Strategiat ja ohjelmat

Strategiat ja ohjelmat

Autamme näkemään ja tekemään asiat uudella tavalla.

Lue lisää

Arvioinnit

Kehittävät arvioinnit

Tähtäimessämme on toimintasi vaikuttavuuden kehittäminen arviointitiedon ja konkreettisten kehittämisehdotusten avulla.

Lue lisää

Tutkimukset ja selvitykset

Tutkimukset ja selvitykset

Saat meiltä toimivat, tutkittuun tietoon perustuvat konseptit, analyysit ja raportit.

Lue lisää

Työpajat, luennot ja leirit

Työpajat, luennot ja leirit

Kutsu meidät vetämään tilaisuus, josta kukaan ei halua jäädä paitsi.

Lue lisää

Tietopalvelut ja data-analyysit

Ratkaisemme julkisen sektorin tietojohtamisen haasteita.

Lue lisää

Kokeileva kehittäminen

Testaa kanssamme rohkeaa yhdessä oppimisen asennetta ja saavuta tuloksia ripein ottein.

Lue lisää

MDI lukuina

1 kantava ajatus, idea ja tavoite – vaikuttavampaa aluekehittämistä

3 toimistoa

27 asiantuntijan osaaminen

100+ työpajaa vuodessa

500+ huolellista ja räätälöityä teemahaastattelua

3 000+ osallistujaa pajoissa ja tapahtumissa

20 000+ vastaajaa tekemiimme kyselyihin

100 000+ junakilometriä asiakkaita tapaamaan

Me

MDI Team

Marjo Alaviitala, FM

Asiantuntija 0503294015 marjo.alaviitala@mdi.fi

Janne Antikainen, FL

Kehitysjohtaja, osakas, hallituksen puheenjohtaja 040 764 1829 janne.antikainen@mdi.fi

Rasmus Aro, VTM

Asiantuntija 040 187 1027 rasmus.aro@mdi.fi

Timo Aro, VTT

Johtava asiantuntija 045 657 7890 timo.aro@mdi.fi

Susanna Haanpää, FM

Asiantuntija 040 936 8863 susanna.haanpaa@mdi.fi

Benjamin Heikkinen, HTM

Asiantuntija 040 410 9310 benjamin.heikkinen@mdi.fi

Jaakko Huttunen, FM

Asiantuntija 044 970 7798 jaakko.huttunen@mdi.fi

Aleksi Koivisto, HTM

Asiantuntija 040 686 2604 aleksi.koivisto@mdi.fi

Anssi Kumpula

Anssi Kumpula, KTK

Graafinen suunnittelija 050 357 9252 anssi.kumpula@mdi.fi

Valtteri Laasonen, FM

Johtava asiantuntija, osakas 050 533 0604 valtteri.laasonen@mdi.fi

Anna Laiho, VTM

Asiantuntija 040 536 5747 anna.laiho@mdi.fi

Kaisa Lähteenmäki-Smith, VTT

Johtava asiantuntija 050 513 4810 kaisa.lahteenmaki-smith@mdi.fi

Samuli Manu, YTM

Asiantuntija 050 356 3980 samuli.manu@mdi.fi

Minna Mayer, VTT

Asiantuntija 040 709 6898 minna.mayer@mdi.fi

Veera Mustonen, FM

Johtava asiantuntija 040 508 4022 veera.mustonen@mdi.fi

Iida Mäkelä, VTK

Asiantuntija 044 588 7040 iida.makela@mdi.fi

Juho Nyman, FM

Asiantuntija 050 321 8790 juho.nyman@mdi.fi

Sinikukka Pyykkönen, HTM, YTK

Asiantuntija 040 846 0846 sinikukka.pyykkonen@mdi.fi

Sari Rannanpää, M.Phil.

