Strategiat ja ohjelmat

Strategiat ja ohjelmat

Autamme näkemään ja tekemään asiat uudella tavalla.

Lue lisää

Arvioinnit

Kehittävät arvioinnit

Tähtäimessämme on toimintasi vaikuttavuuden kehittäminen arviointitiedon ja konkreettisten kehittämisehdotusten avulla.

Lue lisää

Tutkimukset ja selvitykset

Tutkimukset ja selvitykset

Saat meiltä toimivat, tutkittuun tietoon perustuvat konseptit, analyysit ja raportit.

Lue lisää

Työpajat, luennot ja leirit

Työpajat, luennot ja leirit

Kutsu meidät vetämään tilaisuus, josta kukaan ei halua jäädä paitsi.

Lue lisää

Tietopalvelut ja data-analyysit

Ratkaisemme julkisen sektorin tietojohtamisen haasteita.

Lue lisää

Kokeileva kehittäminen

Testaa kanssamme rohkeaa yhdessä oppimisen asennetta ja saavuta tuloksia ripein ottein.

Lue lisää

MDI lukuina

1 kantava ajatus, idea ja tavoite – vaikuttavampaa aluekehittämistä

3 toimistoa

30 asiantuntijan osaaminen

100+ työpajaa vuodessa

500+ huolellista ja räätälöityä teemahaastattelua

3 000+ osallistujaa pajoissa ja tapahtumissa

20 000+ vastaajaa tekemiimme kyselyihin

100 000+ junakilometriä asiakkaita tapaamaan

Me

MDI Team

Janne Antikainen, FL

Kehitysjohtaja, osakas, hallituksen puheenjohtaja 040 764 1829 janne.antikainen@mdi.fi

Rasmus Aro, VTM

Asiantuntija 040 187 1027 rasmus.aro@mdi.fi

Timo Aro, VTT

Johtava asiantuntija 045 657 7890 timo.aro@mdi.fi

Benjamin Heikkinen, HTM

Asiantuntija 040 410 9310 benjamin.heikkinen@mdi.fi

Marjo Honkaranta, FM, AmO

Asiantuntija 0503294015 marjo.honkaranta@mdi.fi

Sebastian Hovi, YTM, Valtiot. YO

Asiantuntija 0408203342 sebastian.hovi@mdi.fi

Jaakko Huttunen, FM

Asiantuntija 044 970 7798 jaakko.huttunen@mdi.fi

Aleksi Koivisto, HTM

Asiantuntija 040 686 2604 aleksi.koivisto@mdi.fi

Anssi Kumpula

Anssi Kumpula, Kaupp. yo

Graafinen suunnittelija 050 357 9252 anssi.kumpula@mdi.fi

Eveliina Kuusisto, YTK

Asiantuntija 050 469 3281 eveliina.kuusisto@mdi.fi

Valtteri Laasonen, FM

Johtava asiantuntija, osakas 050 533 0604 valtteri.laasonen@mdi.fi

Anna Laiho, VTM

Asiantuntija 040 536 5747 anna.laiho@mdi.fi

Kaisa Lähteenmäki-Smith, VTT

Johtava asiantuntija 050 513 4810 kaisa.lahteenmaki-smith@mdi.fi

Samuli Manu, YTM

Asiantuntija 050 356 3980 samuli.manu@mdi.fi

Minna Mayer, VTT

Johtava asiantuntija 040 709 6898 minna.mayer@mdi.fi

Nanna Nieminen, HTM

Asiantuntija 050 554 5556 nanna.nieminen@mdi.fi

Juho Nyman, FM

Asiantuntija 050 321 8790 juho.nyman@mdi.fi

Sari Pitkänen, YTM

Asiantuntija 044 781 3185 sari.pitkanen@mdi.fi

Sinikukka Pyykkönen, HTM, YTK

Asiantuntija 040 846 0846 sinikukka.pyykkonen@mdi.fi

Sari Rannanpää, M.Phil.

