Strategiat ja ohjelmat

Strategiat ja ohjelmat

MDI sparraa ja valmistelee kehittämisstrategioita ja ohjelmavalmistelua.

Luotsaamme alueiden, organisaatioiden ja verkostojen strategiatyötä, muotoilemme kehittämisohjelmat ja laadimme innostavia tiekarttoja tulevaisuuteen.

Lue lisää

Arvioinnit

Sparraavat arvioinnit

Pyrimme sparraavaan ja vuorovaikutteiseen arviointiin.

Teemme kehittämisohjelmien ja -projektien, politiikkatoimenpiteiden ja organisaatioiden sparraavia ja toimintaa kehittäviä ennakko-, väli- ja jälkiarviointeja.

Lue lisää

Tutkimukset ja selvitykset

Tutkimukset, selvitykset ja kokeilut

MDI tekee sekä pitkäjänteisiä perusteellisia tutkimuksia että nopeapoljentoisia ja käytännönläheisiä selvityksiä.

Toteutamme pitkäjänteisiä tutkimuksia, erilaisia nopeapoljentoisia ja käytännönläheisiä selvityksiä sekä innostavia toimintamallien kokeiluja.

Lue lisää

Työpajat, luennot ja leirit

Työpajat, luennot ja leirit

MDI:n bravuurinumeroja ovat inspiroivat ja innostavat työpajat, kehittämisleirit ja luennot.

Bravuurinumerojamme ovat inspiroivat ja innostavat työpajat, intensiiviset ja uutta luovat kehittämisleirit sekä aluekehittämiseen ja verkostomaiseen toimintaan liittyvät asiantuntijaluennot.

Lue lisää

MDI lukuina

1 kantava ajatus, idea ja tavoite

2 toimistoa

18 asiantuntijan osaaminen

100+ työpajaa vuodessa

500+ huolellista ja räätälöityä teemahaastattelua

3 000+ osallistujaa pajoissa ja tapahtumissa

20 000+ vastaajaa tekemiimme kyselyihin

100 000+ junakilometriä asiakkaita tapaamaan

Me

MDI Team

Janne Antikainen

Janne Antikainen, FL

Kehitysjohtaja, osakas, hallituksen puheenjohtaja 040 764 1829 janne.antikainen@mdi.fi

Tommi Ranta

Tommi Ranta, KTT

Toimitusjohtaja, osakas 040 588 2839 tommi.ranta@mdi.fi

Sinikukka Pyykkönen

Sinikukka Pyykkönen, HTM, YTK

Asiantuntija 040 846 0846 sinikukka.pyykkonen@mdi.fi

Elina Auri, FM

Asiantuntija 050 351 3023 elina.auri@mdi.fi

Valtteri Laasonen

Valtteri Laasonen, FM

Asiantuntija, osakas 050 533 0604 valtteri.laasonen@mdi.fi

Satu Tolonen

Satu Tolonen, FM

Asiantuntija 040 704 3247 satu.tolonen@mdi.fi

Anssi Kumpula

Anssi Kumpula, KTK

Graphic Designer 050 357 9252 anssi.kumpula@mdi.fi

Advisor Team

Tero Vuorinen

Tero Vuorinen, KTT

Neuvonantaja, strategiatyö 040 536 7179 tero.vuorinen@mdi.fi

Tytti Isokangas

Tytti Isokangas, KM

Neuvonantaja, kokeilukulttuuri 040 556 0804 tytti.isokangas@mdi.fi

Osmo Soininvaara, VTL

Neuvonantaja osmo@soininvaara.fi

Jukka Vesalainen

Jukka Vesalainen, KTT

Neuvonantaja, osakas 050 562 5048 jukka.vesalainen@mdi.fi

Anssi Uitto

Anssi Uitto, DI

Osakas, hallituksen jäsen 040 527 3844 anssi.uitto@mdi.fi

Jarl Matti Anttila, KTM

Osakas, hallituksen jäsen 041 439 2582 matti.anttila@mdi.fi

Petri Jalasto

Petri Jalasto, DI

Neuvonantaja, liikennepolitiikka petri.jalasto@mdi.fi

Perttu Vartiainen

Perttu Vartiainen, FT

Neuvonantaja, aluekehitys perttu.vartiainen@mdi.fi

Timo Aro

Timo Aro, VTT

Neuvonantaja, aluekehitys timo.aro@mdi.fi

Timo Hämäläinen

Timo Hämäläinen, FM, M.A.