Johtava asiantuntija 050 523 6872 sari.rannanpaa@mdi.fi

Tommi Ranta, KTT

Toimitusjohtaja, osakas 040 588 2839 tommi.ranta@mdi.fi

Henrika Ruokonen, HM

Asiantuntija 040 848 5557 henrika.ruokonen@mdi.fi

Kirsi Siltanen, HM

Asiantuntija 040 667 4678 kirsi.siltanen@mdi.fi

Ilppo Soininvaara, FM

Asiantuntija 050 411 0980 ilppo.soininvaara@mdi.fi

Satu Tolonen

Satu Tolonen, FM

Asiantuntija 040 704 3247 satu.tolonen@mdi.fi

Mikko Valtakari, FL

Johtava asiantuntija, osakas 040 569 1568 mikko.valtakari@mdi.fi

Maria Yli-Koski, KTK

Asiantuntija 040 678 5378 maria.yli-koski@mdi.fi

Advisor Team

Jarl Matti Anttila, KTM

Osakas, hallituksen jäsen 041 439 2582 matti.anttila@mdi.fi

Kristiina Erkkilä, Ph.D, KM

Neuvonantaja, koulutus ja kaupunkikehittäminen 040 705 3952

Kari Hannus, DI

Neuvonantaja, MAL (maankäyttö, asuminen, liikenne) ja kuntien liiketoiminta 050 2970

Kristiina Helenius, KTM

Neuvonantaja, kansainväl. toimintaympäristö, Yhdysvallat 045 122 6051 / +1 202 365 9174

Eero Holstila

Eero Holstila, VTM

Neuvonantaja, kaupunkipolitiikka 050 567 2087 eero.holstila@mdi.fi

Timo Hämäläinen

Timo Hämäläinen, FM, M.A.

Neuvonantaja, kaupunkipolitiikka 040 510 0313 timo.hamalainen@mdi.fi

Petri Jalasto

Petri Jalasto, DI

Neuvonantaja, liikennepolitiikka petri.jalasto@mdi.fi

Jari Kolehmainen, HT

Neuvonantaja, alue- ja kaupunkikehittäminen 040 584 9077 jari.kolehmainen@mdi.fi

Natalia Rincon, arkkit., Ph.D.-jatko-opiskelija

Neuvonantaja, kaupunkipolitiikka 040 9359 824

Chris Smith, VTL

Neuvonantaja 040 757 7573 chris.smith@mdi.fi

Osmo Soininvaara, VTL

Neuvonantaja

Katja Syvärinen, FM

Neuvonantaja, osallisuus, palvelumuotoilu, viestintä 050 463 7673

Anssi Uitto

Anssi Uitto, DI

Osakas, hallituksen jäsen 040 527 3844 anssi.uitto@mdi.fi

Jukka Vesalainen

Jukka Vesalainen, KTT

Neuvonantaja 050 562 5048 jukka.vesalainen@mdi.fi

Erkki Virtanen, VTK

Neuvonantaja, elinkeinopolitiikka

Koetellut kumppanit

Mari Dawe,

Asiakkuusjohtaja 050 441 3209 mari.dawe@bstr.fi

Jouko Järnefelt,

Senior Analyst, Ubigu Oy 050 373 3638 jouko.jarnefelt@ubigu.fi

Eero Laesterä, HT

Hallituksen puheenjohtaja, Perlacon Oy 0400 735 772 eero.laestera@perlacon.fi

Jouko Luukkonen, HTM, MBA

Omistajayrittäjä, LGR-Consulting Oy 045 189 3138 jouko.luukkonen@kotinet.com

Minna Utriainen,

COO, Strategist, Avidly 040 834 4482 minna.utriainen@avidlyagency.com

Forum Virium

Fiksu Kalasatama -hankkeen vaikuttavuusarviointi

Lue lisää

TEM ja OKM

Selvitys työllisyyden parantamiseksi tehtyjen lyhytkestoisten koulutusten vaikuttavuudesta

Lue lisää

SOSTE

Kirjallisuuskatsaus ilmastonmuutoksen vaikutuksista sote-sektoriin

Lue lisää

Etelä-Karjalan liitto

Etelä-Karjalan tulevaisuustarkastelu

Lue lisää

Järvi-Suomen maaseudun ympäristö- ja ilmastotavoitteisiin tähdätään viiden ELY-alueen yhteisellä ohjelmalla

