Etusivu Ajankohtaista Uutiset VN TEAS -selvitys: Toimeentulotuen nykyinen rahoitusmalli ei vaikuta kuntien toimintaan juurikaan VN TEAS -selvitys: Toimeentulotuen nykyinen rahoitusmalli ei vaikuta kuntien toimintaan juurikaan 19.4.2021 NHG:n ja MDI:n toteuttaman selvityksen mukaan kunnat voivat vaikuttaa toimeentulotuen tarpeeseen lähinnä välillisesti, kuten edistämällä työllisyyttä, tukemalla terveyttä ja hyvinvointia sekä lisäämällä kohtuuhintaisten asuntojen saatavuutta. Kunnat seuraavat perustoimeentulotukimenoja aiempaa epäsäännöllisemmin. Perustoimeentulotuen myöntäminen siirrettiin vuonna 2017 kunnilta Kelaan, eikä kuntien 50 prosentin rahoitusosuus enää näy kunnille erillisenä menoeränä. Selvitys ’Kuntien toimintamallit ja rahoitusvastuu toimeentulotukitarpeen ehkäisyssä ja vähentämisessä’ tarkasteli ensimmäistä kertaa, millaisia vaikutuksia perustoimeentulotuen nykyisellä rahoitusmallilla ja -vastuulla on kuntien toimintaan, ja millaiset mahdollisuudet kunnilla ylipäätään on vaikuttaa toimeentulotuen käyttöön. Toisena arvioinnin kohteena olivat sote-uudistuksen ja työllisyyden kuntakokeilujen vaikutukset toimeentulotukiasiakkaisiin sekä rahoitusmallin kehittämiseen. Selvityksen toteuttivat NHG ja MDI Public Oy osana valtioneuvoston vuoden 2020 selvitys- ja tutkimussuunnitelman toimeenpanoa. Lue lisää Tiedote: Toimeentulotuen nykyisellä rahoitusmallilla ei juurikaan vaikutuksia kuntien toimintaan Raportti: Kuntien toimintamallit ja rahoitusvastuu toimeentulotukitarpeen ehkäisyssä ja vähentämisessä Policy Brief: Toimeentulotuen tarpeen ehkäisemiseen tarvitaan useita eri kannustimia kunnat rahoitusmalli selvitys toimeentulotuki Jaa hyvää Share to: facebook Share to: linkedin Share to: twitter
Miten keskuskaupungit ja kehyskunnat voivat parantaa sijoitustaan EVP-indeksissä? Uutiset 11.3.2026 Julkaisimme helmikuun alussa päivitetyn EVP-indeksin. Sen tavoitteena on tarkastella kokonaisvaltaisesti alueiden elinvoimaa sekä veto- ja pitovoimaa. Tänä vuonna tarkastelimme tarkemmin alueita, jotka ovat parantaneet sijoitustaan EVP-indeksillä 2020-luvulla. Keskuskaupungeista Kajaani ja kehyskunnista Vesilahti ovat sijoitustaan parantaneiden joukossa. Kuntien edustajat kertoivat meille, mitä hyvän kehityksen taustalla on ja millaisia toimia kehityksen eteen on tehty. Lue lisää Miten keskuskaupungit ja kehyskunnat voivat parantaa sijoitustaan EVP-indeksissä?
Miten seutukunnat ja maaseutumaiset kunnat voivat parantaa sijoitustaan EVP-indeksissä? Uutiset 11.3.2026 Julkaisimme helmikuun alussa päivitetyn EVP-indeksin. Sen tavoitteena on tarkastella kokonaisvaltaisesti alueiden elinvoimaa sekä veto- ja pitovoimaa. Tänä vuonna tarkastelimme tarkemmin alueita, jotka ovat parantaneet sijoitustaan EVP-indeksillä 2020-luvulla. Seutukunnista Kauhava ja maaseutumaisista kunnista Muonio ovat sijoitustaan parantaneiden joukossa. Kuntien edustajat kertoivat meille, mitä hyvän kehityksen taustalla on ja millaisia toimia kehityksen eteen on tehty. Lue lisää Miten seutukunnat ja maaseutumaiset kunnat voivat parantaa sijoitustaan EVP-indeksissä?
MDI mukana lasten itsenäistä liikkumista edistävässä hankkeessa Uutiset 6.3.2026 HSL Helsingin seudun liikenne toteutti vuoden 2025 aikana kokeiluhankkeen, jonka tavoitteena oli kasvattaa 10–13-vuotiaiden lasten itsenäisen liikkumisen ja joukkoliikenteen käytön osuutta lasten arjen liikkumisessa sekä parantaa lasten asennetta ja mielikuvaa joukkoliikenteestä. MDI tuki HSL:ää hankkeen toteutuksessa. Lue lisää MDI mukana lasten itsenäistä liikkumista edistävässä hankkeessa