Strategiat ja ohjelmat

Strategiat ja ohjelmat

MDI sparraa ja valmistelee kehittämisstrategioita ja ohjelmavalmistelua.

Luotsaamme alueiden, organisaatioiden ja verkostojen strategiatyötä, muotoilemme kehittämisohjelmat ja laadimme innostavia tiekarttoja tulevaisuuteen.

Lue lisää

Arvioinnit

Sparraavat arvioinnit

Pyrimme sparraavaan ja vuorovaikutteiseen arviointiin.

Teemme kehittämisohjelmien ja -projektien, politiikkatoimenpiteiden ja organisaatioiden sparraavia ja toimintaa kehittäviä ennakko-, väli- ja jälkiarviointeja.

Lue lisää

Tutkimukset ja selvitykset

Tutkimukset, selvitykset ja kokeilut

MDI tekee sekä pitkäjänteisiä perusteellisia tutkimuksia että nopeapoljentoisia ja käytännönläheisiä selvityksiä.

Toteutamme pitkäjänteisiä tutkimuksia, erilaisia nopeapoljentoisia ja käytännönläheisiä selvityksiä sekä innostavia toimintamallien kokeiluja.

Lue lisää

Työpajat, luennot ja leirit

Työpajat, luennot ja leirit

MDI:n bravuurinumeroja ovat inspiroivat ja innostavat työpajat, kehittämisleirit ja luennot.

Bravuurinumerojamme ovat inspiroivat ja innostavat työpajat, intensiiviset ja uutta luovat kehittämisleirit sekä aluekehittämiseen ja verkostomaiseen toimintaan liittyvät asiantuntijaluennot.

Lue lisää

MDI lukuina

1 kantava ajatus, idea ja tavoite

2 toimistoa

18 asiantuntijan osaaminen

100+ työpajaa vuodessa

500+ huolellista ja räätälöityä teemahaastattelua

3 000+ osallistujaa pajoissa ja tapahtumissa

20 000+ vastaajaa tekemiimme kyselyihin

100 000+ junakilometriä asiakkaita tapaamaan

Me

MDI Team

Janne Antikainen

Janne Antikainen, FL

Design Director, osakas, hallituksen puheenjohtaja 040 764 1829 janne.antikainen@mdi.fi

Tommi Ranta

Tommi Ranta, KTT

Managing Director, osakas 040 588 2839 tommi.ranta@mdi.fi

Tytti Isokangas

Tytti Isokangas, KM

Senior Designer, osakas 040 556 0804 tytti.isokangas@mdi.fi

Sinikukka Pyykkönen

Sinikukka Pyykkönen, HTM, YTK

Project Designer 040 846 0846 sinikukka.pyykkonen@mdi.fi

Elina Auri, FM

Project Designer 050 351 3023 elina.auri@mdi.fi

Valtteri Laasonen

Valtteri Laasonen, FM

Project Designer 050 533 0604 valtteri.laasonen@mdi.fi

Satu Tolonen

Satu Tolonen, FM

Research Designer 040 704 3247 satu.tolonen@mdi.fi

Anssi Kumpula

Anssi Kumpula, KTK

Graphic Designer 050 357 9252 anssi.kumpula@mdi.fi

Advisor Team

Tero Vuorinen

Tero Vuorinen, KTT

Training Designer 040 536 7179 tero.vuorinen@mdi.fi

Osmo Soininvaara, VTL

Senior Policy Advisor osmo@soininvaara.fi

Jukka Vesalainen

Jukka Vesalainen, KTT

osakas, hallituksen jäsen 050 562 5048 jukka.vesalainen@mdi.fi

Anssi Uitto

Anssi Uitto, DI

osakas, hallituksen jäsen 040 527 3844 anssi.uitto@mdi.fi

Jarl Matti Anttila, KTM

osakas, hallituksen jäsen 041 439 2582 matti.anttila@mdi.fi

Petri Jalasto

Petri Jalasto, DI

Senior Advisor, Transport Policy petri.jalasto@mdi.fi

Perttu Vartiainen

Perttu Vartiainen, FT

Senior Advisor, Regional Policy perttu.vartiainen@mdi.fi

Timo Aro

Timo Aro, VTT

Senior Advisor, Regional Policy timo.aro@mdi.fi

Timo Hämäläinen

Timo Hämäläinen, FM, M.A.

