Strategiat ja ohjelmat

Strategiat ja ohjelmat

MDI sparraa ja valmistelee kehittämisstrategioita ja ohjelmavalmistelua.

Luotsaamme alueiden, organisaatioiden ja verkostojen strategiatyötä, muotoilemme kehittämisohjelmat ja laadimme innostavia tiekarttoja tulevaisuuteen.

Lue lisää

Arvioinnit

Sparraavat arvioinnit

Pyrimme sparraavaan ja vuorovaikutteiseen arviointiin.

Teemme kehittämisohjelmien ja -projektien, politiikkatoimenpiteiden ja organisaatioiden sparraavia ja toimintaa kehittäviä ennakko-, väli- ja jälkiarviointeja.

Lue lisää

Tutkimukset ja selvitykset

Tutkimukset, selvitykset ja kokeilut

MDI tekee sekä pitkäjänteisiä perusteellisia tutkimuksia että nopeapoljentoisia ja käytännönläheisiä selvityksiä.

Toteutamme pitkäjänteisiä tutkimuksia, erilaisia nopeapoljentoisia ja käytännönläheisiä selvityksiä sekä innostavia toimintamallien kokeiluja.

Lue lisää

Työpajat, luennot ja leirit

Työpajat, luennot ja leirit

MDI:n bravuurinumeroja ovat inspiroivat ja innostavat työpajat, kehittämisleirit ja luennot.

Bravuurinumerojamme ovat inspiroivat ja innostavat työpajat, intensiiviset ja uutta luovat kehittämisleirit sekä aluekehittämiseen ja verkostomaiseen toimintaan liittyvät asiantuntijaluennot.

Lue lisää

MDI lukuina

1 kantava ajatus, idea ja tavoite

2 toimistoa

18 asiantuntijan osaaminen

100+ työpajaa vuodessa

500+ huolellista ja räätälöityä teemahaastattelua

3 000+ osallistujaa pajoissa ja tapahtumissa

20 000+ vastaajaa tekemiimme kyselyihin

100 000+ junakilometriä asiakkaita tapaamaan

Me

MDI Team

Janne Antikainen

Janne Antikainen, FL

Kehitysjohtaja, osakas, hallituksen puheenjohtaja 040 764 1829 janne.antikainen@mdi.fi

Tommi Ranta

Tommi Ranta, KTT

Toimitusjohtaja, osakas 040 588 2839 tommi.ranta@mdi.fi

Sinikukka Pyykkönen

Sinikukka Pyykkönen, HTM, YTK

Asiantuntija 040 846 0846 sinikukka.pyykkonen@mdi.fi

Elina Auri, FM

Asiantuntija 050 351 3023 elina.auri@mdi.fi

Valtteri Laasonen

Valtteri Laasonen, FM

Asiantuntija, osakas 050 533 0604 valtteri.laasonen@mdi.fi

Satu Tolonen

Satu Tolonen, FM

Asiantuntija 040 704 3247 satu.tolonen@mdi.fi

Anssi Kumpula

Anssi Kumpula, KTK

Graphic Designer 050 357 9252 anssi.kumpula@mdi.fi

Kristiina Lahti, LuK

Asiantuntija, harjoittelija 040 653 7384 kristiina.lahti@mdi.fi

Samuli Manu, YTK

Asiantuntija, harjoittelija 050 356 8863 samuli.manu@mdi.fi

Anna Hellén, LuK

Asiantuntija, harjoittelija 040 849 6306 anna.hellen@mdi.fi

Susanna Haanpää, LuK

Asiantuntija, harjoittelija 040 936 8863 susanna.haanpaa@mdi.fi

Advisor Team

Sari Rannanpää, M.Phil.

Neuvonantaja, maaseutupolitiikka 050 523 6872 sarihelena@gmail.com

Tytti Isokangas

Tytti Isokangas, KM

Neuvonantaja, kokeilukulttuuri 040 556 0804 tytti.isokangas@mdi.fi

Timo Aro

Timo Aro, VTT

Neuvonantaja, aluekehitys timo.aro@mdi.fi

Eero Holstila

Eero Holstila, VTK

Neuvonantaja, kaupunkipolitiikka 050 567 2087 eero.holstila@mdi.fi

Timo Hämäläinen

Timo Hämäläinen, FM, M.A.

