Strategiat ja ohjelmat

Strategiat ja ohjelmat

MDI sparraa ja valmistelee kehittämisstrategioita ja ohjelmavalmistelua.

Luotsaamme alueiden, organisaatioiden ja verkostojen strategiatyötä, muotoilemme kehittämisohjelmat ja laadimme innostavia tiekarttoja tulevaisuuteen.

Lue lisää

Arvioinnit

Sparraavat arvioinnit

Pyrimme sparraavaan ja vuorovaikutteiseen arviointiin.

Teemme kehittämisohjelmien ja -projektien, politiikkatoimenpiteiden ja organisaatioiden sparraavia ja toimintaa kehittäviä ennakko-, väli- ja jälkiarviointeja.

Lue lisää

Tutkimukset ja selvitykset

Tutkimukset, selvitykset ja kokeilut

MDI tekee sekä pitkäjänteisiä perusteellisia tutkimuksia että nopeapoljentoisia ja käytännönläheisiä selvityksiä.

Toteutamme pitkäjänteisiä tutkimuksia, erilaisia nopeapoljentoisia ja käytännönläheisiä selvityksiä sekä innostavia toimintamallien kokeiluja.

Lue lisää

Työpajat, luennot ja leirit

Työpajat, luennot ja leirit

MDI:n bravuurinumeroja ovat inspiroivat ja innostavat työpajat, kehittämisleirit ja luennot.

Bravuurinumerojamme ovat inspiroivat ja innostavat työpajat, intensiiviset ja uutta luovat kehittämisleirit sekä aluekehittämiseen ja verkostomaiseen toimintaan liittyvät asiantuntijaluennot.

Lue lisää

MDI lukuina

1 kantava ajatus, idea ja tavoite

2 toimistoa

18 asiantuntijan osaaminen

100+ työpajaa vuodessa

500+ huolellista ja räätälöityä teemahaastattelua

3 000+ osallistujaa pajoissa ja tapahtumissa

20 000+ vastaajaa tekemiimme kyselyihin

100 000+ junakilometriä asiakkaita tapaamaan

Me

MDI Team

Janne Antikainen

Janne Antikainen, FL

Design Director, osakas, hallituksen puheenjohtaja 040 764 1829 janne.antikainen@mdi.fi

Tommi Ranta

Tommi Ranta, KTT

Managing Director, osakas 040 588 2839 tommi.ranta@mdi.fi

Tytti Isokangas

Tytti Isokangas, KM

Senior Designer, osakas 040 556 0804 tytti.isokangas@mdi.fi

Sinikukka Pyykkönen

Sinikukka Pyykkönen, HTM, YTK

Project Designer 040 846 0846 sinikukka.pyykkonen@mdi.fi

Elina Auri, FM

Project Designer 050 351 3023 elina.auri@mdi.fi

Valtteri Laasonen

Valtteri Laasonen, FM

Project Designer 050 533 0604 valtteri.laasonen@mdi.fi

Satu Tolonen

Satu Tolonen, FM

Research Designer 040 704 3247 satu.tolonen@mdi.fi

Anssi Kumpula

Anssi Kumpula, KTK

Graphic Designer 050 357 9252 anssi.kumpula@mdi.fi

Marjo Alaviitala, FM

Communication Designer 050 329 4015 marjo.alaviitala@mdi.fi

Advisor Team

Tero Vuorinen

Tero Vuorinen, KTT

Training Designer 040 536 7179 tero.vuorinen@mdi.fi

Osmo Soininvaara, VTL

Senior Policy Advisor osmo@soininvaara.fi

Jukka Vesalainen

Jukka Vesalainen, KTT

osakas, hallituksen jäsen 050 562 5048 jukka.vesalainen@mdi.fi

Anssi Uitto

Anssi Uitto, DI

osakas, hallituksen jäsen 040 527 3844 anssi.uitto@mdi.fi

Jarl Matti Anttila, KTM

osakas, hallituksen jäsen 041 439 2582 matti.anttila@mdi.fi

Petri Jalasto

Petri Jalasto, DI

Senior Advisor, Transport Policy petri.jalasto@mdi.fi

Perttu Vartiainen

Perttu Vartiainen, FT

Senior Advisor, Regional Policy perttu.vartiainen@mdi.fi

Timo Aro

Timo Aro, VTT

Senior Advisor, Regional Policy timo.aro@mdi.fi

Timo Hämäläinen

Timo Hämäläinen, FM, M.A.

