Strategiat ja ohjelmat

Strategiat ja ohjelmat

MDI sparraa ja valmistelee kehittämisstrategioita ja ohjelmavalmistelua.

Luotsaamme alueiden, organisaatioiden ja verkostojen strategiatyötä, muotoilemme kehittämisohjelmat ja laadimme innostavia tiekarttoja tulevaisuuteen.

Lue lisää

Arvioinnit

Sparraavat arvioinnit

Pyrimme sparraavaan ja vuorovaikutteiseen arviointiin.

Teemme kehittämisohjelmien ja -projektien, politiikkatoimenpiteiden ja organisaatioiden sparraavia ja toimintaa kehittäviä ennakko-, väli- ja jälkiarviointeja.

Lue lisää

Tutkimukset ja selvitykset

Tutkimukset, selvitykset ja kokeilut

MDI tekee sekä pitkäjänteisiä perusteellisia tutkimuksia että nopeapoljentoisia ja käytännönläheisiä selvityksiä.

Toteutamme pitkäjänteisiä tutkimuksia, erilaisia nopeapoljentoisia ja käytännönläheisiä selvityksiä sekä innostavia toimintamallien kokeiluja.

Lue lisää

Työpajat, luennot ja leirit

Työpajat, luennot ja leirit

MDI:n bravuurinumeroja ovat inspiroivat ja innostavat työpajat, kehittämisleirit ja luennot.

Bravuurinumerojamme ovat inspiroivat ja innostavat työpajat, intensiiviset ja uutta luovat kehittämisleirit sekä aluekehittämiseen ja verkostomaiseen toimintaan liittyvät asiantuntijaluennot.

Lue lisää

MDI lukuina

1 kantava ajatus, idea ja tavoite – vaikuttavampaa aluekehittämistä

3 toimistoa

23 asiantuntijan osaaminen

100+ työpajaa vuodessa

500+ huolellista ja räätälöityä teemahaastattelua

3 000+ osallistujaa pajoissa ja tapahtumissa

20 000+ vastaajaa tekemiimme kyselyihin

100 000+ junakilometriä asiakkaita tapaamaan

Me

MDI Team

Janne Antikainen

Janne Antikainen, FL

Kehitysjohtaja, osakas, hallituksen puheenjohtaja 040 764 1829 janne.antikainen@mdi.fi

Tommi Ranta

Tommi Ranta, KTT

Toimitusjohtaja, osakas 040 588 2839 tommi.ranta@mdi.fi

Elina Auri, FM

Asiantuntija 050 351 3023 elina.auri@mdi.fi

Valtteri Laasonen

Valtteri Laasonen, FM

Asiantuntija, osakas 050 533 0604 valtteri.laasonen@mdi.fi

Sinikukka Pyykkönen

Sinikukka Pyykkönen, HTM, YTK

Asiantuntija 040 846 0846 sinikukka.pyykkonen@mdi.fi

Satu Tolonen

Satu Tolonen, FM

Asiantuntija 040 704 3247 satu.tolonen@mdi.fi

Anssi Kumpula

Anssi Kumpula, KTK

Graphic Designer 050 357 9252 anssi.kumpula@mdi.fi

Kristiina Lahti, LuK

Asiantuntija, harjoittelija 040 653 7384 kristiina.lahti@mdi.fi

Susanna Haanpää, FM

Asiantuntija 040 936 8863 susanna.haanpaa@mdi.fi

Samuli Manu, YTK

Asiantuntija, harjoittelija 050 356 8863 samuli.manu@mdi.fi

Advisor Team

Sari Rannanpää, M.Phil.

Neuvonantaja, maaseutupolitiikka 050 523 6872 sari.rannanpaa@mdi.fi

Tytti Isokangas

Tytti Isokangas, KM

Neuvonantaja, kokeilukulttuuri 040 556 0804 tytti.isokangas@mdi.fi

Timo Aro

Timo Aro, VTT

Neuvonantaja, aluekehitys timo.aro@mdi.fi

Eero Holstila

Eero Holstila, VTK

Neuvonantaja, kaupunkipolitiikka 050 567 2087 eero.holstila@mdi.fi

Timo Hämäläinen

Timo Hämäläinen, FM, M.A.

