Impact Study of Economic Growth

Business Finland tarjoaa rahoitusta startup-, scaleup- ja muille pk-yrityksille ja keskisuurille yrityksille, jotka toimivat Suomessa ja pyrkivät kansainvälisille markkinoille tai laajentavat kansainvälistä liiketoimintaansa.

MDI:n, Owal Group Oy:n ja PTT:n tutkimuksessa arvioitiin Business Finlandin roolia talouskasvun edistämisessä sen tarjoaman rahoituksen ja palveluiden kautta. Selvityksessä keskityttiin startup- ja kasvuyrityksiin ja kansainvälistymisen suunnittelun tueksi tarjottaviin palveluihin. Selvityksessä tarkasteltiin, miten Business Finlandin instrumentit ovat tukeneet näitä toimijoita Suomessa vuosina 2010–2021 hyödyntäen sekä määrällistä että laadullista analyysiä.

Analyysiä täydennettiin kansainvälisillä vertailuesimerkeillä. Arvioinnissa tarkasteltiin T&K-rahoitusta (startup- ja kasvuyrityksille), Young Innovative Companies (NIY) -rahoitusta sekä palveluja kansainvälisen kasvun suunnitteluun: Tempo, Market Explorer ja Talent.  Eri ohjelmien ja palveluiden tuloksia arvioitiin suhteessa Business Finlandin talouskasvun vaikutusmalliin.

Pyydä tarjous

Toteutamme vuosittain ~100 erilaista toimeksiantoa lyhyistä työpajatoteutuksista monivuotisiin tutkimushankkeisiin.

Kenttä on validointitarkoituksiin ja tulee jättää koskemattomaksi.

Verkkokauppa

Kehitys kiinnostaa, mutta et tiedä mistä aloittaa? MDI:n kaupassa voit haarukoida erilaisten toteutusten hintaa ja halutessasi saat arviosta koonnin sähköpostiin.

Siirry verkkokauppaan