Neuvonantaja, kaupunkipolitiikka 040 510 0313 timo.hamalainen@mdi.fi

Eero Holstila

Eero Holstila, VTK

Neuvonantaja, kaupunkipolitiikka 050 567 2087 eero.holstila@mdi.fi

Kouvolan kaupunki

Kouvolan kaupungin elinvoimasparraus

Lue lisää

Useita tilaajia, esimerkiksi DG Regio

Kansainväliset arviointi- ja selvitystyöt

Lue lisää

Seinäjoen kaupunki

Seinäjoki ROASTED -strategiasparraus

Lue lisää

Into Seinäjoki Oy

Komia Camp 2015 ja 2016 -innovaatioleirit

Lue lisää

Valta ja vastuu jaetaan uudelleen maakuntauudistuksessa

Käynnissä olevat sote- ja maakuntauudistus muuttavat olennaisesti vallan ja vastuun suhdetta valtion ja alueiden välillä. Perustettavien itsehallinnollisten maakuntien myötä Suomeen syntyy valtion ja kuntien väliin kolmas hallinnon taso, jolle uudistuksessa siirretään huomattava määrä tehtäviä. Maakuntauudistus joko keskittää tai hajauttaa tehtäviä riippuen katsantokannasta. Kun asiaa tarkastelee alueiden näkökulmasta, maakuntiin ollaan kokoamassa nykyisten ELY-keskusten, TE-toimistojen, maakuntien liittojen … Jatka lukemista Valta ja vastuu jaetaan uudelleen maakuntauudistuksessa

Lue lisää

Kaupunkipolitiikan tiekartan päivitys käynnistyi

Kaupungistuminen jatkuu kiivaana samaan aikaan, kun kansallinen kaupunkipolitiikka loistaa edelleen poissaolollaan. MDI:n johdolla laaditut kaupunkipolitiikan tiekartat ovat osaltaan vaikuttaneet, että suurten kaupunkien raideliikenneinfraan investoidaan. Pienten ja keskisuurten kaupunkien asema tulevassa kehittämiskentässä sekä kehityksen näköalat ovat hämärät. Pienten ja keskisuurten kaupunkien tilannekuvan ja aseman kirkastamiseksi teemme kaupunkipolitiikan tiekartta III:n, joka nostaa esiin pk-kaupunkien potentiaalin. Fokuksena on … Jatka lukemista Kaupunkipolitiikan tiekartan päivitys käynnistyi

Lue lisää

Harjoittelijaksi MDI:lle?

Haemme yhtä tai useampaa korkeakouluharjoittelijaa 3–4 kuukauden jaksolle avustaviin asiantuntijatehtäviin. Tekemiseemme soveltuvia koulutustaustoja ovat esimerkiksi maantiede, aluetiede, valtio-oppi ja muut yhteiskuntatieteet. Koulutustaustallasi ei kuitenkaan ole ratkaisevaa merkitystä, kunhan olet yliopisto-opintojesi loppuvaiheessa (esim. 3. tai 4. vuosikurssi). Kaikkein tärkeintä on, että olet työteliäs ja ahkera, halukas ja nopea oppimaan, hallitset joitakin tiedonkeruu- ja analyysimenetelmiä, olet sujuvasanainen … Jatka lukemista Harjoittelijaksi MDI:lle?

Lue lisää

Vuoden pimein päivä oli MDI:lle vuoden valoisin

Eilen, 21. joulukuuta, oli talvipäivänseisaus – vuoden lyhyin ja samalla pimein päivä. MDI:lle päivä osoittautui kuitenkin vuoden valoisimmaksi. VNK julkisti vuoden 2017 valtioneuvoston päätöksentekoa tukevien tutkimus- ja selvityshankkeiden haun tulokset. MDI oli mukana kahdeksassa tutkimushankkeessa, joista kuusi tuli valituksi. Kolmea tutkimuskonsortiota MDI vetää itse, kolmessa MDI on osatoteuttajana. Käynnistettäviksi valitut VN TEAS -hankkeet (linkki VNK:n … Jatka lukemista Vuoden pimein päivä oli MDI:lle vuoden valoisin

Lue lisää