Strategiat ja ohjelmat

Strategiat ja ohjelmat

Autamme näkemään ja tekemään asiat uudella tavalla.

Lue lisää

Arvioinnit

Kehittävät arvioinnit

Tähtäimessämme on toimintasi vaikuttavuuden kehittäminen arviointitiedon ja konkreettisten kehittämisehdotusten avulla.

Lue lisää

Tutkimukset ja selvitykset

Tutkimukset ja selvitykset

Saat meiltä toimivat, tutkittuun tietoon perustuvat konseptit, analyysit ja raportit.

Lue lisää

Työpajat, luennot ja leirit

Työpajat, luennot ja leirit

Kutsu meidät vetämään tilaisuus, josta kukaan ei halua jäädä paitsi.

Lue lisää

Tietopalvelut ja data-analyysit

Ratkaisemme julkisen sektorin tietojohtamisen haasteita.

Lue lisää

Kokeileva kehittäminen

Testaa kanssamme rohkeaa yhdessä oppimisen asennetta ja saavuta tuloksia ripein ottein.

Lue lisää

MDI lukuina

1 kantava ajatus, idea ja tavoite – vaikuttavampaa aluekehittämistä

3 toimistoa

30 asiantuntijan osaaminen

100+ työpajaa vuodessa

500+ huolellista ja räätälöityä teemahaastattelua

3 000+ osallistujaa pajoissa ja tapahtumissa

20 000+ vastaajaa tekemiimme kyselyihin

100 000+ junakilometriä asiakkaita tapaamaan

Me

MDI Team

Janne Antikainen, FL

Kehitysjohtaja, osakas, hallituksen puheenjohtaja 040 764 1829 janne.antikainen@mdi.fi

Rasmus Aro, VTM

Asiantuntija 040 187 1027 rasmus.aro@mdi.fi

Timo Aro, VTT

Johtava asiantuntija 045 657 7890 timo.aro@mdi.fi

Benjamin Heikkinen, HTM

Asiantuntija 040 410 9310 benjamin.heikkinen@mdi.fi

Marjo Honkaranta, FM, AmO

Asiantuntija 050 339 2955 marjo.honkaranta@mdi.fi

Sebastian Hovi, YTM, Valtiot. YO

Asiantuntija 0408203342 sebastian.hovi@mdi.fi

Jaakko Huttunen, FM

Asiantuntija 044 970 7798 jaakko.huttunen@mdi.fi

Anssi Kumpula

Anssi Kumpula, Kaupp. yo

Graafinen suunnittelija 050 357 9252 anssi.kumpula@mdi.fi

Eveliina Kuusisto, YTK

Asiantuntija 050 469 3281 eveliina.kuusisto@mdi.fi

Valtteri Laasonen, FM

Johtava asiantuntija, osakas 050 533 0604 valtteri.laasonen@mdi.fi

Anna Laiho, VTM

Asiantuntija 040 536 5747 anna.laiho@mdi.fi

Kaisa Lähteenmäki-Smith, VTT

Johtava asiantuntija 050 513 4810 kaisa.lahteenmaki-smith@mdi.fi

Samuli Manu, YTM

Asiantuntija 050 356 3980 samuli.manu@mdi.fi

Minna Mayer, VTT

Johtava asiantuntija 040 709 6898 minna.mayer@mdi.fi

Nanna Nieminen, HTM

Asiantuntija 050 554 5556 nanna.nieminen@mdi.fi

Juho Nyman, FM

Asiantuntija 050 321 8790 juho.nyman@mdi.fi

Sari Pitkänen, YTM

Asiantuntija 044 781 3185 sari.pitkanen@mdi.fi

Sinikukka Pyykkönen, HTM, YTK

Asiantuntija 040 846 0846 sinikukka.pyykkonen@mdi.fi

Sari Rannanpää, M.Phil.

