Strategiat ja ohjelmat

Strategiat ja ohjelmat

MDI sparraa ja valmistelee kehittämisstrategioita ja ohjelmavalmistelua.

Luotsaamme alueiden, organisaatioiden ja verkostojen strategiatyötä, muotoilemme kehittämisohjelmat ja laadimme innostavia tiekarttoja tulevaisuuteen.

Lue lisää

Arvioinnit

Sparraavat arvioinnit

Pyrimme sparraavaan ja vuorovaikutteiseen arviointiin.

Teemme kehittämisohjelmien ja -projektien, politiikkatoimenpiteiden ja organisaatioiden sparraavia ja toimintaa kehittäviä ennakko-, väli- ja jälkiarviointeja.

Lue lisää

Tutkimukset ja selvitykset

Tutkimukset, selvitykset ja kokeilut

MDI tekee sekä pitkäjänteisiä perusteellisia tutkimuksia että nopeapoljentoisia ja käytännönläheisiä selvityksiä.

Toteutamme pitkäjänteisiä tutkimuksia, erilaisia nopeapoljentoisia ja käytännönläheisiä selvityksiä sekä innostavia toimintamallien kokeiluja.

Lue lisää

Työpajat, luennot ja leirit

Työpajat, luennot ja leirit

MDI:n bravuurinumeroja ovat inspiroivat ja innostavat työpajat, kehittämisleirit ja luennot.

Bravuurinumerojamme ovat inspiroivat ja innostavat työpajat, intensiiviset ja uutta luovat kehittämisleirit sekä aluekehittämiseen ja verkostomaiseen toimintaan liittyvät asiantuntijaluennot.

Lue lisää

MDI lukuina

1 kantava ajatus, idea ja tavoite – vaikuttavampaa aluekehittämistä

3 toimistoa

23 asiantuntijan osaaminen

100+ työpajaa vuodessa

500+ huolellista ja räätälöityä teemahaastattelua

3 000+ osallistujaa pajoissa ja tapahtumissa

20 000+ vastaajaa tekemiimme kyselyihin

100 000+ junakilometriä asiakkaita tapaamaan

Me

MDI Team

Janne Antikainen

Janne Antikainen, FL

Kehitysjohtaja, osakas, hallituksen puheenjohtaja 040 764 1829 janne.antikainen@mdi.fi

Tommi Ranta

Tommi Ranta, KTT

Toimitusjohtaja, osakas 040 588 2839 tommi.ranta@mdi.fi

Elina Auri, FM

Asiantuntija 050 351 3023 elina.auri@mdi.fi

Valtteri Laasonen, FM

Asiantuntija, osakas 050 533 0604 valtteri.laasonen@mdi.fi

Susanna Haanpää, FM

Asiantuntija 040 936 8863 susanna.haanpaa@mdi.fi

Ilppo Soininvaara, LuK

Asiantuntija 050 411 0980 ilppo.soininvaara@mdi.fi

Sinikukka Pyykkönen

Sinikukka Pyykkönen, HTM, YTK

Asiantuntija 040 846 0846 sinikukka.pyykkonen@mdi.fi

Satu Tolonen

Satu Tolonen, FM

Asiantuntija 040 704 3247 satu.tolonen@mdi.fi

Anssi Kumpula

Anssi Kumpula, KTK

Graphic Designer 050 357 9252 anssi.kumpula@mdi.fi

Kristiina Lahti, LuK

Asiantuntija, harjoittelija 040 653 7384 kristiina.lahti@mdi.fi

Samuli Manu, YTK

Asiantuntija, harjoittelija 050 356 8863 samuli.manu@mdi.fi

Advisor Team

Sari Rannanpää, M.Phil.

Neuvonantaja, maaseutupolitiikka 050 523 6872 sari.rannanpaa@mdi.fi

Timo Aro

Timo Aro, VTT

Neuvonantaja, aluekehitys timo.aro@mdi.fi

Eero Holstila

Eero Holstila, VTK

Neuvonantaja, kaupunkipolitiikka 050 567 2087 eero.holstila@mdi.fi

Timo Hämäläinen

Timo Hämäläinen, FM, M.A.

