Etusivu Ajankohtaista Uutiset MDI kulttuurityön tukena Turussa ja Salossa MDI kulttuurityön tukena Turussa ja Salossa 29.4.2024 Kirsi Siltanen Kirjoittajan muut artikkelit Samuli Manu Kirjoittajan muut artikkelit Kulttuurin kentällä tuulee tällä hetkellä yhtä aikaa etelästä ja pohjoisesta. Kulttuurin rahoituksen leikkaukset ovat iskeneet jo kovan loven monen kunnan kulttuurielämään, ja kansallinenkin rahoitusnäkymä on synkänpuoleinen. Samaan aikaan ruohonjuuritasolla on kuitenkin tunnettavissa myös etelätuulten lämpöä. Varsinkin suuret kaupungit panostavat kulttuuriin ja elämystalouteen nyt paljon. Oulun kulttuuripääkaupunkivuosi on aivan kulman takana, Tampereelle perustettiin elämystalouden työelämäprofessuuri ja Turun kulttuurilupaus näkyy konkreettisimmin uuden musiikkitalon peruskiven muurauksena. MDI tukee Turun kulttuurilupauksen toteutumista kehittämällä Turun kulttuurihyvinvointituotteiden kokonaisuuden konseptia, viestintää sekä yhdyspintoja. Syksyllä Turun kulttuurihyvinvoinnille muotoillaan myös etsivän kulttuurityön malli. Työssä ovat mukana FCG:n palvelumuotoilijat sekä yhteiskunnallisen viestinnän ammattilainen Pauliina Seppälä. Työ pohjautuu viime vuonna tehdylle kulttuurihyvinvointituotteiden ja -palveluiden selvitykselle. Kaupunkien kulttuuriohjelmien sisältö onkin muuttunut vuosikymmenessä entistä laajemmaksi kaupungin kulttuurielämän, identiteetin ja tunnettuuden monialaiseksi ohjelma-asiakirjaksi. Hyvää tuulta on myös pienemmissä kaupungeissa. MDI on mukana kirjoittamassa Salon uutta kulttuuriohjelmaa. Kulttuuriohjelma kokoaa sekä kaupungin kulttuuripalveluiden, museoiden ja kirjastojen tavoitteita että laajemmin koko kaupunkiorganisaation laajuisia tavoitteita kulttuurin, taiteen ja hyvinvoinnin paranemiseksi. Salossa on esimerkillisesti panostettu paljon ihmisten kuulemiseen: ohjelman taustaksi ovat ajatuksiaan antaneet niin sadat kaupunkilaiset kuin taide- ja kulttuurialan toimijoidenkin verkostot. Kaupunkien kulttuuriohjelmien sisältö onkin muuttunut vuosikymmenessä entistä laajemmaksi kaupungin kulttuurielämän, identiteetin ja tunnettuuden monialaiseksi ohjelma-asiakirjaksi, jossa kulttuuri yhdistyy mm. kaupunkisuunnittelun ja elinvoiman kysymyksiin. kaupungit kulttuuri Kysy lisää Kirsi Siltanen Asiantuntija HM 040 667 4678 kirsi.siltanen@mdi.fi Profiili: twitter linkedin Samuli Manu Asiantuntija YTM 050 356 3980 samuli.manu@mdi.fi Profiili: Linkedin Jaa hyvää Share to: facebook Share to: linkedin Share to: twitter
Miten keskuskaupungit ja kehyskunnat voivat parantaa sijoitustaan EVP-indeksissä? Uutiset 11.3.2026 Julkaisimme helmikuun alussa päivitetyn EVP-indeksin. Sen tavoitteena on tarkastella kokonaisvaltaisesti alueiden elinvoimaa sekä veto- ja pitovoimaa. Tänä vuonna tarkastelimme tarkemmin alueita, jotka ovat parantaneet sijoitustaan EVP-indeksillä 2020-luvulla. Keskuskaupungeista Kajaani ja kehyskunnista Vesilahti ovat sijoitustaan parantaneiden joukossa. Kuntien edustajat kertoivat meille, mitä hyvän kehityksen taustalla on ja millaisia toimia kehityksen eteen on tehty. Lue lisää Miten keskuskaupungit ja kehyskunnat voivat parantaa sijoitustaan EVP-indeksissä?
Miten seutukunnat ja maaseutumaiset kunnat voivat parantaa sijoitustaan EVP-indeksissä? Uutiset 11.3.2026 Julkaisimme helmikuun alussa päivitetyn EVP-indeksin. Sen tavoitteena on tarkastella kokonaisvaltaisesti alueiden elinvoimaa sekä veto- ja pitovoimaa. Tänä vuonna tarkastelimme tarkemmin alueita, jotka ovat parantaneet sijoitustaan EVP-indeksillä 2020-luvulla. Seutukunnista Kauhava ja maaseutumaisista kunnista Muonio ovat sijoitustaan parantaneiden joukossa. Kuntien edustajat kertoivat meille, mitä hyvän kehityksen taustalla on ja millaisia toimia kehityksen eteen on tehty. Lue lisää Miten seutukunnat ja maaseutumaiset kunnat voivat parantaa sijoitustaan EVP-indeksissä?
MDI mukana lasten itsenäistä liikkumista edistävässä hankkeessa Uutiset 6.3.2026 HSL Helsingin seudun liikenne toteutti vuoden 2025 aikana kokeiluhankkeen, jonka tavoitteena oli kasvattaa 10–13-vuotiaiden lasten itsenäisen liikkumisen ja joukkoliikenteen käytön osuutta lasten arjen liikkumisessa sekä parantaa lasten asennetta ja mielikuvaa joukkoliikenteestä. MDI tuki HSL:ää hankkeen toteutuksessa. Lue lisää MDI mukana lasten itsenäistä liikkumista edistävässä hankkeessa