Advisor, Urban Policy 040 510 0313 timo.hamalainen@mdi.fi

Eero Holstila

Eero Holstila, VTK

Senior Advisor, Urban Policy 050 567 2087 eero.holstila@mdi.fi

Kouvolan kaupunki

Kouvolan kaupungin elinvoimasparraus

Lue lisää

Useita tilaajia, esimerkiksi DG Regio

Kansainväliset arviointi- ja selvitystyöt

Lue lisää

Seinäjoen kaupunki

Seinäjoki ROASTED -strategiasparraus

Lue lisää

Into Seinäjoki Oy

Komia Camp 2015 ja 2016 -innovaatioleirit

Lue lisää

Torilla tavataan! – kaupunkikehittämisen uusi iskulause?

Hämeenlinnan Elomessut on kiinnostava ns. kaikkien asioiden tapahtuma, joka kokoaa yhteen ihmisiä, tavaroita, yrityksiä ja järjestöjä laidasta laitaan. Tänä vuonna messut olivat 300 osaston kokoisena 25-vuotisen historiansa suurimmat. Markkinahumun lomassa messukävijä saattoi poikkeuksellisesti törmätä myös pyyntöön kertoa ajatuksiaan kaupunkisuunnittelusta. Keväällä järjestettyjen Hämeenlinnan Engelinrantaa käsittelevien vaikuttajaraati-iltojen lomassa nimittäin kypsyi ajatus toteuttaa vielä yksi raatiluontoinen tapahtuma pop-up-muotoisena. … Jatka lukemista Torilla tavataan! – kaupunkikehittämisen uusi iskulause?

Lue lisää

Alueprofiilit herätteinä kehittämiselle

Julkaisimme tänään 24.8. Alueprofiilit 2016 -tietopaketin. Tieto on tarkoitettu käyttöön. Toivottavasti se antaa alueiden eri toimijoille parempaa tietoa omasta alueesta ja muiden alueiden kehityksestä ja kehittämisestä. Vertailevan tiedon vivuttava voima on suuri. Tiedon pohjalta löydetään vertailukohtia ja rakennetaan yhteyksiä, toiminnallisia ja strategisia verkostoja. Tiedon kautta saadaan ymmärryksen lisäksi toivottavasti potkua oman alueen kehittämiseen. Kansallisille toimijoille … Jatka lukemista Alueprofiilit herätteinä kehittämiselle

Lue lisää

Alueprofiilit 2016 on nyt julkistettu

MDI:n koostama Alueprofiilit 2016 kertoo aluekehityksen voittajat ja häviäjät 2008–2016. Alueprofiilit 2016 -julkaisussa Manner-Suomen seutukunnat on laitettu järjestykseen niiden aluekehityksen mukaan vuosina 2008–2016. Aluekehityksen logiikka on muuttunut, 1990-luvun puolivälin viiden voittajan rinnalle ovat kirineet vahvat maakuntamoottorit. Suomessa on nyt tusinan verran hyvässä vireessä olevia kasvumoottoreita. Lataa Alueprofiilit 2016 täältä    

Lue lisää

Modernit maakunnat muuttuvassa ympäristössä

Maakuntauudistuksen alla on syytä tarkkaan pohtia tulevien maakuntien roolia. Eurooppalainen maakuntakenttä on hyvin monipuolinen ja kulttuurisidonnainen, eikä valmiita ratkaisuja ole tarjolla. Kansainväliset esimerkit auttavat kuitenkin hahmottamaan erilaisten maakuntamallien mahdollisuuksia, tarjoavat esimerkkejä ja kuvaavat yleisiä trendejä. Maakunnat ja muut aluetasot muuttuvat jatkuvasti, eikä mikään hallintojärjestelmä ole koskaan täysin valmis ympäröivän yhteiskunnan kehittyessä. Suuremmat hallintoreformit ovat käytännössä … Jatka lukemista Modernit maakunnat muuttuvassa ympäristössä

Lue lisää