Johtava asiantuntija 050 523 6872 sari.rannanpaa@mdi.fi

Tommi Ranta, KTT

Toimitusjohtaja, osakas 040 588 2839 tommi.ranta@mdi.fi

Henrika Ruokonen, HM

Asiantuntija 040 848 5557 henrika.ruokonen@mdi.fi

Kirsi Siltanen, HM

Asiantuntija 040 667 4678 kirsi.siltanen@mdi.fi

Janne Sinerma, YTM

Asiantuntija 040 861 7670 janne.sinerma@mdi.fi

Ilppo Soininvaara, FM

Asiantuntija 050 411 0980 ilppo.soininvaara@mdi.fi

Satu Tolonen

Satu Tolonen, FM

Asiantuntija 040 704 3247 satu.tolonen@mdi.fi

Iina Tunkkari, HM

Asiantuntija 040 0194 301 iina.tunkkari@mdi.fi

Mikko Valtakari, FL

Johtava asiantuntija, osakas 040 569 1568 mikko.valtakari@mdi.fi

Jani Varjonen, VTK

Asiantuntija, harjoittelija 040 825 9997 jani.varjonen@mdi.fi

Maria Yli-Koski, KTK

Asiantuntija 040 678 5378 maria.yli-koski@mdi.fi

Advisor Team

Kristiina Erkkilä, Ph.D, KM

Neuvonantaja, koulutus ja kaupunkikehittäminen 040 705 3952 kristiina.erkkila@mdi.fi

Kari Hannus, DI

Neuvonantaja, MAL (maankäyttö, asuminen, liikenne) ja kuntien liiketoiminta 050 2970

Kristiina Helenius, KTM

Neuvonantaja, kansainväl. toimintaympäristö, Yhdysvallat 045 122 6051 / +1 202 365 9174

Eero Holstila

Eero Holstila, VTM

Neuvonantaja, kaupunkipolitiikka 050 567 2087 eero.holstila@mdi.fi

Timo Hämäläinen

Timo Hämäläinen, FM, M.A.

Neuvonantaja, kaupunkipolitiikka 040 510 0313 timo.hamalainen@mdi.fi

Petri Jalasto

Petri Jalasto, DI

Neuvonantaja, liikennepolitiikka petri.jalasto@mdi.fi

Jari Kolehmainen, HT

Neuvonantaja, alue- ja kaupunkikehittäminen 040 584 9077 jari.kolehmainen@mdi.fi

Lauri Lamminmäki, VTM

Neuvonantaja, kuntasektori 044 971 5300 lauri.lamminmaki@outlook.com

Natalia Rincon, arkkit., Ph.D.-jatko-opiskelija

Neuvonantaja, kaupunkipolitiikka 040 9359 824

Chris Smith, VTL

Neuvonantaja 040 757 7573 chris.smith@mdi.fi

Osmo Soininvaara, VTL

Neuvonantaja

Antti Suvanto, VTT

Neuvonantaja, talous- ja rahoitusasiat

Eila Valtanen, MH, eMBA

Neuvonantaja, kunnat, metsä- ja puuklusteri, pohjoinen 040 056 9716 lentualta@gmail.com

Tapio Varmola, KT

Neuvonantaja, koulutus- ja korkeakoulupolitiikka 0408304100 tapiovarmola@outlook.com

Matti Vatilo, Arkkitehti

Neuvonantaja mattivatilo@gmail.com

Timo Widbom,

Neuvonantaja, paikkatieto ja tietopalvelut timo.widbom@gmail.com

Koetellut kumppanit

Mari Dawe,

Asiakkuusjohtaja 050 441 3209 mari.dawe@bstr.fi

Juha Eskelinen, KTT

Yrittäjä, tutkija, konsultti, Melkior Oy 040 0813858 juha.eskelinen@melkior.fi

Jouko Järnefelt,

Senior Analyst, Ubigu Oy 050 373 3638 jouko.jarnefelt@ubigu.fi

Jouko Luukkonen, HTM, MBA

Omistajayrittäjä, LGR-Consulting Oy 045 189 3138 jouko.luukkonen@kotinet.com

Minna Utriainen,

COO, Strategist, Avidly 040 834 4482 minna.utriainen@avidlyagency.com

VASEK

VASEKin tietopalvelu

Lue lisää

Valtioneuvoston kanslia

INNOVA - Innovaatioekosysteemien vaikuttavuuden arviointi ja indikaattorit

Lue lisää

YritysSalo Oy

Salo, datapaketti sijoittuvalle yritykselle

Lue lisää

Satakuntaliitto

Satakunnan TKI-foorumien työpajojen fasilitointi

Lue lisää

Valtakunnallinen kuntakysely tavoittaa jälleen Suomen kuntapäättäjät ja ylimmät viranhaltijat

