Strategiat ja ohjelmat

Strategiat ja ohjelmat

Autamme näkemään ja tekemään asiat uudella tavalla.

Lue lisää

Arvioinnit

Kehittävät arvioinnit

Tähtäimessämme on toimintasi vaikuttavuuden kehittäminen arviointitiedon ja konkreettisten kehittämisehdotusten avulla.

Lue lisää

Tutkimukset ja selvitykset

Tutkimukset ja selvitykset

Saat meiltä toimivat, tutkittuun tietoon perustuvat konseptit, analyysit ja raportit.

Lue lisää

Työpajat, luennot ja leirit

Työpajat, luennot ja leirit

Kutsu meidät vetämään tilaisuus, josta kukaan ei halua jäädä paitsi.

Lue lisää

Tietopalvelut ja data-analyysit

Ratkaisemme julkisen sektorin tietojohtamisen haasteita.

Lue lisää

Kokeileva kehittäminen

Testaa kanssamme rohkeaa yhdessä oppimisen asennetta ja saavuta tuloksia ripein ottein.

Lue lisää

MDI lukuina

1 kantava ajatus, idea ja tavoite – vaikuttavampaa aluekehittämistä

3 toimistoa

27 asiantuntijan osaaminen

100+ työpajaa vuodessa

500+ huolellista ja räätälöityä teemahaastattelua

3 000+ osallistujaa pajoissa ja tapahtumissa

20 000+ vastaajaa tekemiimme kyselyihin

100 000+ junakilometriä asiakkaita tapaamaan

Me

MDI Team

Marjo Alaviitala, FM

Asiantuntija 0503294015 marjo.alaviitala@mdi.fi

Janne Antikainen, FL

Kehitysjohtaja, osakas, hallituksen puheenjohtaja 040 764 1829 janne.antikainen@mdi.fi

Rasmus Aro, VTM

Asiantuntija 040 187 1027 rasmus.aro@mdi.fi

Timo Aro, VTT

Johtava asiantuntija 045 657 7890 timo.aro@mdi.fi

Susanna Haanpää, FM

Asiantuntija 040 936 8863 susanna.haanpaa@mdi.fi

Benjamin Heikkinen, HTM

Asiantuntija 040 410 9310 benjamin.heikkinen@mdi.fi

Sebastian Hovi, YTM, Valtiot. YO

Asiantuntija 0408203342 sebastian.hovi@mdi.fi

Jaakko Huttunen, FM

Asiantuntija 044 970 7798 jaakko.huttunen@mdi.fi

Aleksi Koivisto, HTM

Asiantuntija 040 686 2604 aleksi.koivisto@mdi.fi

Anssi Kumpula

Anssi Kumpula, Kaupp. yo

Graafinen suunnittelija 050 357 9252 anssi.kumpula@mdi.fi

Eveliina Kuusisto, YTK

Asiantuntija, harjoittelija 050 469 3281 eveliina.kuusisto@mdi.fi

Valtteri Laasonen, FM

Johtava asiantuntija, osakas 050 533 0604 valtteri.laasonen@mdi.fi

Anna Laiho, VTM

Asiantuntija 040 536 5747 anna.laiho@mdi.fi

Kaisa Lähteenmäki-Smith, VTT

Johtava asiantuntija 050 513 4810 kaisa.lahteenmaki-smith@mdi.fi

Samuli Manu, YTM

Asiantuntija 050 356 3980 samuli.manu@mdi.fi

Minna Mayer, VTT

Asiantuntija 040 709 6898 minna.mayer@mdi.fi

Veera Mustonen, FM

Johtava asiantuntija 040 508 4022 veera.mustonen@mdi.fi

Iida Mäkelä, VTK

Asiantuntija 044 588 7040 iida.makela@mdi.fi

Juho Nyman, FM

Asiantuntija 050 321 8790 juho.nyman@mdi.fi

Sari Pitkänen, YTM

Asiantuntija 044 781 3185 sari.pitkanen@mdi.fi

Sinikukka Pyykkönen, HTM, YTK

Asiantuntija 040 846 0846 sinikukka.pyykkonen@mdi.fi

Sari Rannanpää, M.Phil.

