Strategiat ja ohjelmat

Strategiat ja ohjelmat

Autamme näkemään ja tekemään asiat uudella tavalla.

Lue lisää

Arvioinnit

Kehittävät arvioinnit

Tähtäimessämme on toimintasi vaikuttavuuden kehittäminen arviointitiedon ja konkreettisten kehittämisehdotusten avulla.

Lue lisää

Tutkimukset ja selvitykset

Tutkimukset ja selvitykset

Saat meiltä toimivat, tutkittuun tietoon perustuvat konseptit, analyysit ja raportit.

Lue lisää

Työpajat, luennot ja leirit

Työpajat, luennot ja leirit

Kutsu meidät vetämään tilaisuus, josta kukaan ei halua jäädä paitsi.

Lue lisää

Tietopalvelut ja data-analyysit

Ratkaisemme julkisen sektorin tietojohtamisen haasteita.

Lue lisää

Kokeileva kehittäminen

Testaa kanssamme rohkeaa yhdessä oppimisen asennetta ja saavuta tuloksia ripein ottein.

Lue lisää

MDI lukuina

1 kantava ajatus, idea ja tavoite – vaikuttavampaa aluekehittämistä

3 toimistoa

27 asiantuntijan osaaminen

100+ työpajaa vuodessa

500+ huolellista ja räätälöityä teemahaastattelua

3 000+ osallistujaa pajoissa ja tapahtumissa

20 000+ vastaajaa tekemiimme kyselyihin

100 000+ junakilometriä asiakkaita tapaamaan

Me

MDI Team

Marjo Alaviitala, FM

Asiantuntija 0503294015 marjo.alaviitala@mdi.fi

Janne Antikainen, FL

Kehitysjohtaja, osakas, hallituksen puheenjohtaja 040 764 1829 janne.antikainen@mdi.fi

Niklas Aro, Luonnont. yo. (maantiede)

Asiantuntija, harjoittelija niklas.aro@mdi.fi

Rasmus Aro, VTM

Asiantuntija 040 187 1027 rasmus.aro@mdi.fi

Timo Aro, VTT

Johtava asiantuntija 045 657 7890 timo.aro@mdi.fi

Susanna Haanpää, FM

Asiantuntija 040 936 8863 susanna.haanpaa@mdi.fi

Benjamin Heikkinen, HTM

Asiantuntija 040 410 9310 benjamin.heikkinen@mdi.fi

Jaakko Huttunen, FM

Asiantuntija 044 970 7798 jaakko.huttunen@mdi.fi

Aleksi Koivisto, HTM

Asiantuntija 040 686 2604 aleksi.koivisto@mdi.fi

Anssi Kumpula

Anssi Kumpula, KTK

Graafinen suunnittelija 050 357 9252 anssi.kumpula@mdi.fi

Valtteri Laasonen, FM

Johtava asiantuntija, osakas 050 533 0604 valtteri.laasonen@mdi.fi

Anna Laiho, VTM

Asiantuntija 040 536 5747 anna.laiho@mdi.fi

Kaisa Lähteenmäki-Smith, VTT

Johtava asiantuntija 050 513 4810 kaisa.lahteenmaki-smith@mdi.fi

Samuli Manu, YTM

Asiantuntija 050 356 3980 samuli.manu@mdi.fi

Minna Mayer, VTT

Asiantuntija 040 709 6898 minna.mayer@mdi.fi

Veera Mustonen, FM

Johtava asiantuntija 040 508 4022 veera.mustonen@mdi.fi

Iida Mäkelä, VTK

Asiantuntija 044 588 7040 iida.makela@mdi.fi

Juho Nyman, FM

Asiantuntija 050 321 8790 juho.nyman@mdi.fi

Sinikukka Pyykkönen, HTM, YTK

Asiantuntija 040 846 0846 sinikukka.pyykkonen@mdi.fi

Sari Rannanpää, M.Phil.