Neuvonantaja, kaupunkipolitiikka 040 510 0313 timo.hamalainen@mdi.fi

Osmo Soininvaara, VTL

Neuvonantaja osmo@soininvaara.fi

Jukka Vesalainen

Jukka Vesalainen, KTT

Neuvonantaja, osakas 050 562 5048 jukka.vesalainen@mdi.fi

Jarl Matti Anttila, KTM

Osakas, hallituksen jäsen 041 439 2582 matti.anttila@mdi.fi

Anssi Uitto

Anssi Uitto, DI

Osakas, hallituksen jäsen 040 527 3844 anssi.uitto@mdi.fi

Tero Vuorinen

Tero Vuorinen, KTT

Neuvonantaja, strategiatyö 040 536 7179 tero.vuorinen@mdi.fi

Petri Jalasto

Petri Jalasto, DI

Neuvonantaja, liikennepolitiikka petri.jalasto@mdi.fi

Perttu Vartiainen

Perttu Vartiainen, FT

Neuvonantaja, aluekehitys perttu.vartiainen@mdi.fi

Kouvolan kaupunki

Kouvolan kaupungin elinvoimasparraus

Lue lisää

Useita tilaajia, esimerkiksi DG Regio

Kansainväliset arviointi- ja selvitystyöt

Lue lisää

Seinäjoen kaupunki

Seinäjoki ROASTED -strategiasparraus

Lue lisää

Into Seinäjoki Oy

Komia Camp 2015 ja 2016 -innovaatioleirit

Lue lisää

Blogi: Kansalainen datalähtöisen julkisen vallan pelikentällä

Olen keväällä saanut osallistua harjoitteluni aikana sote- ja maakuntauudistuksen toteutusta tukevaan hankekokonaisuuteen. Olen seurannut intensiivisesti uudistuksen esivalmistelua sekä valtakunnallisella että alueellisella tasolla. Tätä kautta itselleni on valjennut, että uudistuksen pääosan esittäjän rooli on varattu tiedolle ja sen sovelluksille. Muun muassa tietojärjestelmät, tietojohtaminen ja data ovat vahvasti läsnä useissa uudistukseen liittyvissä keskusteluissa. Vaikuttaa siltä, että asiantuntijapuheessa … Jatka lukemista Blogi: Kansalainen datalähtöisen julkisen vallan pelikentällä

Lue lisää

YTYÄ maakuntiin!

Pääministeri Sipilän hallitusohjelman tavoite on nostaa Suomi kestävän kasvun ja kohenevan työllisyyden uralle. Merkittävänä osana hallitusohjelman työllistämistavoitetta 2017–18 käynnistetään työvoima- ja yrityspalvelujen alueellisia kokeiluja. Kokeiluissa julkisten työvoima- ja yrityspalvelujen järjestämisvastuu siirretään kunnalle tai kuntien yhteistyöalueelle eli maakunnalle. Kokeiluun on valittu yhdeksän aluetta, joista kolme on maakuntia ja kuusi kuntia tai niiden muodostamia laajempia alueita. Käynnissä … Jatka lukemista YTYÄ maakuntiin!

Lue lisää

MDI piirtää tulevaisuuskuvaa HSL:lle vuoteen 2050

Helsingin seudun liikenne (HSL) päivittää liikennejärjestelmäsuunnitelmaa sekä siihen liittyvä pitkän tähtäimen tulvaisuuskuvaa. MDI tukee työtä, jonka tavoitteena on tunnistaa maankäytön, asumisen ja liikenteen (MAL) suunnitteluun liittyviä yleisiä tulevaisuuden kehityssuuntia ja muodostaa niiden perusteella skenaarioita MAL-suunnitelman tavoitevuosille 2030 ja 2050. Työn tarkoitus on lisätä ymmärrystä siitä, millaiseen suuntaan toimintaympäristö todennäköisesti kehittyy MAL-suunnitelman tavoitevuoteen 2030 mennessä ja … Jatka lukemista MDI piirtää tulevaisuuskuvaa HSL:lle vuoteen 2050

Lue lisää

Blogi: Kun hetki on kaunis

Tiedäthän sen tunteen, kun jokin kiinnostava, innostava juttu tempaisee mukaansa niin, että kaikki muu ympäriltäsi katoaa ja menettää merkityksensä. Kun jokin vie huomiosi niin, että et kuule, et näe mitään muuta. Kun yhtäkkiä on vain se hetki ja siinä kaikki. Se on huumaava tunne se. Siinä tunteessa on jotain maagista, jotain niin energisoivaa ja säväyttävää, … Jatka lukemista Blogi: Kun hetki on kaunis

Lue lisää