Strategiat ja ohjelmat

Strategiat ja ohjelmat

Autamme näkemään ja tekemään asiat uudella tavalla.

Lue lisää

Arvioinnit

Kehittävät arvioinnit

Tähtäimessämme on toimintasi vaikuttavuuden kehittäminen arviointitiedon ja konkreettisten kehittämisehdotusten avulla.

Lue lisää

Tutkimukset ja selvitykset

Tutkimukset ja selvitykset

Saat meiltä toimivat, tutkittuun tietoon perustuvat konseptit, analyysit ja raportit.

Lue lisää

Työpajat, luennot ja leirit

Työpajat, luennot ja leirit

Kutsu meidät vetämään tilaisuus, josta kukaan ei halua jäädä paitsi.

Lue lisää

Tietopalvelut ja data-analyysit

Ratkaisemme julkisen sektorin tietojohtamisen haasteita.

Lue lisää

Kokeileva kehittäminen

Testaa kanssamme rohkeaa yhdessä oppimisen asennetta ja saavuta tuloksia ripein ottein.

Lue lisää

MDI lukuina

1 kantava ajatus, idea ja tavoite – vaikuttavampaa aluekehittämistä

3 toimistoa

27 asiantuntijan osaaminen

100+ työpajaa vuodessa

500+ huolellista ja räätälöityä teemahaastattelua

3 000+ osallistujaa pajoissa ja tapahtumissa

20 000+ vastaajaa tekemiimme kyselyihin

100 000+ junakilometriä asiakkaita tapaamaan

Me

MDI Team

Marjo Alaviitala, FM

Asiantuntija 0503294015 marjo.alaviitala@mdi.fi

Janne Antikainen, FL

Kehitysjohtaja, osakas, hallituksen puheenjohtaja 040 764 1829 janne.antikainen@mdi.fi

Rasmus Aro, VTM

Asiantuntija 040 187 1027 rasmus.aro@mdi.fi

Timo Aro, VTT

Johtava asiantuntija 045 657 7890 timo.aro@mdi.fi

Susanna Haanpää, FM

Asiantuntija 040 936 8863 susanna.haanpaa@mdi.fi

Benjamin Heikkinen, HTM

Asiantuntija 040 410 9310 benjamin.heikkinen@mdi.fi

Jaakko Huttunen, FM

Asiantuntija 044 970 7798 jaakko.huttunen@mdi.fi

Aleksi Koivisto, HTM

Asiantuntija 040 686 2604 aleksi.koivisto@mdi.fi

Anssi Kumpula

Anssi Kumpula, Kaupp. yo

Graafinen suunnittelija 050 357 9252 anssi.kumpula@mdi.fi

Valtteri Laasonen, FM

Johtava asiantuntija, osakas 050 533 0604 valtteri.laasonen@mdi.fi

Anna Laiho, VTM

Asiantuntija 040 536 5747 anna.laiho@mdi.fi

Kaisa Lähteenmäki-Smith, VTT

Johtava asiantuntija 050 513 4810 kaisa.lahteenmaki-smith@mdi.fi

Samuli Manu, YTM

Asiantuntija 050 356 3980 samuli.manu@mdi.fi

Minna Mayer, VTT

Asiantuntija 040 709 6898 minna.mayer@mdi.fi

Veera Mustonen, FM

Johtava asiantuntija 040 508 4022 veera.mustonen@mdi.fi

Iida Mäkelä, VTK

Asiantuntija 044 588 7040 iida.makela@mdi.fi

Juho Nyman, FM

Asiantuntija 050 321 8790 juho.nyman@mdi.fi

Sara Peltonen, FM

Asiantuntija sara.peltonen@mdi.fi

Sinikukka Pyykkönen, HTM, YTK

Asiantuntija 040 846 0846 sinikukka.pyykkonen@mdi.fi

Sari Rannanpää, M.Phil.

