Etusivu Ajankohtaista Uutiset MDI:n alueellinen tietotoimisto teki tiukan tietopaketin Pieksämäelle MDI:n alueellinen tietotoimisto teki tiukan tietopaketin Pieksämäelle 14.5.2016 MDI:n on kevään aikana rakentanut laajaa ja perusteellista alueellisen kehityksen tietokantaa. Pieksämäen kaupungilla oli kunnia olla ensimmäinen asiakas, jolle tietokannasta tehtiin räätälöity tietopakettiajo kaupungin kehittämisen tueksi. Tilastotarkastelun teemoina olivat väestöön, työhön ja työssäkäyntiin, elinkeinorakenteeseen ja yrityksiin liittyvät tiedot. Lisäksi käytössä oli myös vanha kunnon BTV-indikaattori. Tilastotarkastelu tehtiin koko kaupungin tasolla ja postinumeroalueittain. Kehityskuvaa piirrettiin vuodesta 1995 lähtien, erityisesti painottaen kehitystä vuodesta 2008 tuoreimpaan tilastotietoon. Tietoja verrattiin myös profiililtaan samantyyppisiin kaupunkeihin. Työn tilaaja oli Pieksämäen kaupunki. Jaa hyvää Share to: facebook Share to: linkedin Share to: twitter
Miten keskuskaupungit ja kehyskunnat voivat parantaa sijoitustaan EVP-indeksissä? Uutiset 11.3.2026 Julkaisimme helmikuun alussa päivitetyn EVP-indeksin. Sen tavoitteena on tarkastella kokonaisvaltaisesti alueiden elinvoimaa sekä veto- ja pitovoimaa. Tänä vuonna tarkastelimme tarkemmin alueita, jotka ovat parantaneet sijoitustaan EVP-indeksillä 2020-luvulla. Keskuskaupungeista Kajaani ja kehyskunnista Vesilahti ovat sijoitustaan parantaneiden joukossa. Kuntien edustajat kertoivat meille, mitä hyvän kehityksen taustalla on ja millaisia toimia kehityksen eteen on tehty. Lue lisää Miten keskuskaupungit ja kehyskunnat voivat parantaa sijoitustaan EVP-indeksissä?
Miten seutukunnat ja maaseutumaiset kunnat voivat parantaa sijoitustaan EVP-indeksissä? Uutiset 11.3.2026 Julkaisimme helmikuun alussa päivitetyn EVP-indeksin. Sen tavoitteena on tarkastella kokonaisvaltaisesti alueiden elinvoimaa sekä veto- ja pitovoimaa. Tänä vuonna tarkastelimme tarkemmin alueita, jotka ovat parantaneet sijoitustaan EVP-indeksillä 2020-luvulla. Seutukunnista Kauhava ja maaseutumaisista kunnista Muonio ovat sijoitustaan parantaneiden joukossa. Kuntien edustajat kertoivat meille, mitä hyvän kehityksen taustalla on ja millaisia toimia kehityksen eteen on tehty. Lue lisää Miten seutukunnat ja maaseutumaiset kunnat voivat parantaa sijoitustaan EVP-indeksissä?
MDI mukana lasten itsenäistä liikkumista edistävässä hankkeessa Uutiset 6.3.2026 HSL Helsingin seudun liikenne toteutti vuoden 2025 aikana kokeiluhankkeen, jonka tavoitteena oli kasvattaa 10–13-vuotiaiden lasten itsenäisen liikkumisen ja joukkoliikenteen käytön osuutta lasten arjen liikkumisessa sekä parantaa lasten asennetta ja mielikuvaa joukkoliikenteestä. MDI tuki HSL:ää hankkeen toteutuksessa. Lue lisää MDI mukana lasten itsenäistä liikkumista edistävässä hankkeessa