Johtava asiantuntija 050 523 6872 sari.rannanpaa@mdi.fi

Tommi Ranta, KTT

Toimitusjohtaja, osakas 040 588 2839 tommi.ranta@mdi.fi

Henrika Ruokonen, HM

Asiantuntija 040 848 5557 henrika.ruokonen@mdi.fi

Kirsi Siltanen, HM

Asiantuntija 040 667 4678 kirsi.siltanen@mdi.fi

Janne Sinerma, YTM

Asiantuntija 040 861 7670 janne.sinerma@mdi.fi

Ilppo Soininvaara, FM

Asiantuntija 050 411 0980 ilppo.soininvaara@mdi.fi

Satu Tolonen

Satu Tolonen, FM

Asiantuntija 040 704 3247 satu.tolonen@mdi.fi

Iina Tunkkari, HM

Asiantuntija 040 0194 301 iina.tunkkari@mdi.fi

Mikko Valtakari, FL

Johtava asiantuntija, osakas 040 569 1568 mikko.valtakari@mdi.fi

Jani Varjonen, VTK

Asiantuntija 040 825 9997 jani.varjonen@mdi.fi

Maria Yli-Koski, KTK

Asiantuntija 040 678 5378 maria.yli-koski@mdi.fi

Advisor Team

Kristiina Erkkilä, Ph.D, KM

Neuvonantaja, koulutus ja kaupunkikehittäminen 040 705 3952 kristiina.erkkila@mdi.fi

Kari Hannus, DI

Neuvonantaja, MAL (maankäyttö, asuminen, liikenne) ja kuntien liiketoiminta 050 2970

Kristiina Helenius, KTM

Neuvonantaja, kansainväl. toimintaympäristö, Yhdysvallat 045 122 6051 / +1 202 365 9174

Eero Holstila

Eero Holstila, VTM

Neuvonantaja, kaupunkipolitiikka 050 567 2087 eero.holstila@mdi.fi

Timo Hämäläinen

Timo Hämäläinen, FM, M.A.

Neuvonantaja, kaupunkipolitiikka 040 510 0313 timo.hamalainen@mdi.fi

Petri Jalasto

Petri Jalasto, DI

Neuvonantaja, liikennepolitiikka petri.jalasto@mdi.fi

Jari Kolehmainen, HT

Neuvonantaja, alue- ja kaupunkikehittäminen 040 584 9077 jari.kolehmainen@mdi.fi

Lauri Lamminmäki, VTM

Neuvonantaja, kuntasektori 044 971 5300 lauri.lamminmaki@outlook.com

Natalia Rincon, arkkit., Ph.D.-jatko-opiskelija

Neuvonantaja, kaupunkipolitiikka 040 9359 824

Chris Smith, VTL

Neuvonantaja 040 757 7573 chris.smith@mdi.fi

Osmo Soininvaara, VTL

Neuvonantaja

Antti Suvanto, VTT

Neuvonantaja, talous- ja rahoitusasiat

Eila Valtanen, MH, eMBA

Neuvonantaja, kunnat, metsä- ja puuklusteri, pohjoinen 040 056 9716 lentualta@gmail.com

Tapio Varmola, KT

Neuvonantaja, koulutus- ja korkeakoulupolitiikka 0408304100 tapiovarmola@outlook.com