MDI toteutti yhdessä Luonnonvarakeskuksen kanssa Järvi-Suomen maaseudun ympäristö- ja ilmasto-ohjelman laadintaprosessin, joka tukee Järvi-Suomen ELY-keskusten maaseudun kehittämisen painopisteiden valintaa ohjelmakaudelle 2021–2027. Ohjelman valmisteluissa mukana olivat Pohjois-Karjalan, Pohjois-Savon, Keski-Suomen, Kaakkois-Suomen ja Etelä-Savon ELY-keskukset. Viiden ELY-keskusalueen yhteinen ohjelma tukee maaseutu- ja ympäristötoimijoiden yhteistyön tiivistymistä yli maakuntarajojen. Ohjelmassa kiinnitetään huomiota Vuoksen ja Kymijoen vesistöalueisiin, jotka kattavat noin neljänneksen … Jatka lukemista Järvi-Suomen maaseudun ympäristö- ja ilmastotavoitteisiin tähdätään viiden ELY-alueen yhteisellä ohjelmalla

Lue lisää

Blogi: Kuntien vertailu aluekehityksen kokonaisindeksin avulla herättää miettimään syitä kehityksen taustalla

Haluamme tiivistää ja tuoda kuntien kehityskuvaan liittyvät olennaisimmat asiat helposti tarjolle. Tietopalvelujemme ytimekkäiden visualisointien avulla tiedonjanoista kuntatiedon etsijää halutaan ravistella pohtimaan, mistä erilaiset asiat voisivat johtua. Parasta tietopalvelussamme ovat visuaalisuus ja käyttäjälähtöisyys: jokainen käyttäjä voi itse vapaasti valita valikoista, mitä aluetta haluaa tarkastella tai verrata muihin. Tiedon hyödyntäminen jää liian usein pelkän havainnon toteamiseen ilman … Jatka lukemista Blogi: Kuntien vertailu aluekehityksen kokonaisindeksin avulla herättää miettimään syitä kehityksen taustalla

Lue lisää

Tiedote: Kuntien eriytymiskehitys jatkaa vahvistumistaan – menestyjiä löytyy joka puolelta Suomea

Kuntien kehitysnäkymät ovat heikentyneet jo useamman vuoden peräkkäin. Kuntien kehityskuva on kuitenkin mosaiikkimainen – tilastojen ja kuntien omien arvioiden mukaan menestyjiä, sinnittelijöitä ja supistujia löytyy joka puolelta Suomea kokoon ja sijaintiin katsomatta. Menestyjien joukossa ovat vahvasti edustettuina yli 100 000 asukkaan kaupungit, osa niiden kehyskunnista ja pistemäisesti muita kuntia. Pienemmät kunnat kokevat, että maakunta- ja … Jatka lukemista Tiedote: Kuntien eriytymiskehitys jatkaa vahvistumistaan – menestyjiä löytyy joka puolelta Suomea

Lue lisää

Blogi: Doing It Together – uudenlainen paikallinen osallisuus

Suomessa ja maailmalla sekä kaupunkeja eteenpäin vievä asukaslähtöinen ”aktivismi” että kuntien pyrkimys ”osallistaa” asukkaita ovat nousseet kaupunkipolitiikan keskiöön. Asukkaiden kokemus osallisuudesta ja heidän arvokas panoksensa parempien elinympäristöjen kehittämiseen nähdään yhä tärkeämpänä osana paikallisyhteisöjen kehitystä. Tällainen kehitys kuitenkin vaatii uudenlaisia pelisääntöjä, demokraattisten prosessien uudelleen ajattelua – ja keinoja saada erilaisia toimijoita mukaan. Näistä teemoista kokoonutui iso … Jatka lukemista Blogi: Doing It Together – uudenlainen paikallinen osallisuus

Lue lisää