Advisor, Urban Policy 040 510 0313 timo.hamalainen@mdi.fi

Eero Holstila

Eero Holstila, VTK

Senior Advisor, Urban Policy 050 567 2087 eero.holstila@mdi.fi

Kouvolan kaupunki

Kouvolan kaupungin elinvoimasparraus

Lue lisää

Useita tilaajia, esimerkiksi DG Regio

Kansainväliset arviointi- ja selvitystyöt

Lue lisää

Seinäjoen kaupunki

Seinäjoki ROASTED -strategiasparraus

Lue lisää

Into Seinäjoki Oy

Komia Camp 2015 ja 2016 -innovaatioleirit

Lue lisää

Pohjois-Suomen maakuntaohjelmien arvioinneissa loppukiri

MDI on loppukesän ja alkusyksyn aikana paneutunut Pohjois-Suomen maakuntien (Kainuu, Keski-Pohjanmaa, Lappi ja Pohjois-Pohjanmaa) maakuntaohjelmiin, niiden valmisteluprosessiin ja vaikutuksiin. Tiiviin dokumenttianalyysin pohjalta MDI on toteuttanut kyselyn maakuntien kehittäjille ja päättäjille. Kyselyllä haettiin laajan sidosryhmän näkemyksiä maakuntaohjelmien tuloksiin ja laajempaan vaikuttavuuteen. Kyselyn rinnalla MDI on toteuttanut neljässä maakunnassa yhteensä noin 30 asiantuntijahaastattelua, joissa on sukellettu syvemmälle … Jatka lukemista Pohjois-Suomen maakuntaohjelmien arvioinneissa loppukiri

Lue lisää

MDI piirtämään tulevaisuuskuvaa Kotkan-Haminan seudulle

Käynnissä olevat megauudistukset ruoppaavat kuntakentän uuteen uskoon. Kotkan-Haminan seudun elinkeino- ja kehitysyhtiö Cursor Oy on tilannut MDI:ltä tulevaisuusselvityksen, jonka keskeisenä tavoitteena on selvittää, miten Kotkan-Haminan seutu turvaa tulevaisuudessa parhaalla mahdollisella tavalla elinvoiman kehittämisen ja edunvalvonnan erityisesti seudun hallintorakenteiden näkökulmasta. Työ toteutetaan intensiivisenä prosessina, jossa perustan luo MDI:n kumppanina toimivan Perlaconin kuntatalouden nykytila-analyysi, minkä päälle MDI … Jatka lukemista MDI piirtämään tulevaisuuskuvaa Kotkan-Haminan seudulle

Lue lisää

Blogi: Suomen kunnilla neljänkympin kriisi

Keski-ikäisyys on vaarallista pohdinnan aikaa. Monille se on elämän puolivälin käännepiste, jossa miettii mitä siihen asti on tullut tehtyä, onko siinä pisteessä missä nuorempana oletti olevansa ja mitä loppupuolella tuleekaan käymään. Menneisyydellä ei kuulemma itseänsä saisi siinä pisteessä vielä täyttää, sillä silloin loppupeli on menetetty. Vinyylilevyjen aikana kukoistusvuotensa viettänyt ex-kollegani ministeriöstä puhui jälkimmäisestä puoliskosta elämän … Jatka lukemista Blogi: Suomen kunnilla neljänkympin kriisi

Lue lisää

Selvitys tulevaisuuden kunnasta valmistui – 3 kovaa K:ta kuntien ydintehtäviä

Tulevaisuuden kunnan tärkeimmät tehtävät ovat kiteytettävissä kolmeen kovaan K:hon; kehitys, koulutus ja kaavoitus. Näin toteamme 13.9.2016 julkistetussa Kunnat tekojen paikkana -selvityksessä, jonka teimme valtiovarainministeriön tilauksesta. Tulevaisuudessa kuntien kehittäminen ja päätöksenteko tulevat perustumaan yhä enemmän aktiiviseen vuoropuheluun päättäjien, asiantuntijoiden ja kansalaisten välillä. Kunnista tulee kehittämisen alustoja. Huomio kiinnittyy eri toimijoiden aktivointiin, eli siihen kuinka aktiiviset ja oman … Jatka lukemista Selvitys tulevaisuuden kunnasta valmistui – 3 kovaa K:ta kuntien ydintehtäviä

Lue lisää