Strategiat ja ohjelmat

Strategiat ja ohjelmat

Autamme näkemään ja tekemään asiat uudella tavalla.

Lue lisää

Arvioinnit

Kehittävät arvioinnit

Tähtäimessämme on toimintasi vaikuttavuuden kehittäminen arviointitiedon ja konkreettisten kehittämisehdotusten avulla.

Lue lisää

Tutkimukset ja selvitykset

Tutkimukset ja selvitykset

Saat meiltä toimivat, tutkittuun tietoon perustuvat konseptit, analyysit ja raportit.

Lue lisää

Työpajat, luennot ja leirit

Työpajat, luennot ja leirit

Kutsu meidät vetämään tilaisuus, josta kukaan ei halua jäädä paitsi.

Lue lisää

Tietopalvelut ja data-analyysit

Ratkaisemme julkisen sektorin tietojohtamisen haasteita.

Lue lisää

Kokeileva kehittäminen

Testaa kanssamme rohkeaa yhdessä oppimisen asennetta ja saavuta tuloksia ripein ottein.

Lue lisää

MDI lukuina

1 kantava ajatus, idea ja tavoite – vaikuttavampaa aluekehittämistä

3 toimistoa

27 asiantuntijan osaaminen

100+ työpajaa vuodessa

500+ huolellista ja räätälöityä teemahaastattelua

3 000+ osallistujaa pajoissa ja tapahtumissa

20 000+ vastaajaa tekemiimme kyselyihin

100 000+ junakilometriä asiakkaita tapaamaan

Me

MDI Team

Janne Antikainen, FL

Kehitysjohtaja, osakas, hallituksen puheenjohtaja 040 764 1829 janne.antikainen@mdi.fi

Niklas Aro, LUK

Asiantuntija 044 293 0897 niklas.aro@mdi.fi

Rasmus Aro, VTM

Asiantuntija 040 187 1027 rasmus.aro@mdi.fi

Timo Aro, VTT

Johtava asiantuntija 045 657 7890 timo.aro@mdi.fi

Benjamin Heikkinen, HTM

Asiantuntija 040 410 9310 benjamin.heikkinen@mdi.fi

Marjo Honkaranta, FM, AmO

Asiantuntija 0503294015 marjo.honkaranta@mdi.fi

Sebastian Hovi, YTM, Valtiot. YO

Asiantuntija 0408203342 sebastian.hovi@mdi.fi

Jaakko Huttunen, FM

Asiantuntija 044 970 7798 jaakko.huttunen@mdi.fi

Aleksi Koivisto, HTM

Asiantuntija 040 686 2604 aleksi.koivisto@mdi.fi

Anssi Kumpula

Anssi Kumpula, Kaupp. yo

Graafinen suunnittelija 050 357 9252 anssi.kumpula@mdi.fi

Valtteri Laasonen, FM

Johtava asiantuntija, osakas 050 533 0604 valtteri.laasonen@mdi.fi

Anna Laiho, VTM

Asiantuntija 040 536 5747 anna.laiho@mdi.fi

Kaisa Lähteenmäki-Smith, VTT

Johtava asiantuntija 050 513 4810 kaisa.lahteenmaki-smith@mdi.fi

Samuli Manu, YTM

Asiantuntija 050 356 3980 samuli.manu@mdi.fi

Minna Mayer, VTT

Asiantuntija 040 709 6898 minna.mayer@mdi.fi

Juho Nyman, FM

Asiantuntija 050 321 8790 juho.nyman@mdi.fi

Sari Pitkänen, YTM

Asiantuntija 044 781 3185 sari.pitkanen@mdi.fi

Sinikukka Pyykkönen, HTM, YTK

Asiantuntija 040 846 0846 sinikukka.pyykkonen@mdi.fi

Sari Rannanpää, M.Phil.