Johtava asiantuntija 050 523 6872 sari.rannanpaa@mdi.fi

Tommi Ranta, KTT

Toimitusjohtaja, osakas 040 588 2839 tommi.ranta@mdi.fi

Henrika Ruokonen, HM

Asiantuntija 040 848 5557 henrika.ruokonen@mdi.fi

Kirsi Siltanen, HM

Asiantuntija 040 667 4678 kirsi.siltanen@mdi.fi

Ilppo Soininvaara, FM

Asiantuntija 050 411 0980 ilppo.soininvaara@mdi.fi

Satu Tolonen

Satu Tolonen, FM

Asiantuntija 040 704 3247 satu.tolonen@mdi.fi

Iina Tunkkari, HTK

Asiantuntija, harjoittelija iina.tunkkari@mdi.fi

Mikko Valtakari, FL

Johtava asiantuntija, osakas 040 569 1568 mikko.valtakari@mdi.fi

Maria Yli-Koski, KTK

Asiantuntija 040 678 5378 maria.yli-koski@mdi.fi

Advisor Team

Kristiina Erkkilä, Ph.D, KM

Neuvonantaja, koulutus ja kaupunkikehittäminen 040 705 3952

Kari Hannus, DI

Neuvonantaja, MAL (maankäyttö, asuminen, liikenne) ja kuntien liiketoiminta 050 2970

Kristiina Helenius, KTM

Neuvonantaja, kansainväl. toimintaympäristö, Yhdysvallat 045 122 6051 / +1 202 365 9174

Eero Holstila

Eero Holstila, VTM

Neuvonantaja, kaupunkipolitiikka 050 567 2087 eero.holstila@mdi.fi

Timo Hämäläinen

Timo Hämäläinen, FM, M.A.

Neuvonantaja, kaupunkipolitiikka 040 510 0313 timo.hamalainen@mdi.fi

Petri Jalasto

Petri Jalasto, DI

Neuvonantaja, liikennepolitiikka petri.jalasto@mdi.fi

Jari Kolehmainen, HT

Neuvonantaja, alue- ja kaupunkikehittäminen 040 584 9077 jari.kolehmainen@mdi.fi

Lauri Lamminmäki, VTM

Neuvonantaja, kuntasektori

Natalia Rincon, arkkit., Ph.D.-jatko-opiskelija

Neuvonantaja, kaupunkipolitiikka 040 9359 824

Chris Smith, VTL

Neuvonantaja 040 757 7573 chris.smith@mdi.fi

Osmo Soininvaara, VTL

Neuvonantaja

Antti Suvanto, VTT

Neuvonantaja, talous- ja rahoitusasiat

Katja Syvärinen, FM

Neuvonantaja, osallisuus, palvelumuotoilu, viestintä 050 463 7673

Eila Valtanen, MH, eMBA

Neuvonantaja, kunnat, metsä- ja puuklusteri, pohjoinen 040 056 9716 lentualta@gmail.com

Matti Vatilo, Arkkitehti

Neuvonantaja mattivatilo@gmail.com

Jukka Vesalainen

Jukka Vesalainen, KTT

Neuvonantaja 050 562 5048 jukka.vesalainen@mdi.fi

Erkki Virtanen, VTK

Neuvonantaja, elinkeinopolitiikka

Koetellut kumppanit

Mari Dawe,

Asiakkuusjohtaja 050 441 3209 mari.dawe@bstr.fi

Jouko Järnefelt,

Senior Analyst, Ubigu Oy 050 373 3638 jouko.jarnefelt@ubigu.fi

Eero Laesterä, HT

Hallituksen puheenjohtaja, Perlacon Oy 0400 735 772 eero.laestera@perlacon.fi

Jouko Luukkonen, HTM, MBA

Omistajayrittäjä, LGR-Consulting Oy 045 189 3138 jouko.luukkonen@kotinet.com

Minna Utriainen,

COO, Strategist, Avidly 040 834 4482 minna.utriainen@avidlyagency.com

Tillväxtanalys (Ruotsi) ja KRD (Norja)