Johtava asiantuntija 050 523 6872 sari.rannanpaa@mdi.fi

Tommi Ranta, KTT

Toimitusjohtaja, osakas 040 588 2839 tommi.ranta@mdi.fi

Henrika Ruokonen, HM

Asiantuntija 040 848 5557 henrika.ruokonen@mdi.fi

Kirsi Siltanen, HM

Asiantuntija 040 667 4678 kirsi.siltanen@mdi.fi

Ilppo Soininvaara, FM

Asiantuntija 050 411 0980 ilppo.soininvaara@mdi.fi

Satu Tolonen

Satu Tolonen, FM

Asiantuntija 040 704 3247 satu.tolonen@mdi.fi

Mikko Valtakari, FL

Johtava asiantuntija, osakas 040 569 1568 mikko.valtakari@mdi.fi

Maria Yli-Koski, KTK

Asiantuntija 040 678 5378 maria.yli-koski@mdi.fi

Advisor Team

Kristiina Erkkilä, Ph.D, KM

Neuvonantaja, koulutus ja kaupunkikehittäminen 040 705 3952 kristiina.erkkila@mdi.fi

Kari Hannus, DI

Neuvonantaja, MAL (maankäyttö, asuminen, liikenne) ja kuntien liiketoiminta 050 2970

Kristiina Helenius, KTM

Neuvonantaja, kansainväl. toimintaympäristö, Yhdysvallat 045 122 6051 / +1 202 365 9174

Eero Holstila

Eero Holstila, VTM

Neuvonantaja, kaupunkipolitiikka 050 567 2087 eero.holstila@mdi.fi

Timo Hämäläinen

Timo Hämäläinen, FM, M.A.

Neuvonantaja, kaupunkipolitiikka 040 510 0313 timo.hamalainen@mdi.fi

Petri Jalasto

Petri Jalasto, DI

Neuvonantaja, liikennepolitiikka petri.jalasto@mdi.fi

Jari Kolehmainen, HT

Neuvonantaja, alue- ja kaupunkikehittäminen 040 584 9077 jari.kolehmainen@mdi.fi

Lauri Lamminmäki, VTM

Neuvonantaja, kuntasektori 044 971 5300 lauri.lamminmaki@outlook.com

Natalia Rincon, arkkit., Ph.D.-jatko-opiskelija

Neuvonantaja, kaupunkipolitiikka 040 9359 824

Chris Smith, VTL

Neuvonantaja 040 757 7573 chris.smith@mdi.fi

Osmo Soininvaara, VTL

Neuvonantaja

Antti Suvanto, VTT

Neuvonantaja, talous- ja rahoitusasiat

Eila Valtanen, MH, eMBA

Neuvonantaja, kunnat, metsä- ja puuklusteri, pohjoinen 040 056 9716 lentualta@gmail.com

Tapio Varmola, KT

Neuvonantaja, koulutus- ja korkeakoulupolitiikka 0408304100 tapiovarmola@outlook.com

Matti Vatilo, Arkkitehti

Neuvonantaja mattivatilo@gmail.com

Jukka Vesalainen

Jukka Vesalainen, KTT

Neuvonantaja 050 562 5048 jukka.vesalainen@mdi.fi

Koetellut kumppanit

Mari Dawe,

Asiakkuusjohtaja 050 441 3209 mari.dawe@bstr.fi

Juha Eskelinen, KTT

Yrittäjä, tutkija, konsultti, Melkior Oy 040 0813858 juha.eskelinen@melkior.fi

Jouko Järnefelt,

Senior Analyst, Ubigu Oy 050 373 3638 jouko.jarnefelt@ubigu.fi

Jouko Luukkonen, HTM, MBA

Omistajayrittäjä, LGR-Consulting Oy 045 189 3138 jouko.luukkonen@kotinet.com

Minna Utriainen,

COO, Strategist, Avidly 040 834 4482 minna.utriainen@avidlyagency.com

VNK (VN TEAS)

KULTA - Metsälappalaisen kulttuurin erityispiirteet

Lue lisää

Vantaan kaupunki

Vantaan kehäradan laajemman vaikuttavuuden mittarit

Lue lisää

Uudenmaan liitto

Uudenmaan väestöskenaariot

Lue lisää

Uudenmaan ELY-keskus

Luovan henkilöstö- ja sidosryhmätilaisuuksien fasilitointi

Lue lisää

Työnvälitystä onnistuttu tehostamaan Varsinais-Suomessa TE-toimiston ja palveluntuottajan tiiviillä yhteistyöllä