Johtava asiantuntija 050 523 6872 sari.rannanpaa@mdi.fi

Tommi Ranta, KTT

Toimitusjohtaja, osakas 040 588 2839 tommi.ranta@mdi.fi

Henrika Ruokonen, HM

Asiantuntija 040 848 5557 henrika.ruokonen@mdi.fi

Kirsi Siltanen, HM

Asiantuntija 040 667 4678 kirsi.siltanen@mdi.fi

Ilppo Soininvaara, FM

Asiantuntija 050 411 0980 ilppo.soininvaara@mdi.fi

Satu Tolonen

Satu Tolonen, FM

Asiantuntija 040 704 3247 satu.tolonen@mdi.fi

Iina Tunkkari, HM

Asiantuntija 0400194301 iina.tunkkari@mdi.fi

Mikko Valtakari, FL

Johtava asiantuntija, osakas 040 569 1568 mikko.valtakari@mdi.fi

Maria Yli-Koski, KTK

Asiantuntija 040 678 5378 maria.yli-koski@mdi.fi

Advisor Team

Kristiina Erkkilä, Ph.D, KM

Neuvonantaja, koulutus ja kaupunkikehittäminen 040 705 3952 kristiina.erkkila@mdi.fi

Kari Hannus, DI

Neuvonantaja, MAL (maankäyttö, asuminen, liikenne) ja kuntien liiketoiminta 050 2970

Kristiina Helenius, KTM

Neuvonantaja, kansainväl. toimintaympäristö, Yhdysvallat 045 122 6051 / +1 202 365 9174

Eero Holstila

Eero Holstila, VTM

Neuvonantaja, kaupunkipolitiikka 050 567 2087 eero.holstila@mdi.fi

Timo Hämäläinen

Timo Hämäläinen, FM, M.A.

Neuvonantaja, kaupunkipolitiikka 040 510 0313 timo.hamalainen@mdi.fi

Petri Jalasto

Petri Jalasto, DI

Neuvonantaja, liikennepolitiikka petri.jalasto@mdi.fi

Jari Kolehmainen, HT

Neuvonantaja, alue- ja kaupunkikehittäminen 040 584 9077 jari.kolehmainen@mdi.fi

Lauri Lamminmäki, VTM

Neuvonantaja, kuntasektori 044 971 5300 lauri.lamminmaki@outlook.com

Natalia Rincon, arkkit., Ph.D.-jatko-opiskelija

Neuvonantaja, kaupunkipolitiikka 040 9359 824

Chris Smith, VTL

Neuvonantaja 040 757 7573 chris.smith@mdi.fi

Osmo Soininvaara, VTL

Neuvonantaja

Antti Suvanto, VTT

Neuvonantaja, talous- ja rahoitusasiat

Eila Valtanen, MH, eMBA

Neuvonantaja, kunnat, metsä- ja puuklusteri, pohjoinen 040 056 9716 lentualta@gmail.com

Tapio Varmola, KT

Neuvonantaja, koulutus- ja korkeakoulupolitiikka 0408304100 tapiovarmola@outlook.com

Matti Vatilo, Arkkitehti

Neuvonantaja mattivatilo@gmail.com

Jukka Vesalainen

Jukka Vesalainen, KTT

Neuvonantaja 050 562 5048 jukka.vesalainen@mdi.fi

Timo Widbom,

Neuvonantaja, paikkatieto ja tietopalvelut timo.widbom@gmail.com

Koetellut kumppanit

Mari Dawe,

Asiakkuusjohtaja 050 441 3209 mari.dawe@bstr.fi

Juha Eskelinen, KTT

Yrittäjä, tutkija, konsultti, Melkior Oy 040 0813858 juha.eskelinen@melkior.fi

Jouko Järnefelt,

Senior Analyst, Ubigu Oy 050 373 3638 jouko.jarnefelt@ubigu.fi

Jouko Luukkonen, HTM, MBA

Omistajayrittäjä, LGR-Consulting Oy 045 189 3138 jouko.luukkonen@kotinet.com

Minna Utriainen,

COO, Strategist, Avidly 040 834 4482 minna.utriainen@avidlyagency.com

Työ- ja elinkeinoministeriö

Työelämä 2020 -hankkeen avaustilaisuus

Lue lisää

Frami Oy, Innovaatioverkosto

Pikkukaupunkien innovaatioympäristöjen kehittäminen ja InnoHub-konseptin rakentaminen