Matti Vatilo, Arkkitehti

Neuvonantaja mattivatilo@gmail.com

Timo Widbom,

Neuvonantaja, paikkatieto ja tietopalvelut timo.widbom@gmail.com

Koetellut kumppanit

Mari Dawe,

Asiakkuusjohtaja 050 441 3209 mari.dawe@bstr.fi

Juha Eskelinen, KTT

Yrittäjä, tutkija, konsultti, Melkior Oy 040 0813858 juha.eskelinen@melkior.fi

Jouko Järnefelt,

Senior Analyst, Ubigu Oy 050 373 3638 jouko.jarnefelt@ubigu.fi

Jouko Luukkonen, HTM, MBA

Omistajayrittäjä, LGR-Consulting Oy 045 189 3138 jouko.luukkonen@kotinet.com

Minna Utriainen,

COO, Strategist, Avidly 040 834 4482 minna.utriainen@avidlyagency.com

VASEK

VASEKin tietopalvelu

Lue lisää

Valtioneuvoston kanslia

INNOVA - Innovaatioekosysteemien vaikuttavuuden arviointi ja indikaattorit

Lue lisää

YritysSalo Oy

Salo, datapaketti sijoittuvalle yritykselle

Lue lisää

Satakuntaliitto

Satakunnan TKI-foorumien työpajojen fasilitointi

Lue lisää

Uuteen vuoteen kasvavalla kokoonpanolla

Tammikuun alussa asiantuntijatiimimme vahvistui viidellä osaajalla. Paluun riveihimme teki asiantuntija  Sinikukka Pyykkönen ja toivotimme tervetulleiksi asiantuntija Sara Anttilan sekä asiantuntijaharjoittelijat Eeva Leskisen ja Oskari Jokisen. Sinikukalla on vankka kokemus erilaisten aluekehittämisen ja julkisen sektorin arviointien ja selvitysten laatimisesta. Sinikukka työskentelee MDI:n viestinnän koordinointitehtävien lisäksi asiakkaiden kanssa, muun muassa julkishallinnon kehittämisen, maaseudun ja kaupunkien kehittämisen sekä … Jatka lukemista Uuteen vuoteen kasvavalla kokoonpanolla

Lue lisää

MDI Akatemia 2022 – täydennyshaku on nyt käynnissä!

Vallitsevasta koronatilanteesta johtuen olemme joutuneet siirtämään MDI Akatemian aloitusta. Nyt kuitenkin käynnistelemme Akatemiaa ja olemme avanneet täydennyshaun aluekehittäjäkoulutukseemme.  Hae mukaan pe 28.1. klo 16 mennessä! MDI Akatemiaan valituille laitamme viestiä helmikuun alussa. Vuoden 2021 opiskelijahaussa saimme jo useita loistavia hakijoita, ja valituille opiskelijoille on ilmoitettu henkilökohtaisesti valinnasta. Hae mukaan nyt täyttämällä lomake: https://q.surveypal.com/MDI-Akatemia-II-taydennyshaku MDI Akatemia – … Jatka lukemista MDI Akatemia 2022 – täydennyshaku on nyt käynnissä!

Lue lisää

Blogi: Onko käynnissä keskisuurten kaupunkien renessanssi?

Katkaiseeko koronapandemia kaupungistumisen pitkään jatkuneen trendin? Tätä pohdin itsekin blogissani heti kriisin alkuvaiheessa maaliskuussa 2020. Tuolloin arveltiin yleisesti, että pandemia on tilapäinen häiriö, joka on ohi muutamassa kuukaudessa. Kaupungistumiseen näytti tulevan särö, mutta tällä ei katsottu olevan vaikutusta pidemmän ajan valtavirtaan. Nyt ymmärrämme, että covid-19-virus on tullut jäädäkseen, ja sen kanssa on opittava elämään. Ihmisten … Jatka lukemista Blogi: Onko käynnissä keskisuurten kaupunkien renessanssi?

Lue lisää

Blogi: Tampere-ilmiö on kiihtymis- ja leviämisvaiheessa – miksi Tampere on vuodesta toiseen yksi koko maan vetovoimaisimmista kaupungeista?

Tampere ja Tampereen kaupunkiseutu on noussut korona-aikana koko maan vetovoimaisimmaksi alueeksi maan sisäisessä muuttoliikkeessä. Tampere sai määrällisesti eniten muuttovoittoa vuonna 2020, ja ennakkotietojen perusteella saamassa myös vuonna 2021. Tampere on määrällisen vetovoiman lisäksi muuttajien laadullinen suosikkikohde. Tampere nousee toistuvasti erilaisissa kyselyissä ja haastatteluissa kärkeen, kun muuttajilta tai muuttoa harkitsevilta kysytään suosikkikohteita. Tampere koetaan paikkana, johon … Jatka lukemista Blogi: Tampere-ilmiö on kiihtymis- ja leviämisvaiheessa – miksi Tampere on vuodesta toiseen yksi koko maan vetovoimaisimmista kaupungeista?

Lue lisää