Johtava asiantuntija 050 523 6872 sari.rannanpaa@mdi.fi

Tommi Ranta, KTT

Toimitusjohtaja, osakas 040 588 2839 tommi.ranta@mdi.fi

Henrika Ruokonen, HM

Asiantuntija 040 848 5557 henrika.ruokonen@mdi.fi

Kirsi Siltanen, HM

Asiantuntija 040 667 4678 kirsi.siltanen@mdi.fi

Ilppo Soininvaara, FM

Asiantuntija 050 411 0980 ilppo.soininvaara@mdi.fi

Satu Tolonen

Satu Tolonen, FM

Asiantuntija 040 704 3247 satu.tolonen@mdi.fi

Iina Tunkkari, HM

Asiantuntija 0400194301 iina.tunkkari@mdi.fi

Mikko Valtakari, FL

Johtava asiantuntija, osakas 040 569 1568 mikko.valtakari@mdi.fi

Maria Yli-Koski, KTK

Asiantuntija 040 678 5378 maria.yli-koski@mdi.fi

Advisor Team

Kristiina Erkkilä, Ph.D, KM

Neuvonantaja, koulutus ja kaupunkikehittäminen 040 705 3952 kristiina.erkkila@mdi.fi

Kari Hannus, DI

Neuvonantaja, MAL (maankäyttö, asuminen, liikenne) ja kuntien liiketoiminta 050 2970

Kristiina Helenius, KTM

Neuvonantaja, kansainväl. toimintaympäristö, Yhdysvallat 045 122 6051 / +1 202 365 9174

Eero Holstila

Eero Holstila, VTM

Neuvonantaja, kaupunkipolitiikka 050 567 2087 eero.holstila@mdi.fi

Timo Hämäläinen

Timo Hämäläinen, FM, M.A.

Neuvonantaja, kaupunkipolitiikka 040 510 0313 timo.hamalainen@mdi.fi

Petri Jalasto

Petri Jalasto, DI

Neuvonantaja, liikennepolitiikka petri.jalasto@mdi.fi

Jari Kolehmainen, HT

Neuvonantaja, alue- ja kaupunkikehittäminen 040 584 9077 jari.kolehmainen@mdi.fi

Lauri Lamminmäki, VTM

Neuvonantaja, kuntasektori 044 971 5300 lauri.lamminmaki@outlook.com

Natalia Rincon, arkkit., Ph.D.-jatko-opiskelija

Neuvonantaja, kaupunkipolitiikka 040 9359 824

Chris Smith, VTL

Neuvonantaja 040 757 7573 chris.smith@mdi.fi

Osmo Soininvaara, VTL

Neuvonantaja

Antti Suvanto, VTT

Neuvonantaja, talous- ja rahoitusasiat

Eila Valtanen, MH, eMBA

Neuvonantaja, kunnat, metsä- ja puuklusteri, pohjoinen 040 056 9716 lentualta@gmail.com

Tapio Varmola, KT

Neuvonantaja, koulutus- ja korkeakoulupolitiikka 0408304100 tapiovarmola@outlook.com

Matti Vatilo, Arkkitehti

Neuvonantaja mattivatilo@gmail.com

Jukka Vesalainen

Jukka Vesalainen, KTT

Neuvonantaja 050 562 5048 jukka.vesalainen@mdi.fi

Timo Widbom,

Neuvonantaja, paikkatieto ja tietopalvelut timo.widbom@gmail.com

Koetellut kumppanit

Mari Dawe,

Asiakkuusjohtaja 050 441 3209 mari.dawe@bstr.fi

Juha Eskelinen, KTT

Yrittäjä, tutkija, konsultti, Melkior Oy 040 0813858 juha.eskelinen@melkior.fi

Jouko Järnefelt,

Senior Analyst, Ubigu Oy 050 373 3638 jouko.jarnefelt@ubigu.fi

Jouko Luukkonen, HTM, MBA

Omistajayrittäjä, LGR-Consulting Oy 045 189 3138 jouko.luukkonen@kotinet.com

Minna Utriainen,

COO, Strategist, Avidly 040 834 4482 minna.utriainen@avidlyagency.com

Helsingin kaupunki

OmaStadi -teemaraksojen fasilitointi

Lue lisää

Kainuun sote

Tiedosta työhyvinvointia ja tuottavuutta –hankkeen kehityskeskusteluselvitys

Lue lisää

Porvoon kaupunki

Porvoon muuttoliikeanalyysi

Lue lisää

Tampereen kaupunkiseutukuntayhtymä

HYMY-hankkeen nykytilaselvitys ja hankearviointi

Lue lisää

Sopimuspalokuntatoiminnan tulevaisuuskatsaus esittää vaihtoehtoiset tulevaisuuskuvat vuoteen 2035

