Strategiat ja ohjelmat

Strategiat ja ohjelmat

MDI sparraa ja valmistelee kehittämisstrategioita ja ohjelmavalmistelua.

Luotsaamme alueiden, organisaatioiden ja verkostojen strategiatyötä, muotoilemme kehittämisohjelmat ja laadimme innostavia tiekarttoja tulevaisuuteen.

Lue lisää

Arvioinnit

Sparraavat arvioinnit

Pyrimme sparraavaan ja vuorovaikutteiseen arviointiin.

Teemme kehittämisohjelmien ja -projektien, politiikkatoimenpiteiden ja organisaatioiden sparraavia ja toimintaa kehittäviä ennakko-, väli- ja jälkiarviointeja.

Lue lisää

Tutkimukset ja selvitykset

Tutkimukset, selvitykset ja kokeilut

MDI tekee sekä pitkäjänteisiä perusteellisia tutkimuksia että nopeapoljentoisia ja käytännönläheisiä selvityksiä.

Toteutamme pitkäjänteisiä tutkimuksia, erilaisia nopeapoljentoisia ja käytännönläheisiä selvityksiä sekä innostavia toimintamallien kokeiluja.

Lue lisää

Työpajat, luennot ja leirit

Työpajat, luennot ja leirit

MDI:n bravuurinumeroja ovat inspiroivat ja innostavat työpajat, kehittämisleirit ja luennot.

Bravuurinumerojamme ovat inspiroivat ja innostavat työpajat, intensiiviset ja uutta luovat kehittämisleirit sekä aluekehittämiseen ja verkostomaiseen toimintaan liittyvät asiantuntijaluennot.

Lue lisää

MDI lukuina

1 kantava ajatus, idea ja tavoite

2 toimistoa

18 asiantuntijan osaaminen

100+ työpajaa vuodessa

500+ huolellista ja räätälöityä teemahaastattelua

3 000+ osallistujaa pajoissa ja tapahtumissa

20 000+ vastaajaa tekemiimme kyselyihin

100 000+ junakilometriä asiakkaita tapaamaan

Me

MDI Team

Janne Antikainen

Janne Antikainen, FL

Design Director, osakas, hallituksen puheenjohtaja 040 764 1829 janne.antikainen@mdi.fi

Tommi Ranta

Tommi Ranta, KTT

Managing Director, osakas 040 588 2839 tommi.ranta@mdi.fi

Sinikukka Pyykkönen

Sinikukka Pyykkönen, HTM, YTK

Project Designer 040 846 0846 sinikukka.pyykkonen@mdi.fi

Elina Auri, FM

Project Designer 050 351 3023 elina.auri@mdi.fi

Valtteri Laasonen

Valtteri Laasonen, FM

Project Designer, osakas 050 533 0604 valtteri.laasonen@mdi.fi

Satu Tolonen

Satu Tolonen, FM

Research Designer 040 704 3247 satu.tolonen@mdi.fi

Anssi Kumpula

Anssi Kumpula, KTK

Graphic Designer 050 357 9252 anssi.kumpula@mdi.fi

Advisor Team

Tero Vuorinen

Tero Vuorinen, KTT

Training Designer 040 536 7179 tero.vuorinen@mdi.fi

Tytti Isokangas

Tytti Isokangas, KM

Senior Designer 040 556 0804 tytti.isokangas@mdi.fi

Osmo Soininvaara, VTL

Senior Policy Advisor osmo@soininvaara.fi

Jukka Vesalainen

Jukka Vesalainen, KTT

osakas, hallituksen jäsen 050 562 5048 jukka.vesalainen@mdi.fi

Anssi Uitto

Anssi Uitto, DI

osakas, hallituksen jäsen 040 527 3844 anssi.uitto@mdi.fi

Jarl Matti Anttila, KTM

osakas, hallituksen jäsen 041 439 2582 matti.anttila@mdi.fi

Petri Jalasto

Petri Jalasto, DI

Senior Advisor, Transport Policy petri.jalasto@mdi.fi

Perttu Vartiainen

Perttu Vartiainen, FT

Senior Advisor, Regional Policy perttu.vartiainen@mdi.fi

Timo Aro

Timo Aro, VTT

Senior Advisor, Regional Policy timo.aro@mdi.fi

Timo Hämäläinen

Timo Hämäläinen, FM, M.A.