Kansallisen ohjelmallisen kehittämisen tietojen kerääminen

Lue lisää

Helsingin kaupunki / Rail Baltica

Rail Baltica Growth Strategy Moderation and Corridor Analysis, kasvustrategian hallintomallin suunnittelu

Lue lisää

Kirkkonummen kunta

Kirkkonummen valtuustoseminaarin fasilitointi

Lue lisää

Hämeen liitto

CREATOR-miniohjelman alueellinen työpaja

Lue lisää

Siltasopimusten toimintamallin arviointi tuottaa kehittämisehdotuksia

MDI toteuttaa työ- ja elinkeinoministeriölle selvityksen, jossa tarkastellaan siltasopimuksen toimintamallia ja prosessia, siltasopimusten vaikutuksia sekä määritellään ehdotus kriteeristöksi mahdollisten uusien siltasopimusalueiden valintaan. Siltasopimus on prosessi, joka perustuu toimijoiden yhteistyöhön yli hallinnollisten rajojen, ja se on kehitetty alueiden kasvun tueksi ja mahdollisuuksien hyödyntämiseksi. Siltasopimuksia on tehty toistaiseksi neljällä alueella: valtion ja Lounais-Suomen välinen siltasopimus solmittiin vuosille … Jatka lukemista Siltasopimusten toimintamallin arviointi tuottaa kehittämisehdotuksia

Lue lisää

VN TEAS -hankkeessa tutkitaan toimeentulotuen rahoituksen vaikutuksia kuntien toimintaan

Käynnissä olevan VN TEAS -tutkimushankkeen tavoitteena on kerätä tietoa siitä, miten perustoimeentulotuen rahoitusvastuu näkyy kuntien toiminnassa ja miten rahoitusmalli ohjaa kuntien toimintaa ja päätöksentekoa. Hankkeessa arvioidaan lisäksi, mitkä mahdollisuudet kunnilla on vaikuttaa toimeentulotuen käyttöön ja menoihin ja onko kunnan rahoitusosuus perustoimeentulotuen kustannuksista toiminut kunnille kannusteena vähentää ja ehkäistä toimeentulotuen tarpeen syntymistä. Tutkimuksen tavoitteena on myös … Jatka lukemista VN TEAS -hankkeessa tutkitaan toimeentulotuen rahoituksen vaikutuksia kuntien toimintaan

Lue lisää

Blogi: Lisää liikenneyhteyksiä, luontoa ja laulua!

Koivujen huminaa ja auringon lämpöä – on jälleen aika juhlia uusia ylioppilaita! Tulevaisuus on nuorten käsissä. MDI on perinteisesti toteuttanut vuosittain kuntapäättäjille ja viranhaltijoille suunnatun kuntakyselyn. Tänä vuonna halusimme nostaa rinnalle nuorten näkökulman, ja kysyimme erityisesti toisen asteen opiskelijoilta näkemyksiä kunta- ja aluekehityksestä. Kyselyyn kerättiin vastauksia muun muassa Suomen nuorisoalan kattojärjestö Allianssin, Suomen Lukiolaisten Liiton … Jatka lukemista Blogi: Lisää liikenneyhteyksiä, luontoa ja laulua!

Lue lisää

MDI muistaa ylioppilaita perinteisillä stipendeillä

MDI jakaa stipendit Seinäjoen lukiossa ja Kansainvälisen liiketoiminnan lukiossa Helsingissä erityisesti yhteiskuntaopissa ja maantieteessä ansioituneille abiturienteille. Tänä keväänä MDI-stipendin saavat Seinäjoen lukiossa Nella Poltto, Otto Haapala ja Saara Viitanen. Kansainvälisen liiketoiminnan lukiossa Helsingissä stipendin saavat Matias Laukkanen, Aarni Parkkari ja Saku Sjöman. Paljon onnea kaikille uusille ylioppilaille!

Lue lisää