Strategiat ja ohjelmat

Strategiat ja ohjelmat

Autamme näkemään ja tekemään asiat uudella tavalla.

Lue lisää

Arvioinnit

Kehittävät arvioinnit

Tähtäimessämme on toimintasi vaikuttavuuden kehittäminen arviointitiedon ja konkreettisten kehittämisehdotusten avulla.

Lue lisää

Tutkimukset ja selvitykset

Tutkimukset ja selvitykset

Saat meiltä toimivat, tutkittuun tietoon perustuvat konseptit, analyysit ja raportit.

Lue lisää

Työpajat, luennot ja leirit

Työpajat, luennot ja leirit

Kutsu meidät vetämään tilaisuus, josta kukaan ei halua jäädä paitsi.

Lue lisää

Tietopalvelut ja data-analyysit

Ratkaisemme julkisen sektorin tietojohtamisen haasteita.

Lue lisää

Kokeileva kehittäminen

Testaa kanssamme rohkeaa yhdessä oppimisen asennetta ja saavuta tuloksia ripein ottein.

Lue lisää

MDI lukuina

1 kantava ajatus, idea ja tavoite – vaikuttavampaa aluekehittämistä

3 toimistoa

27 asiantuntijan osaaminen

100+ työpajaa vuodessa

500+ huolellista ja räätälöityä teemahaastattelua

3 000+ osallistujaa pajoissa ja tapahtumissa

20 000+ vastaajaa tekemiimme kyselyihin

100 000+ junakilometriä asiakkaita tapaamaan

Me

MDI Team

Marjo Alaviitala, FM

Asiantuntija 0503294015 marjo.alaviitala@mdi.fi

Janne Antikainen, FL

Kehitysjohtaja, osakas, hallituksen puheenjohtaja 040 764 1829 janne.antikainen@mdi.fi

Rasmus Aro, VTM

Asiantuntija 040 187 1027 rasmus.aro@mdi.fi

Timo Aro, VTT

Johtava asiantuntija 045 657 7890 timo.aro@mdi.fi

Susanna Haanpää, FM

Asiantuntija 040 936 8863 susanna.haanpaa@mdi.fi

Benjamin Heikkinen, HTM

Asiantuntija 040 410 9310 benjamin.heikkinen@mdi.fi

Jaakko Huttunen, FM

Asiantuntija 044 970 7798 jaakko.huttunen@mdi.fi

Jouko Järnefelt, FM

Asiantuntija 050 373 3638 jouko.jarnefelt@mdi.fi

Aleksi Koivisto, HTM

Asiantuntija 040 686 2604 aleksi.koivisto@mdi.fi

Anssi Kumpula

Anssi Kumpula, KTK

Graafinen suunnittelija 050 357 9252 anssi.kumpula@mdi.fi

Valtteri Laasonen, FM

Johtava asiantuntija, osakas 050 533 0604 valtteri.laasonen@mdi.fi

Anna Laiho, VTM

Asiantuntija 040 536 5747 anna.laiho@mdi.fi

Kaisa Lähteenmäki-Smith, VTT

Johtava asiantuntija 050 513 4810 kaisa.lahteenmaki-smith@mdi.fi

Samuli Manu, YTM

Asiantuntija 050 356 3980 samuli.manu@mdi.fi

Minna Mayer, VTT

Asiantuntija 040 709 6898 minna.mayer@mdi.fi

Veera Mustonen, FM

Johtava asiantuntija 040 508 4022 veera.mustonen@mdi.fi

Iida Mäkelä, VTK

Asiantuntija 044 588 7040 iida.makela@mdi.fi

Juho Nyman, FM

Asiantuntija 050 321 8790 juho.nyman@mdi.fi

Sinikukka Pyykkönen, HTM, YTK

Asiantuntija 040 846 0846 sinikukka.pyykkonen@mdi.fi

Sari Rannanpää, M.Phil.

