Strategiat ja ohjelmat

Strategiat ja ohjelmat

MDI sparraa ja valmistelee kehittämisstrategioita ja ohjelmavalmistelua.

Luotsaamme alueiden, organisaatioiden ja verkostojen strategiatyötä, muotoilemme kehittämisohjelmat ja laadimme innostavia tiekarttoja tulevaisuuteen.

Lue lisää

Arvioinnit

Sparraavat arvioinnit

Pyrimme sparraavaan ja vuorovaikutteiseen arviointiin.

Teemme kehittämisohjelmien ja -projektien, politiikkatoimenpiteiden ja organisaatioiden sparraavia ja toimintaa kehittäviä ennakko-, väli- ja jälkiarviointeja.

Lue lisää

Tutkimukset ja selvitykset

Tutkimukset, selvitykset ja kokeilut

MDI tekee sekä pitkäjänteisiä perusteellisia tutkimuksia että nopeapoljentoisia ja käytännönläheisiä selvityksiä.

Toteutamme pitkäjänteisiä tutkimuksia, erilaisia nopeapoljentoisia ja käytännönläheisiä selvityksiä sekä innostavia toimintamallien kokeiluja.

Lue lisää

Työpajat, luennot ja leirit

Työpajat, luennot ja leirit

MDI:n bravuurinumeroja ovat inspiroivat ja innostavat työpajat, kehittämisleirit ja luennot.

Bravuurinumerojamme ovat inspiroivat ja innostavat työpajat, intensiiviset ja uutta luovat kehittämisleirit sekä aluekehittämiseen ja verkostomaiseen toimintaan liittyvät asiantuntijaluennot.

Lue lisää

MDI lukuina

1 kantava ajatus, idea ja tavoite

2 toimistoa

18 asiantuntijan osaaminen

100+ työpajaa vuodessa

500+ huolellista ja räätälöityä teemahaastattelua

3 000+ osallistujaa pajoissa ja tapahtumissa

20 000+ vastaajaa tekemiimme kyselyihin

100 000+ junakilometriä asiakkaita tapaamaan

Me

MDI Team

Janne Antikainen

Janne Antikainen, FL

Design Director, osakas, hallituksen puheenjohtaja 040 764 1829 janne.antikainen@mdi.fi

Tommi Ranta

Tommi Ranta, KTT

Managing Director, osakas 040 588 2839 tommi.ranta@mdi.fi

Tytti Isokangas

Tytti Isokangas, KM

Senior Designer, osakas 040 556 0804 tytti.isokangas@mdi.fi

Satu Tolonen

Satu Tolonen, FM

Research Designer 040 704 3247 satu.tolonen@mdi.fi

Sinikukka Pyykkönen

Sinikukka Pyykkönen, HTM, YTK

Project Designer 040 846 0846 sinikukka.pyykkonen@mdi.fi

Valtteri Laasonen

Valtteri Laasonen, FM

Project Designer 050 533 0604 valtteri.laasonen@mdi.fi

Anssi Kumpula

Anssi Kumpula, KTK

Graphic Designer 050 357 9252 anssi.kumpula@mdi.fi

Marjo Alaviitala, HuK

Communication Designer 050 329 4015 marjo.alaviitala@mdi.fi

Advisor Team

Tero Vuorinen

Tero Vuorinen, KTT

Training Designer 040 536 7179 tero.vuorinen@mdi.fi

Osmo Soininvaara, VTL

Senior Policy Advisor osmo@soininvaara.fi

Jukka Vesalainen

Jukka Vesalainen, KTT

osakas, hallituksen jäsen 050 562 5048 jukka.vesalainen@mdi.fi

Anssi Uitto

Anssi Uitto, DI

osakas, hallituksen jäsen 040 527 3844 anssi.uitto@mdi.fi

Jarl Matti Anttila, KTM

osakas, hallituksen jäsen 041 439 2582 matti.anttila@mdi.fi

Petri Jalasto

Petri Jalasto, DI

Senior Advisor, Transport Policy petri.jalasto@mdi.fi

Perttu Vartiainen

Perttu Vartiainen, FT

Senior Advisor, Regional Policy perttu.vartiainen@mdi.fi

Timo Aro

Timo Aro, VTT

Senior Advisor, Regional Policy timo.aro@mdi.fi

Timo Hämäläinen

Timo Hämäläinen, FM, M.A.