MDI ja Melkior toteuttivat Tehostettu työnvälitys -palvelun arviointi- ja vaikuttavuustutkimuksen Varsinais-Suomen ELY-keskuksen toimeksiannosta. Arvioinnin tulosten mukaan TE-palvelujen vaikuttavuutta on kokonaisuutena kyetty tehostamaan tehostetun työnvälityspalvelun kaltaisella toimintamallilla. Tehostettu työnvälitys -malli on otettu käyttöön Varsinais-Suomessa syksyllä 2017 vastauksena alueen teollisuuden rakennemuutoksen aiheuttamiin mittaviin rekrytointitarpeisiin. Työnvälitystä lisäresursoitiin ostopalvelulla, jossa palveluntuottajana toimi Työelämän Infopiste Oy. Toimintamallin lähtökohtana on ollut … Jatka lukemista Työnvälitystä onnistuttu tehostamaan Varsinais-Suomessa TE-toimiston ja palveluntuottajan tiiviillä yhteistyöllä

Lue lisää

Kunteko on antanut vauhtia kuntien kehittämistyölle

MDI on arvioinut Kunteko 2020 -ohjelman, jonka päämääränä on ollut edistää kuntatyön tuottavuutta, tuloksellisuutta sekä työelämän ja palveluiden laatua. Arvioinnin mukaan Kunteko-ohjelma on ollut kuntien työelämän kehittämisessä viime vuosina tärkeä toimija, joka on tukenut ja täydentänyt kunnissa tehtävää kehittämistyötä toteutusaikanaan. Ohjelma on parantanut kehittämisosaamista, käynnistänyt yhteistoiminnallista kehittämistyötä, tukenut käynnissä olevaa kehittämistyötä ja parantanut kehittämistyön vaikuttavuutta, … Jatka lukemista Kunteko on antanut vauhtia kuntien kehittämistyölle

Lue lisää

Kotka-Haminan seudun asuntomarkkinaselvitys antaa eväitä asumisen kehittämiseen

MDI selvitti Kotka-Haminan seudun asuntomarkkinoiden tilannetta ja asumispreferenssejä. Selvityksen mukaan alueella on asumiseen liittyen sekä mahdollisuuksia että haasteita, joihin voidaan tarttua asumisen kehittämiseksi laadittujen suositusten avulla. Selvityksen mukaan alueen asuntomarkkinoiden suurimmat haasteet liittyvät kohtaanto-ongelmaan: asuntojen tarjonta ja sijainnit eivät vastaa kysyntää. Alueella ei myöskään vielä hyödynnetä riittävästi uudenlaisia asumisen konsepteja. Kaupunkikeskustojen viihtyisyyteen ja kaupunkikulttuuriin sekä … Jatka lukemista Kotka-Haminan seudun asuntomarkkinaselvitys antaa eväitä asumisen kehittämiseen

Lue lisää

Visiotyö esittelee Mellunkylän kehittämisen mahdollisuuksia

MDI ja Uusi Kaupunki -kollektiivi laativat Mellunkylän visiotyön Helsingin kaupungille. Mellunkylä on yksi kaupungin nk. kaupunkiuudistusalueista yhdessä Malmin ja Malminkartanon kanssa. Kaupunkiuudistusalueilla pyritään vähentämään hyvinvointieroja, kehittämään turvallisuuden tunnetta ja viihtyvyyttä, sekä lisäämään alueiden elinvoimaa ja houkuttelevuutta. Nyt laadittu visiotyö on jatkoa MDI:n ja kollektiivin Malmin kehittämisen skenaario- ja visiotyölle. Visiotyö ohjaa Mellunkylän alueen jatkosuunnittelua. Mellunkylä … Jatka lukemista Visiotyö esittelee Mellunkylän kehittämisen mahdollisuuksia

Lue lisää