Johtava asiantuntija 050 523 6872 sari.rannanpaa@mdi.fi

Tommi Ranta, KTT

Toimitusjohtaja, osakas 040 588 2839 tommi.ranta@mdi.fi

Henrika Ruokonen, HM

Asiantuntija 040 848 5557 henrika.ruokonen@mdi.fi

Kirsi Siltanen, HM

Asiantuntija 040 667 4678 kirsi.siltanen@mdi.fi

Ilppo Soininvaara, FM

Asiantuntija 050 411 0980 ilppo.soininvaara@mdi.fi

Jere Talvitie, HTM

Asiantuntija 050 301 4698 jere.talvitie@mdi.fi

Satu Tolonen

Satu Tolonen, FM

Asiantuntija 040 704 3247 satu.tolonen@mdi.fi

Mikko Valtakari, FL

Johtava asiantuntija, osakas 040 569 1568 mikko.valtakari@mdi.fi

Maria Yli-Koski, KTK

Asiantuntija 050 595 0480 maria.yli-koski@mdi.fi

Advisor Team

Jarl Matti Anttila, KTM

Osakas, hallituksen jäsen 041 439 2582 matti.anttila@mdi.fi

Kristiina Erkkilä, Ph.D, KM

Neuvonantaja, koulutus ja kaupunkikehittäminen 040 705 3952

Kari Hannus, DI

Neuvonantaja, MAL (maankäyttö, asuminen, liikenne) ja kuntien liiketoiminta 050 2970

Kristiina Helenius, KTM

Neuvonantaja, kansainväl. toimintaympäristö, Yhdysvallat 045 122 6051 / +1 202 365 9174

Eero Holstila

Eero Holstila, VTM

Neuvonantaja, kaupunkipolitiikka 050 567 2087 eero.holstila@mdi.fi

Timo Hämäläinen

Timo Hämäläinen, FM, M.A.

Neuvonantaja, kaupunkipolitiikka 040 510 0313 timo.hamalainen@mdi.fi

Petri Jalasto

Petri Jalasto, DI

Neuvonantaja, liikennepolitiikka petri.jalasto@mdi.fi

Jari Kolehmainen, HT

Neuvonantaja, alue- ja kaupunkikehittäminen 040 584 9077 jari.kolehmainen@mdi.fi

Natalia Rincon, arkkit., Ph.D.-jatko-opiskelija

Neuvonantaja, kaupunkipolitiikka 040 9359 824

Chris Smith, VTL

Neuvonantaja 040 757 7573 chris.smith@mdi.fi

Osmo Soininvaara, VTL

Neuvonantaja

Katja Syvärinen, FM

Neuvonantaja, osallisuus, palvelumuotoilu, viestintä 050 463 7673

Anssi Uitto

Anssi Uitto, DI

Osakas, hallituksen jäsen 040 527 3844 anssi.uitto@mdi.fi

Jukka Vesalainen

Jukka Vesalainen, KTT

Neuvonantaja 050 562 5048 jukka.vesalainen@mdi.fi

Erkki Virtanen, VTK

Neuvonantaja, elinkeinopolitiikka

Koetellut kumppanit

Mari Dawe,

Asiakkuusjohtaja 050 441 3209 mari.dawe@bstr.fi

Eero Laesterä, HT

Hallituksen puheenjohtaja, Perlacon Oy 0400 735 772 eero.laestera@perlacon.fi

Jouko Luukkonen, HTM, MBA

Omistajayrittäjä, LGR-Consulting Oy 045 189 3138 jouko.luukkonen@kotinet.com

Minna Utriainen,

COO, Strategist, Avidly 040 834 4482 minna.utriainen@avidlyagency.com

Elinkeinoelämän keskusliitto

EK: sotemenot nykyhetkessä ja vuonna 2040

Lue lisää

Helsingin kaupunki

Malmin kehittämisen skenaariotyö

Lue lisää

Linnan Kehitys Oy

Moreeni-Rastikangas-työpajatoteutus

Lue lisää

Kokkolan kaupunki

Kokkolan strategian facelift

Lue lisää

Digitaalinen tietopalvelu visualisoi Tampereen seudun yritystoiminnan toimintaympäristön