Neuvonantaja, kaupunkipolitiikka 040 510 0313 timo.hamalainen@mdi.fi

Osmo Soininvaara, VTL

Neuvonantaja osmo@soininvaara.fi

Tytti Isokangas

Tytti Isokangas, KM

Neuvonantaja, kokeilukulttuuri 040 556 0804 tytti.isokangas@mdi.fi

Jukka Vesalainen

Jukka Vesalainen, KTT

Neuvonantaja, osakas 050 562 5048 jukka.vesalainen@mdi.fi

Jarl Matti Anttila, KTM

Osakas, hallituksen jäsen 041 439 2582 matti.anttila@mdi.fi

Anssi Uitto

Anssi Uitto, DI

Osakas, hallituksen jäsen 040 527 3844 anssi.uitto@mdi.fi

Petri Jalasto

Petri Jalasto, DI

Neuvonantaja, liikennepolitiikka petri.jalasto@mdi.fi

Kouvolan kaupunki

Kouvolan kaupungin elinvoimasparraus

Lue lisää

Useita tilaajia, esimerkiksi DG Regio

Kansainväliset arviointi- ja selvitystyöt

Lue lisää

Seinäjoen kaupunki

Seinäjoki ROASTED -strategiasparraus

Lue lisää

Into Seinäjoki Oy

Komia Camp 2015 ja 2016 -innovaatioleirit

Lue lisää

Blogi: Nähdä Napoli ja omaksua huokoisuus

Vierailin kesällä Napolissa enkä ole sittemmin saanut sitä mielestäni. Pizzasta ja pahamaineisesta mafiastaan tunnettu kaupunki herättää ristiriitaisia tunteita. Se yllättää paitsi kauneudellaan, myös erityislaatuisella todellisuudellaan. Kapeat ja labyrinttimaiset kadut kuhisevat sekalaisen seurakunnan virroista ja ryppäistä. Moottoriliikenne on sekä meluisaa että kaoottista. Useampaa matkustajaa kuskaavia moottoripyöriä saa väistellä milloin missäkin. Monet rakennukset ovat rapistuneen oloisia, jotkut … Jatka lukemista Blogi: Nähdä Napoli ja omaksua huokoisuus

Lue lisää

MDI selvittää seutukaupunkien elinvoimapalveluita maakuntauudistuksessa

Seutukaupungit ovat maakuntakeskuksia pienempiä talousalueensa keskuskaupunkeja tai keskuspareja, joilla on myös merkittävä rooli koko maan elinvoiman kannalta. Toimintaympäristön muutokset muokkaavat tällä hetkellä voimakkaasti kuntakenttää ja seutukaupunkeja. Maakuntauudistuksessa rakennetaan maakunnan ja kuntien välisiä rajapintoja ja työnjakoa, joilla tulee olemaan vaikutusta kuntien ja alueiden elinvoimaan. Valmistelutyötä on tehty kymmenissä, jopa sadoissa työryhmissä valtakunnallisesti ja maakunnissa ja työryhmien … Jatka lukemista MDI selvittää seutukaupunkien elinvoimapalveluita maakuntauudistuksessa

Lue lisää

Strategiasparrausta Kuortaneelle

Kuortane on noin 3700 asukkaan kunta Etelä-Pohjanmaalla. Kuortane uusii strategiaansa syksyn 2017 aikana. MDI auttaa strategian sisältöjen muotoilussa toteuttamalla kunnanvaltuustolle ja johtoryhmälle kaksipäiväisen strategiaseminaarin syyskuun alussa. Ennen seminaaria osallistujille laaditaan ennakkotehtävä, jonka kautta osallistujat pystyvät orientoitumaan strategiatyöhön ja sisältöihin. Seminaarin jälkeen MDI kokoaa tuotoksista ehdotuksen strategia-asiakirjan rakenteeksi.

Lue lisää

Euroopan maaseutuverkostojen innovaatioleiri Keski-Suomessa

MDI fasilitoi Euroopan maaseutuverkostojen innovaatioleirin Keski-Suomessa 27-28.6.2017. Suomen maaseutuverkoston isännöimällä leirillä pureuduttiin käytännön toimiin, joilla maaseutuverkostot voivat edistää Cork 2.0-julistuksen teemoja. 54 maaseutuverkostoammattilaista kahdestakymmenestä Euroopan maasta kokoontui juhannuksen jälkeisellä viikolla Keski-Suomeen kahdeksanteen Euroopan maaseutuverkostojen kokoukseen, joka pidettiin innovaatioleirinä. Leiriä isännöi Suomen maaseutuverkosto, ja järjestelyissä oli mukana JyväsRiihi ja ENRD Contact Point. MDI suunnitteli ja fasilitoi … Jatka lukemista Euroopan maaseutuverkostojen innovaatioleiri Keski-Suomessa

Lue lisää