Advisor, Urban Policy 040 510 0313 timo.hamalainen@mdi.fi

Eero Holstila

Eero Holstila, VTK

Senior Advisor, Urban Policy 050 567 2087 eero.holstila@mdi.fi

Seinäjoen kaupunki

Seinäjoki ROASTED -strategiasparraus

Lue lisää

Into Seinäjoki Oy

Komia Camp 2015 ja 2016 -innovaatioleirit

Lue lisää

Maa- ja metsätalousministeriö

Selvitys maaseudun kehittämisestä kansallisella, alueellisella ja paikallisella tasolla

Lue lisää

Lahden seudun Kehitys Ladec Oy

Hyvinvointipalvelujen tuottamismallin muotoilu ja konseptointi

Lue lisää

Blogi: Hämeenlinnan uudistumiseen voimaa kaupunkilaisista

”Hämeenlinna yhtä eläväksi kuin kasvukäytävän ääripäät”. Näin julistettiin päivän tarkoitus, kun joukko paikallisia liikkumispalvelujen tarjoajia ja muuta elinkeinoelämän väkeä kokoontui raatihuoneelle pohtimaan Hämeenlinnan tulevaisuutta maaliskuussa. Talkoot liittyivät siihen tosiasiaan, että Hämeenlinnan väestönkasvu on pienentynyt. Suurten kaupunkien vetovoima saa yhä useamman, erityisesti nuoren, karistamaan kaupungin tomut jaloistaan, ainakin joksikin aikaa. Vuosisatoja hallinto- ja varuskuntakeskuksena kukoistanut kaupunki on … Jatka lukemista Blogi: Hämeenlinnan uudistumiseen voimaa kaupunkilaisista

Lue lisää

Blogi: Kärsitkö sinäkin tilapäisestä ideavajeesta – vaivaako sinuakin keksimisen puutostila?

Ei minulla ole mielikuvitusta. En minä keksi mitään uusia ideoita. Ei tule mitään mieleen. Kaikki on jo keksitty. Vaivaako sinuakin joskus turta, tyhjä, väsähtänyt olo kun pitäisi ideoida, keksiä jotain uutta? Ei hätää, et ole vaivasi kanssa yksin. Ideointikyvykkyyden tilapäinen lasku on yleinen vaiva ja miljoonat ihmiset kärsivät siitä. Yli 90 %:ssa vaivan esiintymistä vaiva … Jatka lukemista Blogi: Kärsitkö sinäkin tilapäisestä ideavajeesta – vaivaako sinuakin keksimisen puutostila?

Lue lisää

MDI rakentamassa tulevaisuuden maakuntapalveluja Kymenlaaksossa

Maakuntauudistus on nyt iskenyt kenttään toden teolla. Maakuntien ympäri Suomen on käynnistettävä valmistelutyö tulevaisuuden tehtävistä vielä ennen kesälomia. Muutamat maakunnat ovat jo käynnistäneet työnsä. Eilen 26.5. MDI käynnisti sparrauksen Kymenlaaksossa, jossa työstetään maakuntapalvelujen tulevaisuuskuvaa. Kymenlaaksossa maakuntapalvelujen projektiryhmässä ovat edustettuina liitto, ELY-keskus, pelastuslaitos, sairaanhoito- ja sosiaalipalvelujen kuntayhtymä, maaseutupalvelut sekä henkilöstöjärjestöt. Maakuntapalveluiden projektiryhmän tehtävänä on uudelle maakunnalle … Jatka lukemista MDI rakentamassa tulevaisuuden maakuntapalveluja Kymenlaaksossa

Lue lisää

Blogi: Ammattiylpeyden voi mitata peilistä

Oletko koskaan miettinyt mistä sinun ammattiylpeytesi muodostuu? Silloin tällöin on ilo törmätä korkeaan ammatilliseen intohimoon, jonka kivijalkana on vahva ammattiylpeys. Tässä on muutama esimerkki, joita itse arvostan. Todellista ammattiylpeyttä on se, että pihanrakentaja tulee vuoden kuluttua pyytämättä tarkistamaan tekemänsä kivetyksen laadun ja korjaa roudan painamat kivet. Tämän lisäksi pihanrakentaja pyytää asiakasta olemaan yhteydessä, jos kivetyksessä … Jatka lukemista Blogi: Ammattiylpeyden voi mitata peilistä

Lue lisää