Valtakunnallinen kuntakysely on jälleen lähetetty kaikille Suomen kuntien päättäjille ja ylimmille viranhaltijoille. Kyselyllä selvitetään näkemyksiä tulevaisuuden kunnasta. Tänä vuonna kyselyssä korostuu erityisesti se, miten koronapandemia on vaikuttanut Suomen kuntiin. MDI toteuttaa kuntakyselyn seitsemättä kertaa omana työnään. Viime vuonna kysely lähetettiin 10 117 henkilölle, joista 2 598 vastaajaa 291 kunnasta antoi näkemyksensä. – Kyselyn vastauksia käytämme … Jatka lukemista Valtakunnallinen kuntakysely tavoittaa jälleen Suomen kuntapäättäjät ja ylimmät viranhaltijat

Lue lisää

MDI jatkaa työelämän kehittämiseen tähtäävien ohjelmien arviointeja

MDI arvioi Työterveyslaitoksen koordinoimaa TYÖ 2030 -ohjelmaa. Arviointi tehdään yhteistyössä Owal Groupin kanssa, ja se toteutetaan marraskuun 2021 ja syksyn 2023 välisenä aikana. Arvioinnin ensisijaisina tavoitteina on 1) arvioida ohjelman tavoitteiden, osatavoitteiden sekä toimenpiteiden toteutumista, 2) arvioida ohjelman tuloksellisuutta sekä toimien ulottuvuutta ja pysyvyyttä sekä 3) tuottaa näkemystä ohjelman laajemmasta yhteiskunnallisesta vaikuttavuudesta myös pitkällä aikavälillä. … Jatka lukemista MDI jatkaa työelämän kehittämiseen tähtäävien ohjelmien arviointeja

Lue lisää

Seinäjoen yliopistokeskuksen kehittämispäivässä ammuttiin lähtölaukaus strategiatyölle

Seinäjoen yliopistokeskus on käynnistänyt tutkimus- ja koulutusstrategiansa tarkistamisen. Strategiatyön lähtölaukauksena MDI järjesti yhdessä yliopistokeskuksen kanssa kehittämispäivän, johon kutsuttiin koko Seinäjoen yliopistokeskusyhteisö mukaan keskustelemaan pandemian jälkeisen ajan yliopistokeskuksesta. Strategian aikatähtäyksenä on vuosi 2030. Strategiatyössä pohditaan myös laajemmin yliopistokeskustoiminnan uudistamista sekä uusien toiminnallisten konseptien kehittämistä tutkimuksessa, koulutuksessa ja yhteiskunnallisessa vuorovaikutuksessa. Kehittämispäivä järjestettiin Seinäjoella taide- ja kulttuurikeskus Kalevan … Jatka lukemista Seinäjoen yliopistokeskuksen kehittämispäivässä ammuttiin lähtölaukaus strategiatyölle

Lue lisää

Policy Brief: Ekosysteemit haastavat innovaatiopolitiikan vaikuttavuuden arvioinnin

Ekosysteemeillä on yhä tärkeämpi merkitys ja rooli alueellisen, kansallisen ja EU-tason innovaatio- ja elinkeinopolitiikan toimeenpanossa. Erityyppisten ekosysteemien merkityksen ja vaikutusten arviointi sekä mittarointi ovat sekä kansallisesti että kansainvälisesti vasta kehittymässä, ja ekosysteemien vaikutusten arviointi on mutkikasta. Nykyisillä mittaamisen tavoilla ja tiedon keruulla ei päästä riittävän hyvin kiinni ekosysteemien laajempien yhteiskunnallisten vaikutusten todentamiseen. Innovaatioekosysteemit muuttuvan innovaatiopolitiikan … Jatka lukemista Policy Brief: Ekosysteemit haastavat innovaatiopolitiikan vaikuttavuuden arvioinnin

Lue lisää