Sopimuspalokuntien tulevaisuuskatsaus Sammuvaa, kytevää vai liekehtivää? – Sopimuspalokuntatoiminnan vaihtoehtoiset tulevaisuuskuvat vuoteen 2035 tarkastelee sopimuspalokuntatoiminnan nykytilaa ja tulevaisuuden skenaarioita. Sopimuspalokunnilla on merkittävä rooli osana suomalaista pelastustoimen järjestelmää, joka on parhaillaan keskellä historiallista uudistusta. Samalla esimerkiksi väestö- ja aluerakenteen kehitys sekä muutokset työelämässä ja vapaa-ajalla asettavat omat haasteensa sopimuspalokuntien toimintaan. – Tulevaisuustarkastelussa oli tavoitteena tarkastella monipuolisesti sopimuspalokuntatoiminnan … Jatka lukemista Sopimuspalokuntatoiminnan tulevaisuuskatsaus esittää vaihtoehtoiset tulevaisuuskuvat vuoteen 2035

Lue lisää

Blogi: Kolme skenaariota koronan jälkeisistä kaupungeista

Alue- ja kaupunkikehittämisen keskustelu on ollut sankkana erilaisia ennusteita ja ennustuksia koronapandemian vaikutuksista esimerkiksi kaupunkiasumisen suosioon, etätyön yleistymiseen ja mökkeilykulttuuriin. Yleinen narratiivi tuntuu sanovan, että jonkinlainen muutos tapahtuu varmasti, sillä pandemia-aika on ollut “disruptio” eli haastanut tähänastisia vakiintuneita toimintatapoja. On myös muodikasta todeta, että lyhyen aikavälin muutoksia liioitellaan ja pitkän aikavälin muutoksia aliarvioidaan. Harvemmin kuitenkin … Jatka lukemista Blogi: Kolme skenaariota koronan jälkeisistä kaupungeista

Lue lisää

Tolkkupaja-hanke on kehittävän arvioinnin mukaan onnistunut tarjoamaan nuorille osuvaa toimintaa ja tarjoamaan eväitä oman tulevaisuuden suunnitteluun

Tolkkupaja-hanke on Seinäjoen kaupungin nuorisopalveluiden toteuttama ESR-rahoitteinen kehittämishanke, jonka tavoitteena on tukea ja ohjata alle 30-vuotiaita nuoria kohti osallisuutta, koulutusta ja työelämää. MDI toteutti Tolkkupaja-hankkeen kehittävän arvioinnin vuosina 2019–2021. Kehittävän arvioinnin tavoitteena oli tukea arviointitiedolla hankkeen onnistunutta toimeenpanoa sen toteutusaikana sekä tuottaa tietoa hankkeen etenemisestä suhteessa sen tavoitteisiin. Tolkkupaja-hankkeelle rakennettiin ennakoivaan vaikuttavuusarviointiin perustuva arviointimalli, jonka … Jatka lukemista Tolkkupaja-hanke on kehittävän arvioinnin mukaan onnistunut tarjoamaan nuorille osuvaa toimintaa ja tarjoamaan eväitä oman tulevaisuuden suunnitteluun

Lue lisää

Mikko Valtakarille ja Juha Eskeliselle tunnustusta vuoden 2020 työvoima ja työmarkkinat -artikkelin tutkimuksellisesta laadusta ja merkityksestä

Työpoliittisen aikakauskirjan toimitusneuvosto on palkinnut MDI:n johtavan asiantuntijan Mikko Valtakarin ja Melkior Oy:n toimitusjohtajan ja Aalto yliopiston tutkijan Juha Eskelisen kunniakirjalla tunnustuksena vuoden 2020 työvoima ja työmarkkinat -artikkelista Menetelmällisistä haasteista työllisyysvaikutusten arvioinnissa – kokemuksia viimeaikaisista arvioinneista. Toimitusneuvoston kriteereinä valinnalle olivat artikkelin tutkimuksellinen laatu ja merkitys työpolitiikan kannalta. Eskelisen ja Valtakarin artikkeli käsitteli useita vaikuttavuusarvioinnin haasteita … Jatka lukemista Mikko Valtakarille ja Juha Eskeliselle tunnustusta vuoden 2020 työvoima ja työmarkkinat -artikkelin tutkimuksellisesta laadusta ja merkityksestä

Lue lisää