Advisor, Urban Policy 040 510 0313 timo.hamalainen@mdi.fi

Eero Holstila

Eero Holstila, VTK

Senior Advisor, Urban Policy 050 567 2087 eero.holstila@mdi.fi

Kouvolan kaupunki

Kouvolan kaupungin elinvoimasparraus

Lue lisää

Useita tilaajia, esimerkiksi DG Regio

Kansainväliset arviointi- ja selvitystyöt

Lue lisää

Seinäjoen kaupunki

Seinäjoki ROASTED -strategiasparraus

Lue lisää

Into Seinäjoki Oy

Komia Camp 2015 ja 2016 -innovaatioleirit

Lue lisää

KUUMA toiminut hyvin äänen ja tahdon kokoajana

MDI teki pitkän arviointityön Keski-Uudenmaan kuntien eli KUUMAn valtuustokauden toimivuudesta. Arvioinnin mukaan KUUMA-yhteistyö on ollut tärkeässä roolissa seudun tahdon ja äänen kokoamisessa. Toiminnan sisällöt ovat löytyneet strategisen tarkentumisen myötä. Tämän valtuustokauden painotus on ollut edunvalvonnallisissa kysymyksissä (erityisesti MAL), joissa KUUMA on noussut varteenotettavaksi neuvottelukumppaniksi pääkaupunkiseudun ja valtion kanssa. Tulevaisuuden kehityspolkuina MDI näkee vielä vahvemman fokusoitumisen … Jatka lukemista KUUMA toiminut hyvin äänen ja tahdon kokoajana

Lue lisää

MDI avusti Kaustisen seutu seudullisen elinvoimaohjelman laatimisessa

MDI sparrasi ja avusti Kaustisen seutukunnan kuntia (Halsua, Kaustinen, Lestijärvi, Perho, Toholampi, Veteli) vuoden 2016 aikana seudullisen elinvoimaohjelman laadinnassa. Seudulla nähtiin maakuntauudistuksen ja kuntien muuttuvan roolin vuoksi tärkeäksi käynnistää yhteinen tulevaisuuspohdinta, joka tukisi koko seudun ja yksittäisten kuntien kehittymistä. Tavoitteeksi asetettiin yhteisen tahtotilan ja keskeisten kehittämisen painopisteiden määrittäminen seudun elinvoiman lisäämiseksi. Yhteistyö nähdään pienten kuntien … Jatka lukemista MDI avusti Kaustisen seutu seudullisen elinvoimaohjelman laatimisessa

Lue lisää

Strategia Kauhavan kaupungille

Kaupungit hakevat uutta asentoa uudistusten myllerryksessä. MDI auttaa Kauhavan kaupunkia uuden kuntastrategian muotoilussa. Noin kymmenen kuukauden strategiaprosessissa kerätään laajalla kyselyllä sidosryhmien ajatuksia tulevasta, haastatellaan keskeisimmät viranhaltijat ja luottamushenkilöt kaupunkiorganisaatiossa, järjestetään johtoryhmälle ja kaupungin kehittämistoimikunnalle kahdesti strategian sisältöjä rakentavat tilaisuudet, käydään tarkentavat keskustelut eri sidosryhmien kanssa sekä järjestetään keskustelutilaisuus keväällä 2017 valittavalle valtuustolle. Lopuksi kootaan ajatukset … Jatka lukemista Strategia Kauhavan kaupungille

Lue lisää

MDI arvioi Pohjois-Suomen maakuntaohjelmat 2014–2017

MDI toteutti syksyn 2016 aikana Pohjois-Suomen maakuntien – Kainuun, Keski-Pohjanmaan, Lapin ja Pohjois-Pohjanmaan – maakuntaohjelmien ulkopuolisen arvioinnin. Arviointi toteutettiin maakunnille yhteisenä prosessina, ja se kohdistui maakuntaohjelmien vaikuttavuuteen ja koko maakunnallisen aluekehittämisjärjestelmän toimivuuteen. Arvioinnin päätavoite oli selvittää kunkin maakuntaohjelman tuloksellisuus ja vaikuttavuus, tulosten ja vaikutusten saavuttamista tukeneet ja haitanneet tekijät sekä arvioinnin tekijöiden näkemykset siitä, miten … Jatka lukemista MDI arvioi Pohjois-Suomen maakuntaohjelmat 2014–2017

Lue lisää