Lue lisää

Työ- ja elinkeinoministeriö

Manner-Suomen rakennerahasto-ohjelman 2014–2020 ennakkoarviointi

Lue lisää

Maa- ja metsätalousministeriö

Manner-Suomen maaseudun kehittämisohjelman 2014–2020 ennakkoarviointi

Lue lisää

Etätyön vaikutus liikenteen kasvihuonekaasupäästöihin maltillinen

MDI selvitti Ramboll Finlandin ja Telian kanssa valtioneuvoston kanslialle etätyön ja liikenteen uusien palveluiden vaikutuksia liikenteen kasvihuonepäästöihin. Selvitys on osa fossiilittoman liikenteen tiekartan valmistelua. Etätyön lisääntyminen vähentää työmatkaliikennettä kaikilla kulkumuodoilla. Selvityksen mukaan etätyöllä on lyhyen aikavälin vaikutuksia sekä työmatkojen että muiden päivän matkojen määrään, suuntautumiseen ja kulkutapaan ja pitkän aikavälin vaikutuksia asuin- ja työpaikkavalintoihin ja … Jatka lukemista Etätyön vaikutus liikenteen kasvihuonekaasupäästöihin maltillinen

Lue lisää

Tiedote: Koronakriisi vauhditti nuorisotoimialan digiloikkaa

MDI ja Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulun Nuorisoalan tutkimus- ja kehittämiskeskus Juvenia ovat toteuttaneet selvityksen koronakriisin vaikutuksista nuorisotoimialaan. Selvityksen toimeksiantaja on valtion nuorisoneuvosto. Tulosten perusteella nuorisotoimiala reagoi koronakriisiin nopeasti. Siirtyminen verkkoympäristöön muutti alan käytäntöjä ja toiminnan tavoittamaa joukkoa. Koronakriisin keskeinen vaikutus on ollut alan digitalisaatiokehityksen nopea kiihtyminen. Siirtyminen verkkoympäristöön muutti alan käytäntöjä ja toiminnan tavoittamaa joukkoa. Koronakriisin myötä … Jatka lukemista Tiedote: Koronakriisi vauhditti nuorisotoimialan digiloikkaa

Lue lisää

MDI vuorovaikutusvastaavaksi strategisen tutkimuksen neuvoston rahoittamaan hankkeeseen

MDI osallistuu vuorovaikutusvastaavana Taloudellinen ja sosiaalinen kestävyys läpi ajan ja alueiden ikääntyvässä yhteiskunnassa (SustAgeable) -hankkeeseen, jota rahoittaa Suomen Akatemian yhteydessä toimiva strategisen tutkimuksen neuvosto (STN). Hanke kuuluu tänä vuonna käynnistyvään Väestörakenteen muutokset – syyt, seuraukset ja ratkaisut, DEMOGRAPHY (2021–2027) -ohjelmaan, jossa “etsitään tutkimuksen avulla ratkaisuja väestön ikärakenteen muutoksiin sopeutumiseksi ja yhteiskunnallisen toiminta- ja uudistumiskyvyn säilyttämiseksi”. … Jatka lukemista MDI vuorovaikutusvastaavaksi strategisen tutkimuksen neuvoston rahoittamaan hankkeeseen

Lue lisää

Maaseutuparlamentti kutsuu keskustelemaan maaseudun kehittämisestä – MDI mukana Kumppanitorilla

Toimimme tänä vuonna Maaseutuparlamentti-tapahtuman kumppanina. Järjestämme osana tapahtumaa kaksi virtuaalista työpajaa, ja olemme mukana virtuaalisella Kumppanitorilla. Miten monipaikkaisia maaseudulle? -työpajassa keskustellaan valtion, maakuntien, kuntien ja yritysten keinoista edistää monipaikkaista työtä ja asumista maaseudulla. Työpajassa kuullaan alustus sekä keskustellaan pienryhmissä. Työpaja on osa MDI:n, Suomen ympäristökeskuksen ja Luonnonvarakeskuksen toteuttamaa valtioneuvoston kanslian rahoittamaa tutkimushanketta. Työpaja järjestetään tiistaina … Jatka lukemista Maaseutuparlamentti kutsuu keskustelemaan maaseudun kehittämisestä – MDI mukana Kumppanitorilla

Lue lisää