Neuvonantaja, kaupunkipolitiikka 040 510 0313 timo.hamalainen@mdi.fi

Osmo Soininvaara, VTL

Neuvonantaja osmo@soininvaara.fi

Jukka Vesalainen

Jukka Vesalainen, KTT

Neuvonantaja, osakas 050 562 5048 jukka.vesalainen@mdi.fi

Jarl Matti Anttila, KTM

Osakas, hallituksen jäsen 041 439 2582 matti.anttila@mdi.fi

Anssi Uitto

Anssi Uitto, DI

Osakas, hallituksen jäsen 040 527 3844 anssi.uitto@mdi.fi

Tero Vuorinen

Tero Vuorinen, KTT

Neuvonantaja, strategiatyö 040 536 7179 tero.vuorinen@mdi.fi

Petri Jalasto

Petri Jalasto, DI

Neuvonantaja, liikennepolitiikka petri.jalasto@mdi.fi

Perttu Vartiainen

Perttu Vartiainen, FT

Neuvonantaja, aluekehitys perttu.vartiainen@mdi.fi

Kouvolan kaupunki

Kouvolan kaupungin elinvoimasparraus

Lue lisää

Useita tilaajia, esimerkiksi DG Regio

Kansainväliset arviointi- ja selvitystyöt

Lue lisää

Seinäjoen kaupunki

Seinäjoki ROASTED -strategiasparraus

Lue lisää

Into Seinäjoki Oy

Komia Camp 2015 ja 2016 -innovaatioleirit

Lue lisää

Blogi: Miksi yhdet alueet ovat vetovoimaisempia kuin toiset?

Jokainen alue haluaa olla elinvoimainen, vetovoimainen, houkutteleva, kiinnostava tai muuten vaan viettelevä muiden silmissä. Mutta mistä me oikein puhumme, kun puhumme alueiden elinvoimasta ja vetovoimasta? Miksi yhdet alueet ovat vetovoimaisempia kuin toiset? Entä mihin vetovoima perustuu? Lähtökohta on yksinkertainen: alueen menestyminen tai menestymättömyys perustuu kasvuun. Ei ole vetovoimaa ilman kasvua, eikä ole kasvua ilman vetovoimaa! … Jatka lukemista Blogi: Miksi yhdet alueet ovat vetovoimaisempia kuin toiset?

Lue lisää

MDI tutkii Tampere-Seinäjoki-Vaasa-Uumaja kasvukäytävää

Kasvuvyöhykkeisiin perustuvassa vyöhykekehittämisessä olennaista on yhteisen strategisen näkemyksen etsiminen yli hallinnollisten rajojen, jotta kehittämisratkaisuissa vältytään osaoptimoinnin vaaralta. Selvityksessä kartoitetaan Keski-Pohjanmaan, Pohjanmaan ja Etelä-Pohjanmaan maakuntien kytkeytymistä Suomen kasvukäytävään, ylikansalliselta näkökulmalta katsottuna tarkastellaan lisäksi kansallisen käytävän kytkeytymistä E12-yhteyttä pitkin Uumajasta Norjan Mo i Ranaan. Tuloksena syntyy selvitys, josta käy ilmi tutkimusalueen kehittämisen nykytila sekä kehittämisen tarvealueet. Työssä … Jatka lukemista MDI tutkii Tampere-Seinäjoki-Vaasa-Uumaja kasvukäytävää

Lue lisää

Valtakunnalliset kehittämishankkeet ja koordinaatiohankkeet MDI:n arviointiin

Manner-Suomen maaseudun kehittämisohjelman 2014–2020 valtakunnallisten kehittämishankkeiden ja koordinaatiohankkeiden sekä ohjelmakauden 2007–2013 valtakunnallisten maaseudun kehittämishankkeiden vaikuttavuuden arviointi on osa Manner-Suomen maaseudun kehittämisohjelman 2014–2020 arvioinnin toteuttamissuunnitelmassa kuvattuja toimia. MDI on valittu toteuttamaan hankkeiden arviointi yhdessä TK-Evalin kanssa. Valtakunnallisen hanketoiminnan tavoitteena on kohdentaa maaseutuohjelman hankerahoitusta hankkeisiin, jotka parantavat ohjelman tuloksellisuutta ja tehostavat ohjelman toteutusta. Lisäksi tavoitteena on täydentää … Jatka lukemista Valtakunnalliset kehittämishankkeet ja koordinaatiohankkeet MDI:n arviointiin

Lue lisää

MDI Sparraa Mikseitä kehitysyhtiön tehtävän kirkastamisessa

Kaupunkien ja seutujen kehittämisyhtiöiden toimintakenttä on suuressa muutoksessa. Maakuntauudistuksen ja kuntien elinvoimatehtävien uudelleenmäärittelyn sekä pitkällä aikavälillä EU-kehittämisen muutosten myötä kehittämisyhtiöt joutuvat kirkastamaan ydintehtäviään ja rooliaan alueellisessa kehittämisessä. Perinteinen kolmijakkara kehitysyhtiöille on ollut alueen yritysten sparraus ja kehittäminen, aluekehittämisen hankesalkun pyörittäminen sekä alueellinen markkinointi. Nyt kaikki kehitysyhtiöt joutuvat kirkastamaan omaa tehtäväänsä. MDI:llä on ilo sparrata useampiakin … Jatka lukemista MDI Sparraa Mikseitä kehitysyhtiön tehtävän kirkastamisessa

Lue lisää