mdi.fi

Advisor Team

Eero Holstila

Eero Holstila, VTM

Neuvonantaja, kaupunkipolitiikka 050 567 2087 eero.holstila@mdi.fi

Timo Hämäläinen

Timo Hämäläinen, FM, M.A.

Neuvonantaja, kaupunkipolitiikka 040 510 0313 timo.hamalainen@mdi.fi

Jari Kolehmainen, HT

Neuvonantaja, alue- ja kaupunkikehittäminen 040 584 9077 jari.kolehmainen@mdi.fi

Osmo Soininvaara, VTL

Neuvonantaja osmo@soininvaara.fi

Kristiina Helenius, KTM

Neuvonantaja, kansainväl. toimintaympäristö, Yhdysvallat 045 122 6051 / +1 202 365 9174 kristiina.helenius@nordicwestoffice.com

Natalia Rincon, arkkit., Ph.D.-jatko-opiskelija

Neuvonantaja, kaupunkipolitiikka 040 9359 824 natalia.rincon@chaosarchitects.com

Jukka Vesalainen

Jukka Vesalainen, KTT

Neuvonantaja 050 562 5048 jukka.vesalainen@mdi.fi

Jarl Matti Anttila, KTM

Osakas, hallituksen jäsen 041 439 2582 matti.anttila@mdi.fi

Anssi Uitto

Anssi Uitto, DI

Osakas, hallituksen jäsen 040 527 3844 anssi.uitto@mdi.fi

Petri Jalasto

Petri Jalasto, DI

Neuvonantaja, liikennepolitiikka petri.jalasto@mdi.fi

Koetellut kumppanit

Eero Laesterä, HT

Hallituksen puheenjohtaja, Perlacon Oy 0400 735 772 eero.laestera@perlacon.fi

Jouko Luukkonen, HTM, MBA

Omistajayrittäjä, LGR-Consulting Oy 045 189 3138 jouko.luukkonen@kotinet.com

Mari Dawe,

Asiakkuusjohtaja 050 441 3209 mari.dawe@bstr.fi

Minna Utriainen,

COO, Strategist, Nitroid xD Oy 040 834 4482 minna.utriainen@nitroid.fi

Kouvolan kaupunki

Kouvolan kaupungin elinvoimasparraus

Lue lisää

Useita tilaajia, esimerkiksi DG Regio

Kansainväliset arviointi- ja selvitystyöt

Lue lisää

Seinäjoen kaupunki

Seinäjoki ROASTED -strategiasparraus

Lue lisää

Into Seinäjoki Oy

Komia Camp 2015 ja 2016 -innovaatioleirit

Lue lisää

MDI kokoaa Kirkkonummen elinvoima- ja hyvinvointiohjelmat

Kirkkonummen kunta laati viime vuoden puolella kuntastrategian. Nyt strategiaa konkretisoidaan elinvoima- ja hyvinvointiohjelmilla. MDI auttaa kuntaa ohjelmien kokoamisessa analysoimalla ohjelmista tulleet kommentit ja sovittamalla niitä yhteen. Käytännössä MDI jäsentää ja jalostaa ohjelmia. Työhön sisältyy muutama sparraussessio kunnan johtoryhmän kanssa sekä laajempi käsittely luottamushenkilöiden kanssa. Sparraus tehdään kesä-elokuussa 2018. Työn tilaaja on Kirkkonummen kunta.

Lue lisää

Saaristopolitiikka lipuu tulevaisuuteen

Suomalainen saaristopolitiikka täytti kesäkuun alussa 70 vuotta ja saaristoasiain neuvottelukunta SANK juhli 60-vuotista taivaltaan saaristoseminaarissa Turussa kesäkuun alussa. MDI onnittelee pitkän ja ansioituneen siivun tehneitä saaristokehittäjiä – erityisesti Mr. Saaristopolitiikkaa Jorma Leppästä, joka tämän vuoden aikana eläköityy mutta toivottavasti jatkaa saaristoaktivistina virkauran jälkeen. Turun seminaarissa MDI pohti saaristoalueiden kehittämisen tulevaisuutta. Kehittämisen kehykset näyttävät lupaavilta. Komission … Jatka lukemista Saaristopolitiikka lipuu tulevaisuuteen

Lue lisää

Kaupunkipolitiikka palaa Turkuun #kaupungit2038

Suomen ensimmäinen Kaupunkifoorumi järjestettiin Suomen ensimmäisessä kaupungissa, Turussa, vuonna 1998. Tervetuloa takaisin Turkuun, juhlistamaan 20-vuotista Kaupunkifoorumia Turun Logomoon 29.-30.8.2018. Pyöreiden vuosien kunniaksi kurkistetaan historiaan ja simuloidaan kaupunkikehittämistä tulevaisuudessa. Miten kaupunkeja kehitetään tiedolla? Miten korkeakoulut ja kaupungit tekevät yhteistyötä? Entä miten rakennetaan tulevaisuuden elinvoimaa kaupunkeihin? Michael Parkinson, Willem van Winden ja Markku Wilenius heittävät sytykettä keskusteluihin … Jatka lukemista Kaupunkipolitiikka palaa Turkuun #kaupungit2038

Lue lisää

Viitostien kansalliseen ja alueelliseen merkitykseen liittyvä tilasto- ja paikkatietoanalyysi

MDI toteuttaa Etelä- ja Pohjois-Savon maakuntaliitoille tilasto- ja paikkatietoanalyysin valtatie 5:n eli viitostien kansallisesta ja alueellisesta merkityksestä. Työn tarkoituksena on perehtyä aluekehityksen ja liikenneyhteyksien välisiin yhteyksiin, liikennepolitiikkaan ja saavutettavuuteen, sillä liikenneratkaisut luovat alueelle myönteisiä kerrannaisvaikutuksia. Selvitys pitää sisällään kirjallisuuskatsauksen, tilastollisen analyysin sekä paikkatietoanalyysin. Työn tulokset esitetään visuaalisesssa diasarjassa. Työ valmistuu kesäkuussa 2018.

Lue lisää