Etusivu Ajankohtaista Uutiset MDI katsoo kauas Etelä-Pohjanmaan kanssa MDI katsoo kauas Etelä-Pohjanmaan kanssa 22.1.2013 Etelä-Pohjanmaan liitto on tilannut MDI:ltä pitkän tähtäimen skenaariotyön hahmottelun ja työpajojen fasilitoinnin. Valmistelu liittyy maakuntastrategian valmisteluun, joka on maakunnan poliittinen kannanotto alueen kehittämisen tavoitteista. Strategiaan yhdistyy aiemmin erillään valmistellut maakuntasuunnitelma ja –ohjelma. Maakuntastrategian tarkastelu ulottuu skenaario- ja tavoitetarkastelussa vuoteen 2040 ja keskipitkän aikavälin osalta vuosiin 2014–2017. Työ valmistuu helmikuussa. Jaa hyvää Share to: facebook Share to: linkedin Share to: twitter
Miten keskuskaupungit ja kehyskunnat voivat parantaa sijoitustaan EVP-indeksissä? Uutiset 11.3.2026 Julkaisimme helmikuun alussa päivitetyn EVP-indeksin. Sen tavoitteena on tarkastella kokonaisvaltaisesti alueiden elinvoimaa sekä veto- ja pitovoimaa. Tänä vuonna tarkastelimme tarkemmin alueita, jotka ovat parantaneet sijoitustaan EVP-indeksillä 2020-luvulla. Keskuskaupungeista Kajaani ja kehyskunnista Vesilahti ovat sijoitustaan parantaneiden joukossa. Kuntien edustajat kertoivat meille, mitä hyvän kehityksen taustalla on ja millaisia toimia kehityksen eteen on tehty. Lue lisää Miten keskuskaupungit ja kehyskunnat voivat parantaa sijoitustaan EVP-indeksissä?
Miten seutukunnat ja maaseutumaiset kunnat voivat parantaa sijoitustaan EVP-indeksissä? Uutiset 11.3.2026 Julkaisimme helmikuun alussa päivitetyn EVP-indeksin. Sen tavoitteena on tarkastella kokonaisvaltaisesti alueiden elinvoimaa sekä veto- ja pitovoimaa. Tänä vuonna tarkastelimme tarkemmin alueita, jotka ovat parantaneet sijoitustaan EVP-indeksillä 2020-luvulla. Seutukunnista Kauhava ja maaseutumaisista kunnista Muonio ovat sijoitustaan parantaneiden joukossa. Kuntien edustajat kertoivat meille, mitä hyvän kehityksen taustalla on ja millaisia toimia kehityksen eteen on tehty. Lue lisää Miten seutukunnat ja maaseutumaiset kunnat voivat parantaa sijoitustaan EVP-indeksissä?
MDI mukana lasten itsenäistä liikkumista edistävässä hankkeessa Uutiset 6.3.2026 HSL Helsingin seudun liikenne toteutti vuoden 2025 aikana kokeiluhankkeen, jonka tavoitteena oli kasvattaa 10–13-vuotiaiden lasten itsenäisen liikkumisen ja joukkoliikenteen käytön osuutta lasten arjen liikkumisessa sekä parantaa lasten asennetta ja mielikuvaa joukkoliikenteestä. MDI tuki HSL:ää hankkeen toteutuksessa. Lue lisää MDI mukana lasten itsenäistä liikkumista edistävässä hankkeessa