Toteutimme Business Tampereelle digitaalisen tietopalvelun, jossa kootaan yhteen tärkeimmät tiedot kuvaamaan Tampereen seudun toiminta- ja yritysympäristöä. Palvelu on kattavuudessaan Suomen ensimmäinen. Visualisointipaketin tarkoituksena on kuvata selkeällä tavalla Tamperetta yritystoiminnan alueena ja houkutella siten alueelle lisää uusia kansainvälisen tason yrityksiä sekä ulkomaisia investointeja. Samalla palvelua käytetään seurantapalveluna yritystoiminnan toimintaympäristön kehittymisestä. Visualisointien lähtötietoina käytettiin aineistoja mm. Tilastokeskukselta, … Jatka lukemista Digitaalinen tietopalvelu visualisoi Tampereen seudun yritystoiminnan toimintaympäristön

Lue lisää

Blogi: Kouluverkkoja myllerretään Suomen kunnissa

Suomessa on viime vuosina lakkautettu kouluja vauhdilla. Vuonna 2017 laskettiin peruskoulujen määrän puolittuneen noin 25 vuodessa. Lähtökohtaisesti on pyritty lakkauttamaan huonokuntoisia ja pieniä kouluja. Tilastokeskuksen mukaan vuoden 2018 lopulla alle 50 oppilaan kouluja oli 338 eli kaikkiaan 22 prosenttia Suomen kaikista alakouluista. Kymmenen vuotta aiemmin osuus oli 34 prosenttia. Lukioita on Suomesta kadonnut kymmenen vuoden … Jatka lukemista Blogi: Kouluverkkoja myllerretään Suomen kunnissa

Lue lisää

Kuopiossa kaupunkiasuminen vetää – keskusta-asujat ovat tyytyväisimpiä asumiseensa

Toteutimme Kuopion kaupungille Kuopion asumisen trendit ja uudet asuinalueet -selvityksen, jossa tarkasteltiin kuopiolaisten asumispreferenssejä ja selvitettiin Kuopion ja erityisesti kaupungin uusien, suunnitteilla ja rakenteilla olevien asuinalueiden tunnettavuutta. Laajassa asukaskyselyssä selvitettiin kuopiolaisten mielipiteitä tulevaisuuden asumisesta. Tulosten mukaan kuopiolaiset ovat erittäin tyytyväisiä nykyhetken asumiseen kaikenlaisilla asuinalueilla ja kaikissa talotyypeissä. Tulos poikkeaa positiivisesti edeltävistä suomalaisista tutkimuksista. Tyytymättömimpiä ja … Jatka lukemista Kuopiossa kaupunkiasuminen vetää – keskusta-asujat ovat tyytyväisimpiä asumiseensa

Lue lisää

Harrastuskyytipalvelua testataan ja kehitetään Tampereella

Tampereella kokeillaan ja kehitetään uutta liikkumispalvelua urheileville lapsille ja nuorille. Kuluvana vuonna rakennettu NääsMaas-harrastuskyytipalvelu tarjoaa yhteiskuljetuksen kouluilta harrastuksiin ja takaisin kouluille. Tavoitteena on luoda turvallinen kuljetuspalvelu koulun ja harrastuspaikkojen välille, siirtää harjoitusten painopistettä iltapäivään ja siten lisätä perheiden yhdessäoloaikaa harjoitusten jälkeen, sekä vähentää harrastuskuljetuksiin liittyvää henkilöautoliikennettä. Muita hyötyjä ovat kuljetuskaluston, liikuntatilojen ja ajan tehokkaampi käyttö … Jatka lukemista Harrastuskyytipalvelua testataan ja kehitetään Tampereella

Lue lisää